Turniej klas 3 gimnazjum w siatkówkę:
Dnia 06.11.2017 został rozegrany turniej kals trzecich w siatkówkę. Jest to cykliczna impreza szkolna - miedzy klasowa. Jak zawsze zawodnicy nie zawiedli walczyli do końca w zasadach fair play . Turniej w tym roku wyłonił lidera klasa 3 C.
Klasyfikacja końcowa:
I miejsce klasa 3 C
II miejsce Klasa 3 B
III miejsce Klasa 3 D
IV miejsce klasa 3 E
V miejsce klasa 3 F
VI miejsce klasa 3 A
Wyróżnienie FAIR PLAY - Baniecki Jan
Ze sporotwymi pozdrowieniami organizatorzy Izabela Bernad oraz Mariusz Włodarski
W dniach 3-4-5 listopada 2017 r. nasi uczniowie Jakub Woźniak z kl. 2d, Szczepan Buśko i Szymon Jegorenko kl. 3e pod opieką p. Marzenny Seroczyńskiej uczestniczyli w pierwszym weekendzie z nauką we Władysławowie. Wyjazd został zorganizowany w ramach programu Zdolni z Pomorza, realizowanego przez Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku. Sponsorem wyjazdu był Grupa LOTOS S.A., partner programu od kilku lat.
W ramach weekendu 47 uczniów uczestniczyło w zajęciach z fizyki, informatyki i robotyki. W tym czasie 13 nauczycieli szkoliło się w pracy z uczniem zdolnym. Podczas tych trzech dni uczestnicy mieli możliwość poszerzyć swoją wiedzę szkolną oraz nawiązać kontakty z uczniami innych szkół Pomorza. Mogliśmy obejrzeć wiele doświadczeń z fizyki a niektóre nawet sami wykonać. Pełni nowych wrażeń wróciliśmy do domów w niedzielne popołudnie.
Marzenna Seroczyńska
28.10. 2017 ( sobota) po raz czwarty Klub KS Achilles Kolbudy był gospodarzem Międzynarodowego turnieju zapaśniczego o Puchar Wójta Kolbudy w zapasach stylu klasycznym oraz Mini zapasy. Wystartowało 95 zawodników z 10 klubów ( w tym z Rosji). Marcel i Michał uczestnicy zawodów są uczniami naszej szkoły (Kl.Vd) za nich trzymaliśmy mocno kciuki ,a przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego SP byli i kibicowali z super rezultatem. Chłopcy weszli na podium
:-)
I miejsce Marcel Kibortt w kategorii wagowej 32 kg
III miejsce Michał Kibortt w kategorii wagowej 35 kg
Marcel i Michał trenują zapasy od 4 lat. Z każdych zawodów wracają z medalem lub pucharem. Ogromne gratulacje.
Jeżeli ktoś z Was chciałby trenować zapasy proszę "wejść" na FB klubu tam znajdziecie aktualny numer telefonu trenera ( na banerze przy szkole jest nieaktualny)
https://m.facebook.com/KS-Achilles-Kolbudy-268768019960235/?tsid=0.02061840961687267&source=result
Dnia 30.10.2017 w hali sportowej w Kolbudach odbył się kalsowy turniej piłki siatkowej chłopców klas 2 gimnazjum. Chłopcy grali w dwóch grupach każdy z każdym , nastepnie wygrany z gr A z drugim msc grupy B , nastepnie wygrany z wygranym o 1 miejsce , kolejno o 3 msc i o 5 msc. Zawody zorganizowali nauczyciele wf Wojciech Szczudło, Włodarski Mariusz oraz Izabela Bernad. Serdeczne gratulacje dla zawodników za zaangażowanie i walkę do końca.
Klasyfikacja:
I miejsce - 2 E
II miejsce - 2 B
III miejsce - 2 A
IV miejsce 2 - C
V miejsce 2 - D
VI miejsce 2 - F
Miłość do książek i czytania trzeba rozbudzać od najmłodszych lat. W naszej bibliotece głośne czytanie jest nieodłącznym elementem każdego spotkania z dziećmi z oddziału przedszkolnego. Kontynuujemy zatem „ Czytanie na dywanie”, tym razem w wersji jesiennej. W dniu 27 października dzieci wysłuchały wierszy i krótkich opowiadań czytanych przez panie- Patrycję Wrycza, Agatę Wiśniewską i Monikę Gryniewicz. Z książki Marii Kownackiej „Razem ze słonkiem -złota jesień”, dowiedziały się o zmianach zachodzących w przyrodzie, dlaczego liście żółkną, jakie zapasy gromadzą zwierzęta na zimę i o koralach na drzewie. Poznały pełne opisu kolorowej jesieni wiersze Natalii Usenko, Marii Konopnickiej, Małgorzaty Strzałkowskiej. Oglądały ilustracje dołączone do tekstów. Rozwiązywały zagadki z książki Anny Mikity „ Zagadki dla maluchów”. Próbowały również swoich sił w twórczości - wymyślając zagadki, których tematem była jesień i jej dary. Choć za oknem padał deszcz, to w bibliotece było miło i kolorowo.
U.Zwarra, H. Młyńska
foto: A. Wiśniewska, U. Zwarra
W sobotę 120 uczniów naszej szkoły wraz z grupą uczniów z Lublewa udało się do Torunia, aby poszerzyć swoje zainteresowania związane z astronomią. Był to wyjazd edukacyjny zorganizowany w ramach programu „Cztery x K.” Każda z grup realizowała swój program, który dostosowany był do wieku uczestników. Klasy I-III SP udały się bezpośrednio do Torunia, gdzie w Centrum Popularyzacji Kosmosu obejrzały seans „Cudowna podróż”, w czasie którego, przedstawiono podstawowe gwiazdozbiory oraz związane z nimi greckie mity. Następnie dzieci udały się do sali Geodium, w której znajduje się wystawa poświęcona Ziemi jako planecie. Jej centralnym elementem jest obracający się i odpowiednio oświetlony model kuli ziemskiej o średnicy 2,15 m. Dzięki grze świateł w łatwy sposób można przekonać się, dlaczego mamy cztery pory roku, a po dniu następuje noc.
Grupa uczniów kl. IV-VII oraz klas gimnazjalnych swoje spotkanie z astronomią rozpoczęła od wizyty w Obserwatorium Astronomicznym w Piwnicach k. Torunia. Jest to placówka Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, a jednocześnie największy ośrodek astronomii obserwacyjnej w Polsce. Katedra Astronomii i Astrofizyki położona w malowniczym parku udostępnia do zwiedzania m.in. największy teleskop w Polsce, zwierciadlany teleskop Schmidta-Cassegraina oraz historyczny astrograf Drapera.
W Katedrze Radioastronomii zwiedza się m.in. dwa radioteleskopy: 15-m oraz największy w Polsce i naszej części Europy - radioteleskop 32-m. Po obserwatorium oprowadzali nas prawdziwi astronomowie. Po wizycie w obserwatorium dalsze zajęcia odbyły się już w Toruniu, gdzie w Planetarium uczniowie obejrzeli opowieść o niezwykłych i ekstremalnych warunkach panujących w Układzie Słonecznym. Sprawdzili pogodę, jaką zastaną przyszli mieszkańcy baz na Księżycu i Marsie. Poszukali wśród planet miejsc z ekstremalnym wiatrem, ciśnieniem, wyładowaniami, czy opadem, a nawet zanurzyli się wirtualnie w gradzie diamentów. Po tych wrażeniach udali się do sali Geodium, aby podobnie jak klasy młodsze, poznać tajniki kuli ziemskiej.
Po dawce wiedzy astronomicznej wszyscy uczestnicy wyjazdu zwiedzili ciekawe zakątki Starego Miasta , skosztowali toruńskich pierniczków i wspólnie udali się przed pomnik Mikołaja Kopernika, gdzie tradycyjnie zrobiliśmy pamiątkowe fotografie. Mimo deszczowej pogody wycieczka była bardzo udana.
Beata Bretes
Foto: M. Wiewiórska, J. Waryś, K. Stasiak, B. Bretes
Jesienna pogoda jest w kratkę. Nie zawsze mamy możliwość wyjść z wychowankami na spacer, ale zawsze możemy robić coś ciekawego. W październiku nauczyciele świetlicy dla klas IV-VII i gimnazjum zaproponowali uczniom wiele prac plastycznych, które pozwoliły zabić jesienną nudę. Powstały w ten sposób dekoracje, dzięki którym nasza sala wygląda teraz przytulnie i kolorowo.
Wykorzystując dary lasu, bibułę i farby, dzieci wykonały portret pani Jesieni. Z liści, kasztanów, żołęzi, skrzydlakow klonu, gałązek dzikiej róży i farb nasi wychowankowie wyczarowali jesienny las. Namalowali także przepiękne dzbanki z gałązkami jarzębiny. Liście to niezbędny element jesiennych prac plastycznych. Dzięki prostej, ale dającej niezwykły efekt technice- frotażowi- zrobiliśmy plakat z odbitymi listkami. Udekorowaliśmy także jesienne drzewo i gałąź kolorowymi liśćmi. Uczniowie wykonali również wesołe skrzaty z wysuszonych liści.
Ciepłe barwy jesieni wykorzystane w pracach wychowanków sprawiają, że u nas jest zawsze słonecznie i nastrojowo. Nie straszna nam teraz jesienna zawierucha. Świetlica stanowi dla dzieci miłe zacisze.
W pażdzierniku nie zapomnieliśmy o nauczycielach. Z okazji ich święta uczniowie z zapałem przygotowali laurki oraz namalowali portrety ulubionych pedagogów.
W tym miesiącu mówiliśmy także o przyjaciołach. Uczniowie pisali wiersze o bliskiej osobie, rysowali, co lubią robić ze swoim przyjacielem oraz reklamowali siebie jako przyjaciół.
W świetlicy zawsze można spotkać przyjaciela albo inne serdecznie nastawione osoby, dzięku czemu jesienny czas szybciej mija.
Aleksandra Morawska, Hanna Klamrowska, Urszula Sychta
W dniach 23.09.2017 – 01.10.2017 r. miała miejsce realizacja drugiej części projektu wymiany młodzieży między Polską i Rosją . Grupa 15 uczniów ZKPiG w Kolbudach wraz z opiekunami gościła w Średniej Szkole Ogólnokształcącej nr 216 z Pogłębioną Nauką Języka Polskiego im. Adama Mickiewicza w Petersburgu.
Tematem naszego projektu był taniec : „ Taniec – międzynarodowy język przyjaźni wystukiwany nogami”. Nasi uczniowie wraz z 15 kolegami i koleżankami z Rosji uczyli się tańców rosyjskich o nazwach : letkajenkka oraz pokłon .Przypomnieli sobie wspólnie układ poloneza wyćwiczony w Polsce . Najbardziej wzruszającym i widowiskowym występem było uczestnictwo całej grupy w „ Jesiennym balu szkolnym” zorganizowanym w Domu Przyjaźni.
Dziewczęta w przepięknych białych sukniach balowych i chłopcy w garniturach tworzyli taneczne pary,które przeniosły nas do epoki balów rycerskich.
Drugim aspektem wizyty było bliższe poznanie naszych znajomych z Federacji Rosyjskiej. Pokazali nam swoje miasto – drugie co do wielkości miasto Rosji( 5 mln mieszkańców) leżące w delcie rzeki Newy nad Zatoką Fińską. Sankt – Petersburg położony na 44 wyspach połączonych mostami , zwany Wenecją Północy, zrobił na nas wrażenie. Historia i ogrom budowli zwieńczonych złotymi kopułami, działalność carów rosyjskich: Twierdza Piotropawłowska, Sobór Izaakiewski, Państwowy Ermitaż, Plac Pałacowy, Sobór Kazański, Świątynia Zbawiciela na Krwi, Ogród Letni no i ... Peterhof. Zapewniano nas, że zobaczyliśmy zaledwie jedną trzecią ważnych miejsc niezwykłego miasta i koniecznie musimy tu wrócić. :-)
Wróciliśmy pełni wrażeń, otwarci na świat i ludzi, gotowi do nowych wyzwań. Dzięki Centrum Polsko – Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia oraz Gminie Kolbudy poznaliśmy odległy zakątek świat i inną kulturę.
Beata Woźniak,Marzanna Grota, Aleksandra Naderza
W dniach od 12-18 września br. po raz kolejny odbył się Gdański Tydzień Demokracji .Wydarzenie to weszło na stałe do kalendarza imprez poświęconych funkcjonowaniu szeroko pojętej demokracji .W tym czasie w kilku miejscach miasta odbywały się debaty ,wykłady ,wystawy ,filmy poświęcone szeroko pojętej demokracji .My wybraliśmy się z członkami młodzieżowej rady gminy 14 września do Europejskiego Centrum Solidarności, gdzie odbywała się debata poświęcona funkcjonowaniu samorządu w państwie demokratycznym. Na zaproszenie Prezydenta Gdańska wzięli w niej udział prezydenci czterech miast. Prezydenci miast Legionowa ,Ostrowa Wielkopolskiego ,Nowej Soli ,przedstawiciel Poznania oraz gospodarz spotkania Prezydent Gdańska .Tematyka spotkania dotyczyła tego czy możliwa jest demokracja bez samorządu .Prezydenci podawali przykłady działań i znaczenie samorządu w swoich miastach . W opinii uczestników spotkania niemożliwe jest dziś istnienie państwa demokratycznego bez samorządu ,który najlepiej potrafi zrealizować najważniejsze potrzeby społeczności lokalnej. Wszyscy uczestnicy dyskusji byli zgodni ,że dużą wagę należy przyłożyć do aktywności młodych ludzi poprzez ich działalność w młodzieżowych radach gmin .Niestety nie we wszystkich miastach uczestników debaty one działają. Spotkanie to dla uczniów członków młodzieżowej rady gminy było ważną lekcją z wosu o samorządzie terytorialnym. Spotkanie to zapoczątkowało działalność młodzieżowej rady gminy w nowym roku szkolnym. Już wkrótce, weżmiemy udział w lekcji o roli samorządu na przykładzie Rady Miasta Gdańska.
J. Szurdak
25 października 2017r. odbył się, pierwszy w tym roku szkolnym, koncert dla młodszych uczniów naszej szkoły. Pani Muzyka zabrała wszystkich w niezwykłą muzyczną podróż. Towarzyszyli jej specjalni goście, którzy wspólnie się bawili, grali i śpiewali.Dzieci były szczególnie zachwycone brzmieniem i grą na harmonijce ustnej. Ten koncert przyniósł uczniom wiele pozytywnych emocji. Wystąpili: sopran- Maria Malinowska, baryton- Robert Hennig, harmonijki- Pan Mikołaj, akompaniament- Aleksandra Bieg-Piaseczna, prowadząca -Barbara Żurowska-Sutt.
tekst: A. Wiśniewska
foto: B. Szmyt, A. Zięba, A. Wiśniewska
ŚWIETLICOWY KONKURS „MAM TALENT”
Nie od dziś wiadomo, że do naszej szkoły uczęszcza wielu utalentowanych uczniów. Nauczyciele świetlicy postanowili dać im możliwość zaprezentowania zdolności i zorganizowali konkurs „Mam talent”.
Impreza miała miejsce 20 października 2017r. w stołówce szkolnej. Odbyło się 18 niezwykłych występów. Był zapierający dech w piersiach pokaz Fit-Kid, zabawna prezentacja taekwondo, porywające występy taneczne: cza-czy, dancehall hp-hop, shuffle dance, wzruszające gry na instrumencie i poruszające prezentacje wokalne. Widać było, że uczestnicy starannie przygotowali się do swoich występów, za co oklaskami dziękowała im licznie zgromadzona publiczność.
Doskonale zaprezentowali się nie tylko uczestnicy przeglądu talentów, ale także na wysokości niezwykle trudnego zadania stanęło jury. W jego skład wchodzili gimnazjaliści z klas trzecich: Natalia Pawela i Diana Lejkowska z 3b oraz Szczepan Buśko i Konstancja Aszyk z 3e. Fachowo komentowali oni każdy występ i udzielali wskazówek uczniom biorącym udział w konkursie. Nad pracą komisji czuwały wychowawczynie świetlicy- panie Hanna Klamrowska i Aleksandra Morawska.
Dobrze z powierzonych zadań wywiązały się także: prowadząca konkurs Barbara Kudon z klasy VIIb oraz dziewczęta z klasy 3b, obsługujące sprzęt- Małgorzata Wiejak i Zuzanna Włodarczak.
Wyniki konkursu:
I miejsce- Paulina Karłowska IVc – pokaz Fit-Kid,
Imiejsce- zespół Bad girls ( dziewczęta z klasy Vc: Natalia Ignerowicz, Alicja i Zofia Maruszak, Kamila Kowalska, Antonina Bielewicz, Agnieszka Gałan) - dancehall hip-hop.
Każdy z tych występów był dokładnie przygotowany i tworzył spójną całość – choreograficzną, muzyczną i wizerunkową, poza tym oczywiście został niezwykle swobodnie i precyzyjnie wykonany.
II miejsce- Zuzanna Kujawa IVe- gra na flecie .
Uczennica zyskała przychylność jury dzięki precyzji wykonania utworu „Piękna i bestia” oraz dopasowaniu stroju do jego nastroju. Jej występ zrobił duże wrażenie na jurorach.
II miejsce- Marta Samotyjak VIIe- śpiew.
Wykonanie piosenki „Love on the brain” przez Martę było oryginalne, dynamiczne i wyraziste.
III miejce- Nela Szmelter 2e gimnazjum- gra na fortepianie i śpiew.
Nela zachwyciła jurorów i publiczność poruszającym wykonaniem utworu „The one that got away” Katy Perry.
23 października odbyło się wręczenie dyplomów, rozdanie nagród i słodkich upominków.
Jeżeli nie mieliście możliwości obejrzenia konkursu na żywo, zerknijcie do galerii zdjęć. Będziecie mogli choć częściowo poczuć gorącą atmosferę konkursu.
Aleksandra Morawska, Hanna Klamrowska, Urszula Sychta
link do galerii:
20.09.2017 40 uczniów klas VII i 2 gimnazjum, uczestniczących w projekcie "Cztery razy K", udało sie na wycieczkę do Warszawy. Podczas wyjazdu mogliśmy zwiedzić Starówkę wraz z Krakowskim Przedmieściem i Grób Nieznanego Żołnierza. Z przewodnikiem obejrzeliśmy Zamek Królewski i poznaliśmy jego historię. Następnie zjechaliśmy schodami ruchomymi (pierwszymi w Warszawie), aby udać się autokarem do Schroniska "Syrenka".
Sobota powitała nas deszczem, dlatego nie mogliśmy w pełni podziwiać uroków Łazienek Królewskich. Kolejnym punktem programu naszej wycieczki było Muzeum Narodowe gdzie, w dwóch grupach uczestniczyliśmy w lekcji muzealnej "Muzealne przeboje". Jednym z oglądanych przez nas obrazów była "Bitwa pod Grunwaldem" Jana Matejki. Na zakończenie wjechaliśmy windą na trzydzieste piętro Pałacu Kultury i Nauki, skąd mogliśmy obejrzeć panoramę Warszawy z wysokości 114 metrów. W dobrych humorach i pełni wrażeń udaliśmy się w drogę powrotną do Kolbud.
Marzenna Seroczyńska
13 października był szczególnym dniem dla uczniów klas pierwszych SP. W obecności uczniów kl. II i III SP, Dyrekcji szkoły, swoich Rodziców oraz zaproszonych Gości, stali się pełnoprawnymi uczniami naszej szkoły.
Uroczystość rozpoczęła się wkroczeniem kandydatów na uczniów, wraz ze swoimi wychowawcami, do sali gimnastycznej. Orszak zamykał król Mariusz z małżonką i gwardzistami- uczniami kl. IIIe. Wyznaczyli oni zadania z Krainy Recytacji, Śpiewu i Tańca oraz Grzeczności, którym pierwszaki musiały sprostać, aby otrzymać od starszych kolegów dary: życzliwości, przyjaźni, uśmiechu, pracowitości i mądrości. Gdy zadania zostały dobrze wykonane dyrektor szkoły p. Robert Aszyk wraz z dyrektor p. Bożeną Szmyt dokonali pasowania na ucznia, a pasowani złożyli uroczyste ślubowanie. Po akcie ślubowania ks. proboszcz Józef Nowak poświęcił tornistry z przyborami uczniom kl. I. Nie zabrakło też życzeń, które w imieniu władz Gminy Kolbudy złożył uczniom i ich rodzicom wicewójt p. Marek Goliński. Na zakończenie pierwszaki otrzymały słodkie kuferki i pozowały do okolicznościowych zdjęć.
B. Bretes
foto: Ż. Wisowata, A. Wiśniewska
26 października odbędą się spotkania z rodzicami:
17,oo kl. IV-VII
18,oo- kl. 0-III SP oraz 2 i 3 gimn.