Aktualności

  • Jasełka "Wigilia Bożego Narodzenia".

    22 grudnia 2017r.  uczniowie klasy 6e przedstawili jasełka pt. "Wigilia Bożego Narodzenia" . Głównym przesłaniem jasełek było pytanie :Czy jestem gotowy zapomnieć o choince i znajdujących się pod nią prezentach, a dostrzec osoby samotne, chore i potrzebujące pomocy?. Czy wyszedłbym z komfortowej sytuacji i zaprosziłbym ich do swojego domu na wieczerze wigilijną? Uczniowie przebrani za kolędników przedstawili również  często niedocenianą  formę rodosnego, wesołego i wspólnego  przeżywania świąt Bożego Narodzenia czyli kolędowanie. Przebrani za diabły, anioły, Józefa,  Maryję itd w humorystyczny sposób ukazali swoje zalety i wady. Jasełka zainteresowały odbiorców tych młodszych i trochę starszych.

    Żaneta Wisowata

  • Życzenia świąteczne

  • Jasełka "Dzieciąteczko maleńkie"

    20 grudnia uczniowie klas 0-III obejrzały jasełka "Dzieciąteczko maleńkie", przedstawione przez uczniów kl. Ic, Id oraz IIb. Jasełka wigilijne, składające się z trzech aktów, pokazały polską tradycję Bożego Narodzenia, poprzedzonego dniem wigilijnym. Aktorzy przenieśli nas najpierw w klimat przedświątecznych przygotowań, które mają miejsce w każdym domu , a później w nastrój kolacji wigilijnej, zgodnej z polską tradycją świąteczną. Ostatni akt jasełek ukazał widzom rodzinne pielgrzymowanie do stajenki betlejemskiej. Całość zakończyła się radosnym kolędowaniem wszystkich uczestników jasełek.

    Na jasełka przybyli goście- uczniowie filii naszej szkoły z Buszkowych a na przedstawieniu popołudniowym - rodzice występujących aktorów.

    Beata Bretes

    foto: Agata Wiśniewska

  • Zielona lekcja

        

          18 grudnia 2017r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w niecodziennym wydarzeniu - ZIELONEJ LEKCJI - edukacji przyrodniczej na żywo. Zobaczyli ptaki drapieżne - sokoła, puchacza, jastrzębia i sowy. Poznali zwyczaje tych ptaków, ich budowę, cechy wyglądu i czym się odżywiają oraz gdzie zamieszkują. Każdy mógł się im  przyjrzeć z bliska, dowiedzieć się jaką rolę spełniają w przyrodzie.

    Agata Wiśniewska

  • Idą święta

         

    Wszystkich tych, którzy chcą dowiedzieć się, jak w prosty sposób wykonać efektowne dekoracje bożonarodzeniowe, zachęcamy do obejrzenia filmu nagranego podczas zajęć świetlicowych przez członków koła telewizyjnego. Wychowankowie świetlicy dla klas IV-VII przygotowali ozdoby z glinki samoutwardzającej, stroik z gałązek świerkowych oraz bombkę z cekinów i wspaniale się przy pracy bawili. Tym bardziej, że na flecie kolędy przygrywała im Zuzia Kujawa z klasy IV e.

     

    A. Morawska, H. Klamrowska

  • StreetBall Kolbudy 2017

    Dnia 13.12.2017 w naszej szkole odbył się turniej koszykówki 3 - osobowej na jeden kosz klas trzecich gimnazjum. Kazda klasa wystawiła dwie drużyny i grali każdy z każdym. Emocji nie zabrakło, gra toczyła się do ostatniego gwizdka.Każdy uczestnik dostał po dwie pamiątkowe koszulki. W przerwach pomiędzy meczami zostały zorganizowane konkursy rzutu za 3 pkt zwyciięzca Frycz, konkurs rzutu z połowy  Kokiec Kamil, Konkurs wsadów także Kokiec Kamil. Cały turniej wygrała klasa 3 E. Gratulujemy

  • Koncert muzyczny "Bardzo szczęśliwy święty Mikołaj".

       

    Na kolejnym koncercie muzycznym pt. Bardzo szczęśliwy święty Mikołaj, który odbył się 13 grudnia było naprawdę świątecznie. Klarnet - instrument dęty-  powitał z radością świętego Mikołaja grając dla niego poważnie, ale też popisywał się zimową poleczką. Nasi uczniowie uświetnili koncert grając na janczarach i tamburynie, a wszystko to po to, żeby uszczęśliwić gościa z Laponii.

    Agata Wiśniewska

  • Zdolni z Pomorza

        Od 8 do 10 grudnia 2017 r. po raz kolejny uczestniczyliśmy w weekendzie z nauką we Władysławowie. Tym razem były to "Lekcje myślenia". Uczestnikami wyjazdu byli Jakub Woźniak z kl. 2d i Miłosz Smolarczyk z kl. 3e, których opiekunem była p. Marzenna Seroczyńska. Tak jak miesiąc temu i ten wyjazd został zorganizowany w ramach programu Zdolni z Pomorza, realizowanego przez Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku. Sponsorem wyjazdu był Grupa LOTOS S.A., partner programu od kilku lat. Ogółem w weekendzie wzięło udział 50 uczestników - uczniów i ich nauczycieli. W losowo dobranych,  trzyosobowych grupach rywalizowali w trzech dziedzinach: łamigłówki matematyczne, szachy i szyfry.  Wszyscy świetnie się bawiliśmy.

                    Nasi uczniowie znaleźli się wśród sześciu wyróżnionych drużyn. Jakub wraz z drużyną zajął I miejsce, natomiast Miłosz - V. Serdeczne gratulacje dla chłopców. W trakcie wyjazdu mieliśmy również okazję do nawiązania nowych znajomości z uczniami innych szkół naszego województwa. Wyjazd sprawił nam ogromną radość i pozwolił poszerzyć zdobyte wiadomości i umiejętności. Mamy nadzieję, że dzięki sponsorom uda nam się jeszcze skorzystać z tej formy zdobywania wiedzy.

    Marzenna Seroczyńska

  • Gazetka szkolna

  • Listopad w świetlicy

          

        W listopadzie dużo się działo w świetlicy dla klas IV-VII i gimnazjum. Pod czujnym okiem wychowawców powstało wiele pięknych prac na konkurs plastyczny „Jesienny krajobraz”. Odbywały się też zajęcia inspirujące do napisania wiersza bądź opowiadania na konkurs literacki „Cicho szumi wiatr w leszczynach”.

        W czasie gdy za oknem szalał orkan Grzegorz,  uczniowie obserwowali zmieniającą się aurę i rysowali prace plastyczne ”Jesienna szaruga”. W  miesiącu zadumy i refleksji nie zapomnieliśmy o tych, którzy odeszli. Wspominaliśmy ich życie i dokonania. Uczniowie wykonali wówczas lampiony ze słoiczków.

       Z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości wychowawcy świetlicy zaproponowali młodzieży narysowanie plakatu pt. „Wolność”. Powstały w ten sposób ciekawe prace, dzięki którym można się dowiedzieć, w jaki sposób  uczniowie klas gimnazjalnych rozumieją słowo „wolność”.

       W listopadzie wychowankowie świetlicy starali się także lepiej poznać samych siebie. Nauczyciele zaproponowali szereg zadań i zabaw, dzięki którym uczniowie wzmocnili poczucie własnej wartości, m.in. rysowanie herbów z talentami, pracę plastyczną „Mój świat”, wykonanie kartek pocztowych z komplementami od każdego ucznia z klasy, pokaz mody, zabawy- „Król”, „Pajęczyna”.

       Ciekawe były też zajęcia „Moje hobby”. Uczniowie wykonali wówczas plakat- reklamę swojego hobby, układali krzyżówki dotyczące pasji, mieli także możliwość prezentacji własnych kolekcji. Tym samym zachęcali innych do zainteresowania się czymś nowym, bo nie ma nic lepszego, jak dzielenie swoich pasji z kolegą czy koleżanką.

        Pod koniec listopada uczniowie chętnie uczestniczyli we wróżbach andrzejkowych. Wędrująca szkatułka, serca z imionami, przyszłe zawody, rzucanie grosika do miseczki , kwiatowe wróżby, przepowiednie z gwiazd, magia cyfr, wyścig butów to tylko niektóre zabawy, dzięki którym wychowankowie świetlicy starali się poznać przyszłość. Nikt nie potraktował wróżb poważnie, było to miłe urozmaicenie dnia po lekcjach.

         Listopad minął nam szybko i na pewno nie można było narzekać na nudę, ale grudzień też zapowiada się bardzo ciekawie.

  • Być jak Słowacki, Tuwim, Sienkiewicz

    W listopadzie nauczyciele świetlicy dla klas IV-VII SP w Kolbudach oraz  klas gimnazjalnych zachęcali utalentowanych uczniów, aby chwycili w ręce pióra, długopisy, ołówki lub zasiedli do komputera i spróbowali swoich sił w trudnej sztuce tworzenia utworu literackiego- opowiadania lub wiersza na konkurs „Cicho szumi wiatr w leszczynach”.  Bohaterem dzieła należało uczynić wiatr o dowolnej porze roku, który jak wiadomo  w ciepłe dni wieje delikatnie, muska nasze twarze, przynosi  orzeźwienie. W zimne  natomiast mrozi nas swym powiewem. Czasem zrywa się gwałtownie i porywa różne przedmioty. Innym razem zaprasza liście do tańca. Nieraz towarzyszy mu deszcz, niekiedy słońce.

        Wena twórcza nie opuszczała uczestników konkursu, powstały zatem ciekawe utwory i jury nie miało łatwego zadania.

         Kryteria oceniania:

    • zgodność z tematem i jego rozwinięcie,
    • zachowanie wymaganej formy -wiersz, opowiadanie,
    • odpowiednia  kompozycja tekstu,
    • poprawność językowa,
    • poprawność stylistyczna,
    • poprawność ortograficzna i interpunkcyjna,
    • oryginalność,
    • estetyka pracy .

     

    Kategorie wiekowe:

    • klasy IV-VI SP,
    • klasy VII SP oraz klasy gimnazjalne.

     

         Wyniki konkursu:

     

    SP
    kategoria- opowiadanie
    I miejsce- Olaf Zuchowicz IV c
    II miejsce- Honorata Kalinowska IVf
    III miejsce- Szymon Sobolewski- IV e
    wyróżnienie- Oliwia Dziewiałtowicz -VIb

    kategoria- wiersz

    I miejsce- Amelia Las VIe
    II miejsce - Zuzanna Lachowicz VIe
    III miejsce- Katarzyna Białkowska VIa

    Klasy siódme i gimnazjalne
    kategoria- wiersz
    wyróżnienie- Marta Samotyjak- VIIe
                          Zofia Stanisławek-2b

     

    Gratulujemy!

    A. Morawska, H. Klamrowska, U. Sychta

  • Sukces pierwszaków

    Ostatni tydzień zajęć upłynął pod znakiem przygotowań młodszych  uczniów  do Gminnego Konkursu Recytatorskiego dla klas I-III Szkół Podstawowych Gminy Kolbudy. Recytacja tekstu, ćwiczenia dykcji, intonacji- to wszystko miało pomóc uczestnikom konkursu w jak najlepszym zaprezentowaniu się przed jury i publicznością zgromadzoną w sali koncertowej UG Kolbudy. Wysiłek włożony w przygotowanie został doceniony, szczególnie u najmłodszych uczniów naszej szkoły , którzy zdobyli I, II i III miejsce w kategorii klas pierwszych. Oto laureatki:

    I miejsce -  Maja Bork kl. Ic

    II miejsce-  Daria Jęda kl. Ib

    III miejsce- Marta Wrzesińska kl. Ia

    Serdecznie gratulujemy!

    Beata Bretes

    foto: Roman  Nowak

     

  • Wycieczka do Akwarium

    W listopadzie oddziały przedszkolne 0a i 0b odwiedziły podwodny świat w Akwarium w Gdyni. Dzieci wzięły udział w warsztatach edukacyjnych pt.”Mieszkamy nad Bałtykiem”. Dzięki nim dowiedziały się jakie stworzenia morskie zamieszkują morze Bałtyckie np. iglicznia chowający się w łące podwodnej, galaretowate meduzy, foki, mewy śmieszki i mnóstwo innych zwierząt.

    Patrycja Wrycza

  • Koncert muzyczny "Czy muzyka jest potrzebna?"

    22 listopada 2017r. odbył się kolejny koncert muzyczny. Tym razem nasi uczniowie mieli okazję poszukać odpowiedzi na pytanie „ Czy muzyka jest potrzebna?” Wszyscy słuchacze orzekli, że tak. Otaczający nas świat wypełniają dźwięki muzyki. W czasie koncertu poznaliśmy nowy instrument i jego budowę - róg koncertowy zwany  waltornią. Wysłuchaliśmy również przepięknych arii operowych Mozarta. Na koncercie wystąpili: Katarzyna Babirecka- sopran, Kamil Pękala- baryton, Anna Drąg- waltornia, Aleksandra Bieg-Piaseczna- fortepian a prowadziła go- Barbara Żurowska – Sutt.

    Agata Wiśniewska- tekst i foto

     

  • II Miejsce w półfinałach woj. POMORSKIEGO w Tenisie Stołowym

    II Miejsce w półfinałach woj. POMORSKIEGO w Tenisie Stołowym

    Reprezentacja naszej szkoly zajela drugie miejsce w polfinalach Igrzysk Młodzieży Szkolnej w druzynowym tenisie stolowym. Nasze dziewczęta uległy tylko rowiesniczkom z Koscierzyny. Sklad naszej drużyny: Szlufik Zofia, Sadowska Julia, Formela Aleksandra.

  • Konkurs "Jesienny krajobraz"

    20.11.2017

    Ziarnko do ziarnka, aż… powstanie piękny, oryginalny obraz.

     

         W tym miesiącu w świetlicy kl. IV-VII i gimnazjum odbył się konkurs plastyczny pt. „ Jesienny krajobraz”. Uczestnicy jak mróweczki cierpliwie i z dużą starannością przyklejali do kartek różne zboża oraz nasiona roślin strączkowych. Nie obyło się też bez podjadania  (bo to smaczne i zdrowe), ale na szczęście ziarna wystarczyło i powstały niepowtarzalne, wyjątkowe prace.

          Nauczyciele świetlicy wraz z uczniami wybrali zwycięzców. I tak:

    I miejsce - Bogna Jakusz  kl. Vb,

    II miejsce - Zuzanna Kujawa  kl. IVe,

    III miejsce- Marcelina Krzymowska kl. Vb i Zuzanna Smoleń  kl. Vb.

         Gratulujemy!

        

         Wszystkie prace możecie podziwiać na wystawie, która znajduje się w holu głównym szkoły. Zapraszamy do oglądania.

     

    Aleksandra Morawska, Hanna Klamrowska, Urszula Sychta

  • Śniadanie daje moc

    Jak co roku dzieci z klasy 2 i 3 filii w Buszkowach,   uczestniczyły w przygotowaniu  zdrowego śniadania. Uczniowie zrobili pyszną sałatkę z wykorzystaniem domowych przetworów. Smakiem dnia był świeżo wyciśnięty sok z ogrodowych warzyw. Dzieci przypomniały sobie znaczenie "piramidy zdrowia" w codziennym jadłospisie, obsługiwały sprzęt gospodarstwa domowego w sposób bezpieczny oraz potrafiły posprzątać po zajęciach. Wspólne śniadanie było bardzo przyjemne oraz....pyszne! 

    Paulina Wąsowicz, fot. Krystyna Klamann
  • I miejsce dziewcząt gimnazjum w Tenisie Stołowym

    I miejsce dziewcząt gimnazjum w Tenisie Stołowym
    W dniu 13.11.2017r. reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w Powiatowych Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w Drużynowym Tenisie Stołowym. W kategorii dziewcząt nasza reprezentacja zajęła I miejsce, a nasi chłopcy wywalczyli IV lokatę.
    Składy naszych drużyn:
    Dziewczęta:
    Zofia Szlufik, Julia Sadowska, Aleksandra Formela
    Chłopcy:
    Michał Frycz, Kacper Czarnowski, Jakub Zander

    Gratulujemy

  • Narodowe Święto Niepodległości

    W piątek 10 listopada, przed dniem Narodowego Święta Niepodległości uczniowie klas wraz z panią Martą Górską oraz Anetą Górską przygotowali spotkanie patriotyczne. W sali gimnastycznej odbył się apel, gdzie w otoczeniu biało-czerwonych dekoracji, przy akompaniamencie gitary, przypomniano wszystkim drogę do odzyskania niepodległości naszego kraju. W apelu uczestniczyły dzieci z oddziału przedszkolnego, które wzięły udział w krótkim quizie na temat patriotyzmu. 

    Paulina Wąsowicz , fot. Krystyna Klamann, Jowita Nechita

  • Spotkanie z policjantem

    13.11.2017

    Uczniowie Szkoły Filialnej w Buszkowach mieli przyjemność odwiedzić Komisariat Policji w Kolbudach. Dzieci przyjrzały się bliżej pracy Policjanta, zwiedziły cały komisariat, miały okazję wsiąść do policyjnego samochody i użyć "koguta"...co  wzbudziło najwięcej emocji. Pytań, nie było końca. Niektórzy uczniowie już podjęli decyzję o swojej przyszłości i chcą zasilić szeregi naszych Stróżów Prawa. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy wszystkim pracownikom Komisariatu Policji w Kolbudach za wspaniałą lekcję. Trzymamy kciuki oraz życzymy samych sukcesów w codziennej pracy.

    Paulina Wąsowicz

strona:

Wiadomości

Kontakt

  • Zespół Kształcenia i Wychowania w Kolbudach
    ul. Wybickiego 33;
    83-050 Kolbudy
  • 58-326-41-10
    58 682 72 78
    58-326-41-20 świetlica
    58-326-41-32 świetlica kl.0-III
    58-326-41-22 lub 24 Pedagog
    58-326-41-23 Psycholog
    58-326-41-27 Pielęgniarka
    58-326-41-21 Biblioteka
    58-326-41-16 Stomatolog

Galeria zdjęć