Aktualności


 • Jesień na dobre zagościła już w naszym kalendarzu. Przypominają o tym żółto - brązowe liście drzew i czerwieniejące się korale jarzębiny. Dzieci z przedszkola w Kolbudach szukały jesieni w książkach w zbiorach naszej biblioteki. Znalazły ją w wierszach Ewy Szelburg- Zarembiny, Danuty Gellnerowej, Wandy Chotomskiej , w zagadkach, atlasach grzybów oraz w Leśnej Górce, gdzie toczy się akcja książki „ Jesień w klinice małych zwierząt w Leśnej Górce” autorstwa Tomasza Szweda. Przedszkolaki wysłuchały ciepłych historii o małych zwierzątkach, dowiedziały się jak wyglądają ich przygotowania do zimy, ale również oswoiły się z tematem lekarzy, szpitala i zabiegami medycznymi. Książkę czytała dzieciom p. Basia.

  29.10.2019 21:10 | więcej »
 •                            
  22.10.2019 21:04 | więcej »
 • Po raz drugi nasi chętni uczniowie z kl. II a, II b, III b, III c przystąpili do Wielkiego Maratonu Czytelniczego. W tym roku konkurs pod Honorowym Patronatem Pomorskiego Kuratora Oświaty i Prezydenta Miasta Gdańska otrzymał rangę międzynarodową ( udział zgłosiła szkoła z Wielkiej Brytanii). Przypominamy, że zgodnie z regulaminem , co miesiąc każdy uczestnik musi przeczytać jedną książkę i napisać test sprawdzający wiedzę z przeczytanej lektury. W bibliotece odbył już się pierwszy z siedmiu testów, a dotyczył książki Justyny Bednarek „ Nowe przygody skarpetek( jeszcze bardziej niesamowite)”. Jest to trzynaście opowieści mądrych i zabawnych o przygodach skarpetek, które opuszczają dom małej Basi i wyruszają w różnych kierunkach i w różnym celu. Każda z nich : malinowa, niebieska, bordowa , czy jeszcze jakaś inna, dzięki odwadze i ciekawości świata realizuje swoje plany i pasje. To książka o odkrywaniu talentów i spełnianiu marzeń. Udało się skarpetkom to i uda się dzieciom. „ Skarpetkowe przygody” spodobają się z pewnością naszym małym czytelnikom. Polecamy!
  U. Zwarra, H. Młyńska

  29.10.2019 21:11 | więcej »
 •  
  Chcesz poznać bohaterów i ich ciekawe przygody? Zapraszamy do udziału w XI edycji Wielkiego Maratonu Czytelniczego- konkursu o zasięgu ogólnopolskim. Twoim zadaniem jest przeczytanie, co miesiąc, wyznaczonej lektury. Na początku następnego miesiąca odbędzie się test z przeczytanej książki.
  Zapisy przyjmujemy do 13 września w bibliotece.

  Regulamin

  Zgoda
  16.09.2019 07:19 | więcej »
 • było sobie królestwo, które słynęło z tego, że właściwie nic się w nim nie działo. Wszystko było uporządkowane i zaplanowane ...”

  Tak rozpoczyna się książka Doroty Suwalskiej „ Iwo z Nudolandii”. Autorka już na samym początku  wprowadza nas w baśniowy klimat. Jest księżniczka Mirabella, choć nietypowa bo „ bije się z chłopakami i lubi oglądać filmy o superbohaterach”, jest smok – skrzydlata bestia i jest niepozorny, nieśmiały i zakochany po uszy w księżniczce tytułowy bohater.

  Na tym kończy się tradycyjna baśń, a akcja wkracza w XXI wiek. Bohaterowie korzystają z telefonów komórkowych, Internetu, telewizji satelitarnej, przesyłają do siebie esemesy.  To wszystko sprawia, że książkę czyta się z ogromnym zainteresowaniem i uśmiechem na twarzy. Jest to zatem współczesna baśń o odwadze i miłości. Pokazuje młodemu czytelnikowi to co ma prawdziwe znaczenie w życiu, a nie to co modne. Potwierdza, że strach ma jedynie wielkie oczy, nie jest niczym złym . Jest wręcz potrzebny. To uczucie naturalne i nie czyni z nas tchórzów, nie jest  również powodem do wstydu. Historię o ogrodniku i księżniczce znają już maratończycy, a pozostałych uczniów zachęcamy do lektury.

  29.10.2019 21:11 | więcej »

 • Seria książek dla tych którzy rozpoczynają naukę i tych którzy już chodzą do szkoły. W niej ukazała się kolejna książka do przeczytania w Maratonie Czytelniczym „Dziura w gazecie” autorstwa Anity Głowińskiej to prawdziwa perełka wśród współczesnych książek dla dzieci. Idealnie oddaje rzeczywistość szkolną, dynamiczną, pełną śmiechu, kłótni i zawirowań.          Główny bohater – czwartoklasista, chłopiec z głową nie od parady, ale ze słomianym zapałem, co gwarantuje, że może wpaść w niezłe tarapaty. Jego kumple- urwisy, których pomysły przyprawiają o zawrót głowy. Dużo psot, figli i zwariowanych przygód , ale znajdziemy tu także ważne tematy : wątek tolerancji religijnej ( jedna z dziewczynka nie chodzi na lekcje religii); budowanie relacji z rówieśnikami ( kłótnia z kolegą) ; przeżywanie pierwszej miłości ; potrzeba wsparcia dorosłych i zaimponowanie kolegom. Wszystko to osadzone jest w polskich realiach , jasne żarty językowe, duże, kolorowe z poczuciem humoru ilustracje. Książka jest dla młodego czytelnika drogowskazem do zrozumienia siebie i świata. 

  Zachęcamy również do przeczytania innych książek z tej serii:

  „ Szkoła dla początkujących” - E. Pałasz, „ Zając zostaje!” - M. Kapelusz, „ Zawiła historia niesfornego Kacperka” - K. Michalec oraz „ Do czego służy kotlet” A. Głowińska.

  U. Zwarra, H. Młyńska

  03.03.2019 12:37 | więcej »

 • W dniach 5 i 6 lutego 2019 r. w bibliotece szkolnej odbyło się „Pasowanie na czytelnika biblioteki”. Jest to oficjalne przyjęcie uczniów klas pierwszych do grona czytelników. Chcemy w ten sposób zachęcić dzieci do korzystania z biblioteki, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.

  Przedstawienie wprowadzające w świat książek przygotowała kl. III a i kl. II a pod opieką pań:  I. Ksantopulos,  I. Sobolewska i  A. Chmielewskiej. Podczas wspólnej zabawy pierwszaki rozpoznawały tytuły i bohaterów książek, rozwiązywały zagadki i odpowiadały na zadawane im pytania. Składając uroczyste przyrzeczenie zobowiązały się sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Następnie każdy uczeń mógł samodzielnie wybrać i wypożyczyć swoją pierwszą książkę ze zbiorów biblioteki. Jako pamiątkę nasi nowi czytelnicy otrzymali kolorowe zakładki.

              ŻYCZYMY CIEKAWEJ LEKTURY.

  08.02.2019 08:42 | więcej »
 • Test z lektury nr 5 odbędzie sie we czwartek, 7 lutego na 3 lekcji. Zapraszamy.
  31.01.2019 20:18 | więcej »
 •            
  31.01.2019 20:04 | więcej »
 • Tak mogą powiedzieć uczestnicy Maratonu Czytelniczego po przeczytaniu książki nieżyjącej już norweskiej pisarki Anne- Cath Vertly „ 8 + 2 i pierwsze święta”.

  Jest to kolejna część przygód wesołej, sympatycznej rodzinki po przeprowadzce do domku w lesie. Książka pełna ciepła, uczy optymizmu i dziecięcej radości, poprawia nastrój, pokazuje niesamowitą moc rodzinnych więzi. Znajdziemy tu między innymi receptę na dobrą zabawę – mając tylko pod opieką zwykłe ziemniaki, na to jak skutecznie wyleczyć się z lęku przed ciemnością, jak walczyć o swoje potrzeby i marzenia. Cudowna jest tu natura i rytm życia z nią związany. Ale też są tajemnicze zniknięcia ( najmłodszego dziecka i babcinych kur).

  Zachęcany również do czytania innych części tej serii. W zbiorach naszej biblioteki mamy:

  „ 8 + 2 i ciężarówka”, „ 8 + 2 i Anton z Ameryki”, „ 8 + 2 i domek w lesie”, „ Sekret taty i ciężarówka”.

  U. Zwarra, H. Młyńska

  15.01.2019 16:47 | więcej »