Rok szkolny 2017/2018, to ostatni, w którym uczniowie klas drugich gimnazjum realizowali projekty edukacyjne.
W październiku 2017 roku uczniowie dobierali się w grupy projektowe, wybierali temat i opiekuna. W następnych miesiącach przygotowywali swoje projekty.
26.01.2018 podczas Dnia Patrona klasy 7, 3 gimnazjum i nauczyciele mieli możliwość obejrzenia prezentacji. Mogliśmy między innymi być świadkami wspaniałych doświadczeń chemicznych, dowiedzieć się ciekawych rzeczy o Wielkiej Brytanii, poznać smaki świata czy łyknąć trochę muzyki lub mody, poznać historię wielu drużyn piłkarskich.
Wszystkie prezentacje były bardzo ciekawe a uczniowie stanęli na wysokości zadania.
Urszula Klimek i Marzenna Seroczyńska
foto: Żaneta Wisowata
Tuż przed feriami, 24 stycznia br. już po raz XIII, zostały przyznane i wręczone nagrody laureatom gminnego konkursu „Bądź widoczny na drodze!“. Konkurs był skierowany do uczniów klas I - II i III - IV szkół podstawowych gminy Kolbudy. Jego celem jest propagowanie działań z zakresu poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, a zwłaszcza przypomnienie dzieciom o roli i znaczeniu noszenia elementów odblaskowych, dzięki którym są widoczne z dużej odległości dla kierujących pojazdami.
Organizatorami konkursu byli: ZKPiG w Kolbudach oraz Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego w Gdańsku. Nagrody wręczyli pan Arkadiusz Mańkowski z PORD oraz dyrektor ZKPiG w Kolbudach pan Robert Aszyk. Nagrody otrzymali:
• w kategorii klas I - II
I miejsce:
Hanna Klein, ZKPiG Kolbudy, kl. I D
II miejsce:
Jan Łata, ZKPiG Kolbudy, kl. II A
III miejsce:
Krystian Lejkowski, ZKPiG Kolbudy, kl. II A
Wyróżnienie:
Szymon Richert, ZKPiG Kolbudy, kl. II A
W kategorii klas III —IV:
I miejsce:
Zuzanna Cherek, ZKPiG Kolbudy, kl. III A
II miejsce:
Maciej Kamiński, ZKPiG Kolbudy, kl. IV B
III miejsce:
Amelia Lizakowska, ZKPiG Kolbudy, kl. III A
Wyróżnienia:
Malwina Kołaczyńska, ZKPiG Kolbudy, kl. III B
Błażej Obrycki, ZKPiG Kolbudy, kl. IV B
Natalia Formela, ZKPiG Kolbudy, kl. IV B.
Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy!
Z pozytywną energią powitaliśmy rok 2018. Wychowankowie świetlicy dla klas IV-VII i gimnazjum w wesołej atmosferze wykonali maski karnawałowe i projektowali sylwestrowe stylizacje. Do zrobienia prac wykorzystali brokat, cekiny, piórka i skrawki materiałów. W naszym zakątku nie mogło zabraknąć tańców przy muzyce disco. Uczniowie wymyślali także układy taneczne z wykorzystaniem szarfy do muzyki granej na gitarze przez kolegę oraz do takich przebojów jak „Despacito”, „Sofia” czy... „Jezioro łabędzie”.
Wychowankowie świetlicy z zapałem malowali farbami zimowe pejzaże. Powstały w ten sposób przepiękne prace z bajkowymi krajobrazami. Prawdziwy świat w zimowej szacie uczniowie podziwiali, spacerując w lesie, a śniegiem mogli nacieszyć się podczas zabaw na dworze. Oczywiście przed wyjściem przypomnieliśmy, jak zimą bawić się bezpiecznie. Dzieci zaprojektowały także własne znaki zakazu i ostrzegawcze, dotyczące bezpiecznej zabawy zimową porą.
Nasi wychowankowie nie zapomnieli o swoich babciach i dziadkach, oprócz obowiązkowych laurek z życzeniami, wykonali także dla nich złote medale.
W ostatnim tygodniu przed feriami uczniowie rysowali głównie ołówkami portrety Mariusza Zaruskiego. Omawialiśmy także życie, dokonania i pasje patrona szkoły.
A. Morawska, U. Sychta, H. Klamrowska
23 stycznia uczniowie klas pierwszych zostali przyjęci do grona czytelników naszej biblioteki. Odbyły się dla nich specjalne lekcje biblioteczne, na których to uczniowie poznali bibliotekę , zasady wypożyczania książek i korzystania z kącika czytelniczego. Oglądając przedstawienie, przygotowane przez klasę III d pod opieką p. Beaty Klinkosz, pierwszaki przypomniały sobie niektóre znane już im postacie bajkowe np. Kopciuszka, Czerwonego Kapturka czy Koziołka Matołka. Nauczyły się krótkiego wierszyka oraz rozwiązywały zagadki. Dodatkową atrakcją uroczystości była możliwość obejrzenia wystawy zakładek z bogatej kolekcji p. Ani Kwidzińskiej. Na zakończenie dzieci mogły po raz pierwszy samodzielnie wybrać i wypożyczyć książeczki ze zbiorów naszej biblioteki. Na pamiątkę otrzymały zakładki wraz z pouczeniem jak należy szanować książki i o nie dbać.
Urszula Zwarra
22 stycznia w klasach zerowych odbyło się uroczyste spotkanie z okazji Dnia Babci i Dziadka. Dyrektor Robert Aszyk wraz z nauczycielkami witał ciepłymi słowami szanownych gości, składając im serdeczne życzenia. Dzieci zaprezentowały swoim kochanym dziadkom "Koncert kolęd i pastorałek". Goście ze wzruszeniem podziwiali występy swoich milusińskich. Wnuczęta obdarowały swoich bliskich przygotowanymi upominkami i zaprosiły na słodki poczęstunek. Był to dzień pełen uśmiechu, wzruszeń i radości.
Agata Wiśniewska
19.01.2018 w naszej szkole odbył się, ostatni z rundy eliminacyjnej, mecz matematyczny. Naszymi rywalami byli gimnazjaliści z gimnazjum w Żukowie. Wcześniej zmierzyliśmy się z drużynami z Kowal 29.11.17 na wyjeździe i Trąbek Wielkich 14.12.17 w naszej szkole. Niestety dwa poprzednie mecze nasza drużyna przegrała. Podczas ostatniego dopisało nam szczęście i wygraliśmy 36:33. Ta edycja była ostatnią dla gimnazjalistów i niestety w przyszłym roku nie będziemy mogli zmierzyć się podczas kolejnych zmagań.
W trakcie meczów naszą szkołę reprezentowały następujące osoby:
1. Jakub Woźniak kl. 2d - kapitan drużyny
2. Anna Przytarska kl. 3f
3. Weronika Szwichtenberg kl. 2e
4. Dawid Błaszkowski kl. 3c
5. Szczepan Buśko kl. 3e
6. Natalia Klesińska kl. 2c
7. Andrzej Kobierzyński kl. 3e
8. Jeremi Lewandowski kl. 3c
9. Jakub Michalski kl. 3c
10. Michał Ostaszewski kl. 2e
11. Miłosz Smolarczyk kl. 3e
12. Michał Sujka kl. 3a
13. Mikołaj Wróblewski kl. 3e
Niestety nie udało nam się awansować do ćwierćfinałów, ale spotkania i same mecze były dla nas fajną zabawą z matematyką. Będziemy jeszcze uczestniczyć w rundzie finałowej, w gmachu Uniwersytetu Gdańskiego, jako kibice.
W piątek 19 stycznia odbył się szkolny konkurs mitologiczny dla klas piątych. Była to już kolejna edycja, w której uczestnicy rozwiązywali test wyboru, rysowali drzewo genealogiczne antycznych bogów, przyporządkowywali atrybuty i kompetencje poszczególnym mieszkańcom Olimpu. Najwięcej emocji, jak zawsze, budziły wcześniej wybrane drogą losową i przygotowane przez uczniów scenki o starożytnych bohaterach – w formie dramy o Prometeuszu i Syzyfie i pantomima o Heraklesie. Pomysłowość w doborze rekwizytów i bogata scenografia spodobały się jury, które po zsumowaniu punktów, przyznało I miejsce klasie VB. Wszyscy uczestnicy mitologicznych potyczek otrzymali dyplomy i słodkie upominki ufundowane przez Radę Rodziców.
Anna Brych i Izabela Frączek
25 stycznia odbędą się spotkania z rodzicami:
kl. 0-III SP wg godzin podanych przez wychowawcę
16,3o - kl. IV-VI
18,oo- kl.VII oraz 2 i 3 gimn.
W niedzielę 14 stycznia odbył się 26. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Centrum imprezy, którą przygotowali i prowadzili członkowie młodzieżowych organizacji: Wolontariatu, Młodzieżowej Rady Gminy i Samorządu Uczniowskiego, od początku do końca znajdowało się w naszej szkole. Od rana 25 wolontariuszy zbierało pieniądze do charakterystycznych puszek, wręczając darczyńcom czerwone serduszka. Uzbieraliśmy 22511,60 gr. i osiągnęliśmy kolejny rekord. Popołudniową imprezę w bloku sportowym otworzyli przedstawiciele władz gminy – wójt pan Leszek Grombala i przewodniczący Rady Gminy pan Wiesław Rusiecki oraz gospodarz - dyrektor szkoły pan Robert Aszyk. Do uświetnienia Finału z krótkimi programami artystycznymi włączyły się dzieci i młodzież oraz opiekunowie z przedszkola i szkoły w Kolbudach, szkół w Bielkówku, Lublewie i Pręgowie, niepublicznej szkoły muzycznej, studia tańca „Latino Cafe” i „Enzym”, zespołów „Mini Max” i „Combo” oraz sportowcy z pokazami taekwon – do. Wolontariusze z klubu „Nadzieja” przygotowali słodką kawiarenkę a strażacy z OSP grochówkę. Gwiazdą tegorocznego Finału był Jacek Kawalec, znany aktor teatralny, filmowy, dubbingowy, prezenter i konferansjer, który śpiewał hity Joe Cockera. Imprezę zakończyły pokazy sztucznych ogni na szkolnym placu apelowym „Światełko do Nieba”.
Izabela Frączek
foto: Henryk Skwirowski
11 stycznia 2018 r. w stołówce szkolnej miała miejsce wyjątkowa impreza literacka. Odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu „Cicho szumi wiatr w leszczynach”. Było ono połączone z prezentacją dziewięciu wyróżnionych utworów- wierszy i opowiadań. Młodzi twórcy snuli swoje wietrzne opowieści przed panem dyrektorem, nauczycielami, rodziną , koleżankami i kolegami. Autorom udało się przełamać tremę i najlepiej jak potrafili zaprezentować własne teksty.
Uczniom utalentowanym literacko towarzyszyli uczniowie utalentowani muzycznie. Muzycy, mimo że stanowili tło, okazali się niezbędni, gdyż wspaniale uzupełnili prezentowane utwory i dzięki nim występów słuchało się naprawdę przyjemnie. Na szczególną uwagę zasługuje Urszula Koralewska z klasy 2f gimnazjum, która samodzielnie skomponowała interpretacje muzyczne do 3 tekstów.
Zachęcamy wszystkich młodych twórców do szukania możliwości prezentacji swoich utworów, gdyż nie ma nic gorszego jak pisanie do szuflady.
A. Morawska, H. Klamrowska, U.Sychta
10 stycznia 2018 r. uczniowie z klas O - III uczestniczyli w koncercie muzycznym pt. Start - Karnawał czeka. Artyści zaprezentowali uczniom trąbkę, gitarę elektryczną oraz instrument klawiszowy, a pięknym śpiewem wprowadzili nas w świat gorących rytmów. Usłyszeliśmy karnawałowe hity, melodie zagrane na trąbce oraz solowe wystąpienie gitarzysty.
Agata Wiśniewska
8 stycznia po raz drugi odbyły się w naszej szkole Zielone lekcje, czyli pasjonujące spotkania z ptakami: sową płomykówką, jastrzębiem i sokołem. Tym razem inna grupa uczniów mogła dowiedzieć się jaką rolę te ptaki spełniają w przyrodzie a nawet dotknąć ich. Wszyscy byli zachwyceni nie tylko bezpośrednim kontaktem ale również faktem jak wiele potrafią te ptaki.
Beata Bretes
Foto: Bożena Szmyt
Od 2 stycznia 2018r uległa zmianie cena obiadów dla dzieci w szkole. Obecnie koszt obiadu wynosi 5,50 zł.
Informacja o zmianie kosztów obiadu dotarła do szkoły dn. 3.01.2018r, dlatego prosimy wszystkie osoby, ktore opłaciły obiady na ten miesiąc o dokonanie dopłaty w wysokości 50 gr za każdy dzień, jak najszybciej. Przepraszamy za zamieszanie.
Chcielibyśmy poinformować, że na terenie naszej szkoły Ministerstwo Zdrowia oraz Instytut Matki i Dziecka w ramach Narodowego Programu Zdrowia realizuje projekt o nazwie " Ocena skuteczności interwencyjno - profilaktycznego programu poprawy zachowań zdrowotnych 15 - letnich dziewcząt z wykorzystaniem techniki telemonitoringu " w skrócie ZDROWA JA
W Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku odbyła się uroczystość wręczenia Stypendiów Marszałka Województwa Pomorskiego na rok 2017/18 w ramach Pomorskiego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.
Jest nam niezmiernie miło, że Komisja Stypendialna Marszałka Województwa Pomorskiego po raz kolejny przyznała stypendia uczniom ZKPiG w Kolbudach.
Oto nasi stypendyści:
1. WOŹNIAK JAKUB
2. SUJKA MICHAŁ
3. SMOLARCZYK MIŁOSZ
4. SZWICHTENBERG WERONIKA
5. ORDOWSKA SARA
6. PRZYTARSKA ANNA
7. PŁOTKA AGATA
8. BYCZKOWSKA JULIA
9. GULGOWSKA DARIA
10. ŻWIRBLIŃSKA ZOFIA
11. WDOWICZ JAKUB
12. SŁOWIK ALEKSANDRA
13. ŚREDZIŃSKA JULIA
14. OSTASZEWSKI MICHAŁ
15. TRALEWSKI CEZARY
16. GROT MIRIAM
17. OBRYCKI CYPRIAN
18. RUTKOWSKA ZOFIA
Gratulujemy stypendystom, rodzicom i nauczycielom
Ferie na stoku - zapisy od środy