Aktualności

  • Wycieczka do Muzeum Morskiego

    10 marca uczniowie kl. I-III SP biorący udział w zajęciach projektu "Cztery razy K" udali się do Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Trasa zwiedzania wiodła wzdłuż Motławy. Wycieczka ropoczęła się zwiedzaniem Żurawia, gdzie dzieci mogły osobiście stanąć w miejscu gdzie żuraw jest wysunięty nad wodę. Potem grupa udała się kładką na drugi brzeg Motławy, aby obejrzeć wystawy prezentowane na terenie dawnych spichlerzy. Ostatnim odwiedzonym obiektem był statek "Sołdek" po kórego zakamarkach uczestnicy wyjazdu chętnie wędrowali.

    Beata Bretes

  • Wyjazd do Warszawy - kl. IV-V SP

    W dn. 8 - 9 marca odbył się pierwszy, po przerwie zimowej,   wyjazd edukacyjny w ramach projektu "4xK". Uczestnikami wycieczki do Warszawy byli uczniowie klas IV i V, którzy systematycznie uczestniczą w zajęciach rozwijających kompetencje matematyczne, przyrodnicze i lingwistyczne. Warszawa przywitała nas wiosenną pogodą, dzięki której chętnie wędrowaliśmy po mieście odwiedzając jego atrakcyjne miejsca: Centrum Nauki Kopernik, pomnik Syrenki nad Wisłą, Zamek Królewski, Stare Miasto, Pałac Kultury i Nauki, Muzeum Ewolucji, Pałac Prezydencki, kolumna Zygmunta. Wędrówkę po Warszawie zakończyliśmy spacerem po Trakcie Królewskim. Dzieci,  zmęczone ale pełne wrażeń,  wracały do domu wymieniając się w drodze powrotnej wrażeniami z udanego pobytu w stolicy.

    Beata Bretes

    Foto: M. Wiewiórska, B. Bretes

  • Być kobietą...

    W pierwszym tygodniu marca z okazji Dnia Kobiet w świetlicy dla klas IV-VII i klas gimnazjalnych poruszaliśmy kobiece tematy.

    Piątoklasiści podczas pracy w grupach wykonali gazetkę ścienną pt. „Kobiety wybitne”, gdzie zaprezentowali sylwetki sześciu przedstawicielek płci pięknej ( królowej Jadwigi, Marii Skłodowskiej- Curie, Heleny Modrzejewskiej, Poli Raksy, Ireny Szewińskiej i Wisławy Szymborskiej),  które odegrały istotną rolę w różnych dziedzinach życia- w historii państwa polskiego,  nauce, teatrze, filmie, sporcie i literaturze.

         Młodzież z klas siódmych oglądała reprodukcje rzeźb oraz obrazów  wybitnych twórców takich jak Jan Matejko, Leonardo da Vinci, Diego Velazquez, Jan Vermeer, Paul Cezanne, Stanisław Wyspiański czy Olga Boznańska. Dzięki nim mogła zaobserwować, jak przedstawiano panie w sztuce na przestrzeni wieków. Uczniowie na podstawie zgromadzonych obrazów wykonali  portrety kobiet z różnych epok. Chętne dziewczęta uzupełniały według wzoru malowanki przygotowane na podstawie obrazu Aleksandra Gierymskiego „Pomarańczarka” i Władysława Ślewińskiego „Dwie Bretonki z koszem”.

    Młodzież z gimnazjum  rysowała portrety swoich koleżanek. To reprezentantki XXI wieku.

         Największym zainteresowaniem wśród uczniów przebywających w świetlicy cieszyły się albumy i gazety z ilustracjami przedstawiającymi modę kobiecą. Wzorując się na nich, wychowankowie świetlicy wykonali swoje rysunki z trendami z różnych epok.

    Dzieci pracowały także z „Księgą imion”, dzięki której mogły poznać pochodzenie i znaczenie imion żeńskich.

         Podczas tygodniowej pracy zgromadziliśmy mnóstwo prac przedstawiających KOBIETY, PANIE, DZIEWCZĘTA, PANNY, DAMY, NIEWIASTY. Zapraszamy do obejrzenia dzieł zgromadzonych w naszej galerii.

        

    Aleksandra Morawska

  • Babeczki dla babeczek

    8 marca 2018r. z okazji Dnia Kobiet dzieci z oddziału przedszkolnego brały kolejny już raz w warsztatach kulinarnych.Tym razem piekły  i delektowały się smakiem babeczek.

    Agata Wiśniewska, Patrycja Wrycza

  • Gminny Turniej Wiedzy Pożarniczej

    We wtorek 6 marca br. odbyła się kolejna 41 edycja Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej  „Młodzież zapobiega pożarom”. Celem turnieju jest propagowanie wśród dzieci i młodzieży przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania w sytuacjach kryzysowych, praktycznych umiejętności posługiwania się sprzętem gaśniczym oraz znajomości tradycji ruchu strażackiego. Uczestnicy turnieju rywalizowali w trzech kategoriach wiekowych: SP, gimnazja i ponadgimnazjalne. Naszą szkołę reprezentowali:

    • SP - Amelia Kruszkowska IVB, Kinga Lizakowska VB i Kacper Gwiazda VD.

    • Gimnazjum - Diana Lejkowska 3B, Oliwia Lejkowska, Zofia Woźniak 3D, Konrad Piżewski 3C.

    Zdaniem uczniów tegoroczne testy były bardzo wymagające i zawierały bardzo szczegółowe pytania. Wśród uczniów SP najlepiej uplasowali się przedstawiciele szkoły z Pręgowa, nasi reprezentanci zajęli dalsze miejsca. Natomiast nasze gimnazjalistki - Diana Lejkowska, zajęła I m-ce zaś Oliwia Lejkowska II m-ce.

    Nagrody i upominki ufundowane przez Zarząd Oddziału Gminnego ZOSP RP w Kolbudach oraz Urząd Gminy Kolbudy wręczyli wójt gm. Kolbudy p. dr Leszek Grombala, Komendant Gminny OSP  w Kolbudach p. Daniel Rabiega, Prezes OSP  w Kolbudach p. Marek Rosa.

     Mirosława Szenkin-Chmielewska

    fot. Roman Nowak

  • "Kiedy morze jest w humorze" - koncert muzyczny

    7 marca  2018 r. uczniowie  uczestniczyli w kolejnym koncercie  muzycznym pt. „Kiedy morze jest w humorze ”. Artyści zaprezentowali i zaśpiewali piękne szanty, czyli marynarskie pieśni. Jak zwykle oprócz pięknych piosenek, uczniowie zapoznali się z kolejnymi instrumentami muzycznymi takimi jak: ukulele, drumle  i  cymbały górskie.

    Agata Wiśniewska

  • Świetlicowy konkurs fotograficzny "Życie codzienne naszych babć i dziadków"

    W styczniu nauczyciele świetlicy zaproponowali uczniom konkurs fotograficzny  „Życie codzienne naszych babć i dziadków”. Mogły w nim uczestniczyć dzieci z klas IV-VII oraz młodzież gimnazjalna. Należało ukazać różnorodne przejawy powszedniego funkcjonowania babć i dziadków, związane z ich pracą zawodową, czynnościami domowymi lub odpoczynkiem.

    Celem konkursu było uchwycenie w kadrze atmosfery życia codziennego najbliższych,  kształcenie szacunku do osób starszych, rozwijanie umiejętności dokumentowania  codzienności i  jej interpretacji, pobudzanie pasji fotograficznej.

            Uczniowie starali się jak najpiękniej i najciekawiej zaprezentować powszedniość dziadków. Na zgłoszonych do konkursu fotografiach widoczne są następujące czynności- opieka nad końmi, prowadzenie wykładów, wyrabianie ciasta na chleb i bułki, rozwiązywanie krzyżówek, przygotowanie posiłków, haftowanie, pielęgnacja roślin.

     

         Oto wyniki konkursu

     

    I miejsce- Karolina GronkowskaVIa,

    II miejsce- Zofia Bonar IVe

    III miejsce-Zuzanna Kujawa IVe

                       Izabela StrumskaIVe

    wyróżnienie-Zuzanna Lachowicz VIe

                        Anna Hiller VIb

     

    Gratulujemy!

     

    U. Sychta, A. Morawska, H. Klamrowska

  • Nowy numer MG 12/1-2 2018

  • Czytanie na zimowym dywanie

    Za oknem piękna zima. W naszej bibliotece nie mogło więc zabraknąć bajek na zimowy czas. Do głośnego „ Czytania na zimowym dywanie” wybrałyśmy mroźną opowieść z czasopisma Świerszczyk pod tytułem : „ Zimny gość” Wojciecha Widłaka.    Opowiadanie, dzieciom z oddziałów przedszkolnych,  czytała p. Patrycja Wrycza. Dzięki niej mali czytelnicy wyruszyli w niezwykłą podróż, w świat śnieżnej zadymki na spotkanie z tajemniczą, dużą, brodatą, biało- błękitną, a na dodatek szczypiącą w uszy i nos postacią. Takie czytelnicze spotkania w bibliotece są nie tylko zabawą edukacyjną, ale pokazują również dzieciom, że czytanie może być przyjemne i radosne.

    Urszula Zwarra, Hanna Młyńska

     

  • Sukces "Drużyny Bystrzaków" z Kolbud

    23 lutego w Szkole Podstawowej CET w Kowalach odbył się konkurs wiedzy ogólnej "Drużyna Bystrzaków" dla uczniów kl. I-III szkół podstawowych. "Bystrzaki" z naszej szkoły zdobyły II miejsce. Drużynę składającą się z przedstawicieli każdego poziomu klas tworzyli: kl. I- Marcin Meronk Ib, kl. II- Adam Dawidowski IIb, kl. III- Aleksander Krzymowski IIIa. Gratulujemy sukcesu!

    źródło  FB UG Kolbudy

  • Konkurs logopedyczno - literacki "Baju, baju, baj..."

    Wszyscy lubimy słuchać ciekawych opowieści, a przeżywając przygody bohaterów baśni, przenosimy się w świat, w którym dobro zawsze zwycięża zło. W piątkowy nieco mroźny poranek - 23 lutego - dzieci z oddziału przedszkolnego miały okazję posłuchać baśni przedstawionych przez starszych kolegów i koleżanki, biorących udział w konkursie literacko – logopedycznym „Baju, baju, baj...” dla klas III – IV. Zadaniem uczestników było przedstawienie baśni własnego autorstwa podczas eliminacji konkursowych. Celem konkursu była nie tylko promocja czytelnictwa  i poprawnej wymowy wśród dzieci i młodzieży, ale także rozwijanie talentów pisarskich najmłodszych. Zadanie było trudne, więc niewielu chętnych zdecydowało się na udział w rywalizacji w bajaniu. W trakcie konkursu widzowie obejrzeli trzy baśnie, z których każda była ciekawa, pełna humoru i przygód, a co najważniejsze - każda posiadała szczęśliwe zakończenie. Jury zadecydowało, że I miejsce zajęli ex aequo: Aleksandra Kędzierska z klasy III b oraz Aleks Nastały z klasy III e. Drugie miejsce zajęły dwie uczennice klasy IV e - Amelia Pielechowska oraz Julia Szewczykowska, które wspólnie przygotowały i przedstawiły baśniowe przedstawienie oparte o szkolną rzeczywistość. Publiczność żywo reagowała na zabawne sytuacje w baśniach oraz chętnie oklaskiwała młodych aktorów. Na koniec wszyscy wykonali  serię logopedycznych ćwiczeń buzi i jęzorka opartych o treść baśni " O dzielnym rycerzu Tristanie". Organizatorzy mają nadzieję, że konkurs zachęcił uczniów do prezentowania własnej twórczości, poszukiwania ciekawych tekstów literackich oraz do pięknej wymowy, której wzorem byli uczestnicy konkursu.

    Anna Brych

  • Rekrutacja do przedszkola w Kowalach

    Zgodnie z zarządzeniem nr 5/2018 r. Wójta Gminy Kolbudy, rekrutację do nowo utworzonego Przedszkola w Kowalach przeprowadzi komisja rekrutacyjna w Gminnym Przedszkolu w Kolbudach w ZKPiG Kolbudy.

    Zgłoszenia należy składać  w Zespole Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego w Kolbudach ul. Wybickiego 33,  p. 103.

    Termin składania dokumentów:  26.02. - 9.03. 2018r

  • Konkurs "Wiem, co jem"- zwycięstwo naszych uczniów

    Kolejny raz uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w  konkursie ekologiczno -żywieniowym ”Wiem, co jem”. Łącznie udział wzięło 8 drużyn ze szkół Gdańska i okolic. Konkurs składał się z 3 etapów i miał charakter rywalizacji zespołowej. Najpierw należało odpowiedzieć na pytania teoretyczne, później rozwiązać przy pomocy telefonów komórkowych quiz, a na końcu wykonać zadania praktyczne. Wszystkie pytania dotyczyły zasad zdrowego żywienia, kupowanych produktów, wartości odżywczej pokarmów czy zjawisk fizycznych i chemicznych zachodzących w kuchni. Najprostszym zadaniem dla naszych uczniów okazało się określenie roli wybranych soli mineralnych w organizmie człowieka, zaś najtrudniejszym rozpoznanie żywych okazów kilku ziół. Z wszystkimi zadaniami drużyna w składzie: Zofia Rutkowska z kl.3A, Konrad Jakusz z kl.3F i Michał Ostaszewski z kl. 2E poradzili sobie bardzo dobrze zajmując I miejsce. Konkurs zakończył się uroczystym wręczeniem nagród i dyplomów dla uczniów oraz  podziękowań dla opiekunów. Uczniowie mogli też zapoznać się z  ofertą rekrutacyjną i wyposażeniem pracowni szkoły, która była organizatorem czyli Centrum Kształcenia  Zawodowego i Ustawicznego w Gdańsku Oruni. Miła atmosfera, ciekawe zadania konkursowe są zachętą do wzięcia udziału w następnej edycji konkursu za rok.

    Dorota Zielińska

  • Wojewódzki Konkurs Wiedzy Ekologiczno-Wędkarskiej

    Miło nam poinformować, iż do finału Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy Ekologiczno-Wędkarskiej zakwalifikowało się 10 uczniów:

     

    1. Rafał Wawryszuk- kl.3 A gim
    2. Nikodem Zieziula- kl.3 A gim
    3. Mikołaj Bobel- kl.2 D gim
    4. Kacper Wrzochal- kl.3 B gim
    5. Remigiusz Bławat- kl.VI B
    6. Ksawery Kuzior- kl. VI C
    7. Kacper Gwiazda- kl. V D
    8. Krzysztof Klesiński- kl.V D
    9.Kamil Michałowski- kl.V D
    10.Janek Gołubowski- kl.V D

    Finał odbędzie się 10 marca w siedzibie PZW w Gdańsku. O szczegóły pytajcie w sali 124 p.Małgorzaty Seelau .

     

  • Walentynki w Kolbudach

    Walentynki to ulubione święto dzieci i młodzieży na całym świecie, wszyscy ludzie wysyłają sobie wówczas kartki walentynkowe. Samorząd Uczniowski zorganizował z tej okazji Pocztę walentynkową. Każdy miał możliwość przesłać wybranej osobie walentynkę z wyrazami przyjaźni, koleżeństwa bądź miłości.

    14 lutego przedstawiciele SU roznieśli kolorowe kartki do adresatów, a każdy uczeń oraz pracownik szkoły otrzymał słodki poczęstunek ( serduszko lizak) od Rady Rodziców.

  • Rekrutacja 2018/2019

    Wójt Gminy Kolbudy podpisał zarządzenie w sprawie ustalenia terminów postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego na rok szkolny 2018/2019 do przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych i klas pierwszych szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Kolbudy.

    Rekrutacja 2018/19

  • Program " Owoce i warzywa" w szkole

    Uprzejmie informuję, że po przerwie świątecznej i feriach zimowych w II semestrze 2017/2018 powraca do szkoły dostawa warzyw i owoców oraz mleka i produktów mlecznych dla uczniów klas I-V szkoły podstawowej:
    początek dostaw warzyw i owoców – 26 luty 2018,
    początek dostaw mleka i produktów mlecznych – 5 marca 2018.
     
    Aleksandra Sieradzan
  • Turniej wiedzy „Być jak Mariusz Zaruski” w ZKPiG  Kolbudy

    Trzecia edycja Turnieju odbyła się 26 stycznia 2018 roku, a wiedzę o Patronie prezentowali uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej.

    W części pisemnej uczniowie wypełniali testy dotyczące życiorysu.  W części ustnej reprezentanci klas losowali pytania z historią jachtów  Zawisza Czarny i Generał Zaruski oraz pojęciami żeglarskimi. Było również wiązanie węzłów na czas, a także recytacja sonetów górskich i morskich Mariusza Zaruskiego.

    Uczniowie klas trzecich dopingowali reprezentantów.

     W skład jury wchodzili:  oficer programowy jachtu Generał Zaruski Piotr Królak, Weronika Nadzikiewicz reprezentująca  CWM ZHP w Gdyni – armatora jachtu Zawisza Czarny, Wójt Gminy Kolbudy Leszek Grombala i Wicewójt Gminy Kolbudy Marek Goliński.

    W przerwie obejrzeliśmy film nagrany przez uczniów naszej szkoły o Mariuszu Zaruskim oraz występy szkolnego zespołu szantowego i tanecznego w piosence „Życzenia powrotu”.

     

    Na końcu wszyscy zaśpiewali pieśń „Jacht Generał Zaruski”, która stała się  nowym hymnem szkoły w Kolbudach.

     

    Dziękujemy sponsorom nagród:

    - Energa – sponsor CWM ZHP w Gdyni,

    - GOS w Gdańsku

     

    Kolejność miejsc:

    I ex aequo VIB Julia Kaszkiel, Aleksandra Wąsowicz

     36 p          VIE Zuzanna Ohler, Maciej Cesarz

     

    II ex aequo IVB Tomasz Filipek,

    35 p            IVC Oliwia Nowakowska, Weronika Kloka

     

    III 34 p VB Zofia Markowska, Kinga Krajewska

     

    Gratulacje dla wszystkich uczestników zmagań turniejowych!

     

    Anna Zięba

  • Dzień Patrona

    foto: M. Godecka

strona:

Wiadomości

Kontakt

  • Zespół Kształcenia i Wychowania w Kolbudach
    ul. Wybickiego 33;
    83-050 Kolbudy
  • 58-326-41-10
    58 682 72 78
    58-326-41-20 świetlica
    58-326-41-32 świetlica kl.0-III
    58-326-41-22 lub 24 Pedagog
    58-326-41-23 Psycholog
    58-326-41-27 Pielęgniarka
    58-326-41-21 Biblioteka
    58-326-41-16 Stomatolog

Galeria zdjęć