Dary sadu, lasu i ogrodu

.

Późne lato i wczesna jesień to czas obfitych zbiorów. Ludzie mają wówczas wiele pracy. Dzieci przebywające w świetlicy dla klas IV-VII i gimnazjum także nie próżnowały, wykonały wiele zadań związanych z tą tematyką.

Uczniowie pięknie malowali martwą naturę- kosz z owocami. Z kolorowego papieru, krepy, plasteliny zrobili zapasy na zimę, które zgromadziliśmy w naszej przepastnej spiżarni. Wychowankowie świetlicy pod kierunkiem nauczycieli przygotowali słoiki z różnymi przetworami: soki i dżemy, kiszone ogórki, marynowane grzyby. Wykonali kosze z owocami, grzybami  oraz wyklejali smakowitą dynię i apetycznego kabaczka. W naszej spiżarni nie mogło zabraknąć suszonych grzybków, mięty i czosnku.Dzieci zrobiły także plakaty : „Żyj kolorowo” ( z informacjami o wartościach odżywczych owoców”) oraz  „Chrapka na jabłka”, na którym znalazły się wiadomości dotyczące kulinarnego zastosowania jabłek,  odmiany jabłek, przysłowia i zwroty o jabłkach oraz różne przepisy.

Uczniowie przygotowali samodzielnie sałatkę owocową, a zamiast chipsów chrupali orzechy.

Nastał czas grzybobrania. W celu łatwiejszego rozpoznania, czy dany gatunek nadaje się do spożycia, wychowankowie świetlicy korzystając z atlasów, wykonali specjalne tablice: grzyby jadalne, niejadalne i trujące.

Pierwszego dnia astronomicznej jesieni dzieci stworzyły ciekawe kompozycje z buczyny, gałązek krzewów- bzu, dzikiej róży, głogu  i kwiatów.

W tym roku pogoda nie dopisuje, ale mamy nadzieję, że w końcu się ustabilizuje i będziemy mogli częściej odbywać spacery w lesie.

U. Sychta, H. Klamrowska, A. Morawska

.