Już w najbliższą niedzielę w całej Polsce, po raz 25, zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.
W Kolbudach:
od godz. 15,oo do 18,oo ZKPiG
od 18,30 Sala Koncertowa UG
Ogólnopolski Konkurs Historyczny im. majora Marka Gajewskiego "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1768-1864. Od Konfederacji Barskiej do Powstania Styczniowego – za wolność Waszą i Naszą”, odbędzie się 30 marca 2017r. o godz. 11,oo w naszej szkole.
Finał konkursu fryzjerskiego
27 lutego odbył się długo oczekiwany finał świetlicowego konkursu fryzjerskiego Włos Ci z głowy nie spadnie. Brało w nim udział po 5 par ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Kolbudach.
Każdy zespół składał się z osoby wykonującej fryzurę i modelki. Uczestniczki miały za zadanie w ciągu 30 minut wykonać dziewczęcą fryzurę na dyskotekę szkolną. I tym razem obyło się bez problemów. Młode fryzjerki z łatwością wywiązały się z polecenia. Wyczarowały wspaniałe fryzury, które potem odważnie i profesjonalnie zaprezentowały wraz ze swoimi modelkami. Jury w składzie: Dorota Peta (fryzjerka), Anna Moskal (pedagog), Urszula Sychta i Aleksandra Morawska( nauczycielki świetlicy) nie miały żadnych wątpliwości i złoty grzebień oraz tytuł MISTRZYNI GRZEBIENIA przyznały
w kategorii SP:
Aleksandrze Dziurzyńskiej z klasy Vb ( modelka –Gerda Reiss-Vb)
w kategorii GIMNAZJUM:
Renacie Frankowskiej z klasy 3f (modelka –Magdalena Śmitkowska-3f).
W czasie gdy jury obradowało pani pielęgniarka Anna Salamondra wygłosiła ciekawy i niezwykle przydatny wykład dotyczący higieny włosów i skóry głowy.
Warto wspomnieć także o wspaniałym wykonaniu piosenki „Mam fryzurę na cebulę” przez Natalię Ignerowicz, Zosię i Alę Maruszak. Publiczność była zachwycona. Trudno uwierzyć, że wokalistki chodzą dopiero do czwartej klasy.
Ze swojego zadania wywiązała się znakomicie także prowadząca Barbara Kudon z klasy VIb.
Zachęcamy wszystkich, nie tylko dziewczęta, ale także chłopców, aby doskonalili się w trudnej sztuce układania fryzur.
Aleksandra Morawska i Urszula Sychta
Aleksander Krzymowski z kl. II a został laureatem konkursu ortograficznego w Megaolimpiadzie Wiedzy, organizowanej już po raz XII, przez Gdańską SP Lingwista. Wynik Olka to 96% poprawnych odpowiedzi.
Amelia Mielnikiewicz z kl. "O"a została laureatką konkursu wiedzy przedszkolaka w Megaolimpiadzie Wiedzy. Udzieliła 99% poprawnych odpowiedzi.
Gratulujemy!
Nasza biblioteka oferuje swoim czytelnikom:
- lektury obowiązkowe i uzupełniające
- literaturę dziecięcą i młodzieżową
- literaturę piękną
- literaturę popularnonaukową
- bogaty zbiór slowników przedmiotowy czasopisma
- płyty CD
- audiobooki
Tu znajdziesz:
- ciekawe książki
- różnorodne źródła wiedzy
- pomoc w poszukiwaniu literatury potrzebnej do lekcji, konkursów itp.-
- porady w rozwijaniu zainteresowań czytelniczych
Tu możesz:
- wypożyczyć książki do domu
- przeczytać ciekawą książkę lub czasopismo
- uczyć się
- miło i kulturalnie spędzić czas
- przygotować się do lekcji lub je odrobić
- skorzystać z komputera (w celach edukacyjnych)
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Zawody Powiatowe w piłkę ręczną gimnazjalistek.
Walentynki w świetlicy dla klas IV-VI i gimnazjum
Walentynki nieśmiało wkraczały do naszej kultury. Wielu było przeciwnych temu amerykańskiemu dniowi zakochanych. Opierali się, bo twierdzili, że mamy swój słowiański odpowiednik, czyli noc świętojańską (23/24 czerwca). Jednak z czasem coraz więcej osób ulegało czarowi dnia zakochanych, obchodzonego 14 lutego.
Dzieci z klas IV-VI, przebywające w świetlicy nie miały wątpliwości, czy można, czy trzeba, czy powinno się lub nie praktykować ten obyczaj. Z ochotą zabrały się do wykonania walentynek, które potem wrzucały do specjalnej skrzynki, przygotowanej przez samorząd uczniowski. Z dużym zaangażowaniem robiły także serduszka z filcu na patyczkach, girlandy, świeczniki, malowały serca z masy solnej. Z uwagą wysłuchały również fragmentów książki Lucy Maud Montgomery „Złocista droga”, dotyczących miłosnych perypetii Cecylki i Cyrusa. Z tego niezwykle zabawnego tekstu uczniowie dowiedzieli się, jak ważne jest, by szczególnie w listach miłosnych przestrzegać zasad ortograficznych.
Podsumowując, walentynki w świetlicy były naprawdę udane.
Aleksandra Morawska
Walentynki 14 lutego 2017 r. to dzień pełen przyjemności i zabawy ale troje uczniów z Gimnazjum miało do wykonania trudne zadanie. Tego bowiem dnia odbyła się kolejna już XI edycja Wojewódzkiego Konkursu Szkół Gimnazjalnych „Wiem, co jem” w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 w Gdańsku Oruni.
Do konkursu przystąpiło 10 szkół gimnazjalnych . Konkurs składał się z dwóch etapów. Pierwszy to ustne odpowiedzi trzyosobowych drużyn na losowo wybrane pytania. Nasi uczniowie znali odpowiedź jaki rodzaj mięsa zawiera najwięcej tłuszczu, którego z warzyw nie należy przechowywać w lodówce, ile tłuszczu zawiera w swym składzie masło, jakie skutki zdrowotne wywołują produkty z dodatkiem syropu glukozowo-fruktozowego , co przedstawia nowa, zmieniona piramida pokarmowa. To tylko niektóre przykłady zadań. Z najwyższą ilością punktów drużyna przeszła do drugiego etapu, w którym walczyły między sobą już tylko trzy szkoły. W zadaniach praktycznych należało rozpoznać włoskie sery twarogowe , orzechy, dzikie owoce, znaki na opakowaniach do żywności. Zespół w składzie Daria Gulgowska z kl. 3A, Zofia Żwirblińska z kl. 3B i Oskar Cyrzan z kl. 2C zajął I miejsce wykazując się dużą wiedzą i pomysłowością w wykonywaniu zadań. Gratulacje! Za swoje umiejętności zwycięzcy otrzymali piękne nagrody rzeczowe. Zwiedzili też gościnną szkołę i poznali jej ofertę edukacyjną, a nawet mogli samodzielnie w pracowni laboratoryjnej wykonać błyszczyk do ust, perfum lub mydełko. Organizatorzy zapraszają naszą szkołę na kolejny konkurs za rok.
Dorota Zielińska
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Turenijw p.ręczną chłopców klas 3 gimanzjum.
6 lutego uczniowie klas 2 i 3 naszego gimnazjum odwiedzili Zespół Szkół Plastycznych w Gdyni Orłowie. Szkoła ma wyjątkową lokalizację - położona nad morzem, przy plaży i blisko klifu.Spotkaliśmy tu również absolwentkę naszej szkoły, która w tym roku kończy naukę w liceum. Następnie po smacznej pizzy, w Galerii Debiut oprowadzający wykładowca rysunku i malarstwa Pan Tomasz Sójka wprowadził nas w skomplikowany i fascynujący świat barw. Ostatnie 45 minut spędziliśmy sprawdzając swoje możliwości rysunku z natury. Pan Sójka naprowadzał uwagami na właściwą interpretację draperii w rysunku węglem i ołówkiem.
Oto wrażenia uczestniczących w wycieczce uczniów:
Miła atmosfera + można się wiele nauczyć.
Dobre doświadczenie.
Uważam, że ta szkoła jest oryginalna i daje uczniom pole do popisu, a także poprawia rozwój osobisty.
Bardzo mi się spodobało studio fotograficzne.
Bardzo przyjazna szkoła. Dobrze wyposażone pracownie.
Gdybym nie miała innych planów – na pewno bym tam zawitała.
Szkoła w Orłowie jest niezwykłym miejscem. Mają oni bardzo ciekawy i oryginalny sposób nauczania. To miejsce dla każdego, kto wiąże przyszłość z plastyką.
Wyjazd tam był świetnym pomysłem.
Ten wyjazd był inspirujący.
Szkoła jest wypełniona dużym entuzjazmem.
Anna Artemiuk-Zięba
Już w najbliższą sobotę 11 lutego o godzinie 11.00 w Sali Koncertowej Urzędu Gminy Kolbudy rozpocznie się kolejna edycja „Planszogrania”.
Zapraszamy serdecznie wszystkich, którzy kochają tego rodzaju rozrywkę. Nie trzeba być wytrawnym graczem, aby miło spędzić czas przy naszych planszach. Przychodźcie całymi rodzinami. Każdy znajdzie coś dla siebie. Wstęp wolny!
Wydarzenia skupiające sympatyków gier planszowych cieszą się rosnącym zainteresowaniem na świecie. „Planszogranie”, które zorganizowaliśmy w listopadzie ubiegłego roku pokazało, że również w naszej gminie nie brakuje zwolenników klasycznych gier. W dobie nowoczesnych technologii i internetu tekturowa plansza, karty, czy plastikowy pionek również mogą dostarczyć wielu pozytywnych wrażeń.
Nasza oferta adresowana jest do mieszkańców w różnym wieku. Wystarczy zamiłowanie do gier planszowych i chęć przeżycia dreszczyku emocji, jaki towarzyszy uczestnikom wszelkich rozgrywek.
„Pędzące żółwie” czy „Hej! To moja rybka” - to gry, które z pewnością dostarczą wiele radości i niezapomnianych przeżyć najmłodszym graczom. Nieco starsi uczestnicy będą mieli okazję wykazać się m.in. w grach: „Dixit”, „Osadnicy z Catanu” czy „La Cosa Nostra”.
„Planszogranie” – to chyba dobry sposób na integrację lokalnej społeczności. Toczone przez kilka godzin rozgrywki znużyć mogą jednak nawet najwytrwalszych graczy. Zwłaszcza, gdy mają oni zaledwie kilka lat. Z myślą o najmłodszych zaplanowaliśmy więc emisję filmu, którego tytuł nawiązuje do jednej z gier, w której swoich sił spróbować będą mogli uczestnicy naszej zabawy.
Zapraszamy! Spotkajmy się przy planszach.
3 lutego uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej wykazywali się wiedzą o Patronie szkoły Mariuszu Zaruskim. W pierwszej części klasy jak i reprezentanci wypełniali testy.
W części ustnej reprezentanci klas losowali pytania z pojęciami żeglarskimi i historią jachtów Zawisza Czarny i Generał Zaruski. Do recytacji w tym roku wybrano sonety górskie Mariusza Zaruskiego. Śpiewane były także poszczególne zwrotki pieśni „Pod żaglami Zawiszy”. Ostatnią konkurencją było wiązanie węzłów na czas.
Klasy gorąco dopingowały reprezentantów.
Jury najpierw sprawdzało testy a potem przysłuchiwało się kolejnym grupom uczniów. W skład jury wchodzili: jachtowy kapitan żeglugi wielkiej Jerzy Jaszczuk, oficer programowy jachtu Generał Zaruski Piotr Królak, podharcmistrz Aleksandra Golecka z CWM w Gdyni – armatora jachtu Zawisza Czarny, Wójt Gminy Kolbudy Leszek Grombala, Wicewójt Gminy Kolbudy Marek Goliński, Ewa Karczewska przedstawicielka Rady Rodziców naszej szkoły oraz Maja Grombala-Falkiewicz wicedyrektor naszej szkoły.
W przerwie obejrzeliśmy film nagrany przez uczniów naszej szkoły o Mariuszu Zaruskim oraz podziwialiśmy występy szkolnego zespołu szantowego i tanecznego w piosence „Hej, me Bałtyckie morze”.
Dziękujemy sponsorom nagród:
– Energa – sponsor CWM ZHP w Gdyni,
– MOSiR w Gdańsku,
– Gmina Kolbudy.
Kolejność miejsc w konkurencji klas:
I miejsce – VB (27 pkt, 11 min, 35 sek))
II miejsce – IVA (26pkt, 11 min 30 sek)
III miejsce – IVB (25 pkt, 11 min 32 sek)
Kolejność miejsc w konkurencji reprezentantów klas:
I miejsce – VIC (169 pkt.)
II miejsce – VIA, VIB (168 pkt.)
III miejsce – VA (165 pkt.)
IV miejsce – VB (164 pkt.)
V miejsce – IVC (159 pkt.)
VI miejsce – VE, VID (157 pkt.)
VII miejsce – IVB (144 pkt.)
VIII miejsce – VD (134 pkt.)
Gratulacje dla wszystkich uczestników zmagań turniejowych!
Anna Zięba
Dziś dnia 15.12.2016 w hali sportowej w ZKPiG Kolbudy odbył się kolejny etap klasowych rozgrywek klas drugich gimnazjum. Dzisiejsza walka odbywała się podczas meczy w piłkę siatkową. Podczas tych meczy nie brakowało zaangażowania, woli walki, gry fair play a kilkanaście wspaniałych zagrań aż zapierało dech w piersiach. Jest to dobry materiał na zbliżające się zawody powiatowe( będzie z kogo wybierać).
DZIEŃ PATRONA
Zgodnie z tradycją 13.01.2017 uczniowie gimnazjum obchodzili Dzień Patrona. Klasy 1 i 3 oglądały prezentacje projektów edukacyjnych przedstawianych przez klasy drugie. W siedmiu salach grupy projektowe przedstawiały swoje prezentacje dwa razy, aby większa grupa uczniów mogła je obejrzeć. Trzy grupy przedstawiały projekty dotyczące znanego prof. Politechniki Gdańskiej Bukowskiego związanego z naszą Gminą.
Podczas pokazów uczniowie prezentowali efekty swojej wielotygodniowej pracy, niektórzy częstowali przygotowanymi smakołykami mającymi przybliżyć słuchaczom omawiany problem żywieniowy czy kulturalny. Pokazywali prezentacje multimedialne, plansze, często byli przebrani w stroje z czasów, o których opowiadali.
Wszystkim uczniom gratulujemy pomysłów a w przyszłym roku będziemy oglądać projekty przygotowane przez uczniów obecnych klas pierwszych.
Delegacja siedemnastu uczniów SP, z kl. III-VI, wzięła udział w Uroczystości rozpoczynającej Rok Mariusza Zaruskiego. Odbyła się ona 31 stycznia 2017 r., dokładnie w 150 rocznicę urodzin generała Mariusza Zaruskiego, w warszawskim Centrum Olimpijskim PKOL.
W Uroczystości wzięli udział uczniowie i opiekunowie szkół imienia Zaruskiego z całej Polski. Do Warszawy przybyli również goście związani z Mariuszem Zaruskim, m.in. Stefan Heinrich, syn chrzestny Mariusza Zaruskiego, Maria Grodzicka, orędowniczka idei Zaruskiego z Gdyni, a także kapitan żaglowca „Generał Zaruski” J. Jaszczuk, przedstawiciele Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz środowiska harcerskiego. Nie zabrakło też elementów muzycznych. Rzeszowski zespół szantowy Klang rozruszał uczniów, których zaprosił przed scenę do wspólnego śpiewu i zabawy. Poczta Polska przygotowała na Rok Zaruskiego specjalną serię znaczków, a w czasie Gali odbyła się premiera znaczka pocztowego, przedstawiającego generała Zaruskiego za kołem sterowym, na tle tatrzańskich szczytów. Uczniowie warszawskiej SP im. Zaruskiego przedstawili krótką prezentację projektu „Akademia Zaruskiego” a uczennice SP z Zakopanego wiersze i pieśni poświęcone bohaterowi Gali. Uroczystość zakończył pokaz filmu o odbudowie jachtu „Generał Zaruski”. Każdy z uczestników otrzymał okolicznościowe upominki.
Już w najbliższą niedzielę w całej Polsce, po raz 25, zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.
W Kolbudach:
od godz. 15,oo do 18,oo ZKPiG
od 18,30 Sala Koncertowa UG
Program szczegółowy
Od godziny 15.00 do 18.00 Orkiestra gra w ZKPiG
WYSTĘPY (godz. 15.00 – 17.20):
POKAZ i PREZENTACJA (godz. 17.20):
DODATKOWE ATRAKCJE
Od godziny 18.30 Orkiestra gra w Sali Koncertowej Urzędu Gminy Kolbudy
19 października klasy I a, II a oraz II c pojechały do Gdyni na wycieczkę w celu zobaczenia najbardziej atrakcyjnych miejsc tego miasta. Zwiedzanie zaczęliśmy w Centrum Nauki Experyment. Braliśmy czynny udział w warsztatach „Domowe laboratorium” oraz „Pan Kulka na krańcach świata”.
W czwartek apel