4 czerwca o godzinie 9.45 w dużej sali gimnastycznej zgromadzili się uczniowie klas czwartych i z niecierpliwością oczekiwali na rozpoczęcie konkursu „Owocowe potyczki”. Nie zawiedli się, impreza była niecodzienną zabawą, podczas której królowały owoce. Konkurs miał na celu promocję zdrowego odżywiania, uzmysłowienie uczniom roli owoców w codziennej diecie, powtórzenie, jakie wartości odżywcze posiadają owoce oraz przypomnienie o konieczności mycia ich przed jedzeniem, a także kształcenie umiejętności zachowania w sytuacjach stresujących.
Przygotowania do konkursu trwały miesiąc. Czwartoklasiści wraz z wychowawcami wykonywali zadania z wykorzystaniem owoców, które wylosowali (IV a- jabłko,IV b- cytryna,IV c- gruszka,IV d- pomarańcza,IV e- kiwi,IV f- winogrono).
Oto polecenia
o wartościach odżywczych swojego owocu,
Za poszczególne zadania dzieci mogły uzyskać od 0 do 3 punktów, przy czym przygotowanie potrawy jury oceniało w sposób następujący:
Emocje nie opadały do ostatniego zadania. Warto podkreślić, iż klasy solidnie przygotowały się do konkursu. Ich przedstawiciele wspaniale poradzili sobie z pytaniami wymyślonymi przez komisję. Dania zaproponowane przez klasy były łatwe i szybkie w przygotowaniu, smaczne, a przede wszystkim zdrowe. Scenki zaś ciekawe i śmieszne. Najzabawniejszą inscenizację wymyśliła klasa IV f . Dotyczyła ona dylematu, co wybrać jedzenie z McDonald's czy frukty. Po aresztowaniu tych, którzy nakłaniali do spożywania fast foodów, wybór stał się oczywisty- winogrona.
Jury w składzie: pani Dorota Zielińska (nauczycielka biologii
i przyrody), panie- Urszula Sychta, Aleksandra Morawska, Hanna Klamrowska
i Halina Durau ( wychowawczynie świetlicy) po dogrywce wyłoniło zwycięzców:
I miejsce – klasa IV f,
II miejsce- klasa IV e,
III miejsce- klasa IV a,
IV miejsce-klasa IV c,
V miejsce-klasa IV d,
VI miejsce-klasa IV b.
Doskonale ze swojego zadania wywiązała się prowadząca Barbara Kudon z klasy VII b. Warto wspomnieć także o ciekawym występie dziewcząt z klasy Vb. Maja Dykta, Kinga Krajewska, Weronika Smolińska, Julianna Kustosz, Zofia Markowska wspaniale zareklamowały owoce- arbuza, banana, limonkę, mandarynkę.
Podsumowując, zabawa była pyszna.
Wychowawcy świetlicy kl. IV-VII
Tradycją się stało,że Dzień Dziecka dla młodszych uczniów naszej szkoły odbywa się na boisku przy stadionie w Kolbudach. Zawsze jest mnóstwo atrakcji. Tak też było na tegorocznym festynie 29 maja 2018r. Były dmuchane zamki, karuzele, zabawy z animatorkami, które przeprowadzały różne konkurencje zręcznościowe. Wszyscy z chęcią korzystali ze słodkiego poczęstunku. Cały dzień był piękny i słoneczny, dlatego dzieci z aplauzem powitały strażaków, którzy specjalnie dla nich włączyli deszczownicę, dzięki której można było się ochłodzić. To był dzień pełen wrażeń i atrakcji.
Agata Wiśniewska
foto: A. Wiśniewska, B. Szmyt
Kwiecień w świetlicy minął nam pod hasłem ekologii, recyklingu i ochrony środowiska. Do tego tematu również nawiązywał nasz kolejny konkurs „ Mały Projektant Mody”. Uczniowie biorący w nim udział, mieli za zadanie uszyć torbę na zakupy, właśnie z użyciem ekologicznych materiałów. I tak ze starych spodni, czy koszulki powstały całkiem nowe, funkcjonalne torby. W swoich pracach uczestnicy wykorzystali również filc i papier. Młodzi projektanci przez cały miesiąc wycinali, szyli, przyklejali, malowali i komponowali materiały ekologiczne tak, by stworzyć jak najmodniejsze i przede wszystkim trwałe torby. Efekt ich prac możecie podziwiać na zdjęciach. Konkurs wygrała Zofia Bonar z kl. IVe, drugie miejsce zajęła Natalia Metzgier kl. VIIa, a trzecie otrzymał Daniel Puszkiewicz z kl. IVf. Wyróżniona została również torebka Marii Szewalje z kl. IVc.
Wszystkim małym projektantom serdecznie gratulujemy.
Wychowawcy świetlicy kl. IV-VII
Wizyta w partnerskim mieście Uffenheim 13-18 maja 2018
W tym roku uczniowie naszej szkoły oraz Bielkówka i Pręgowa zapoznali się z kolegami dwóch szkół Uffenheim w otoczeniu wiosennej zieleni. Cztery dni minęły w okamgnieniu urozmaicone licznymi atrakcjami. Widzieliśmy dawne domy z wyposażeniem w skansenie Frankisches Freilandmuseum w Bad Windsheim, podziwialiśmy feerię barw przeróżnych roślin na alejach dawnego lotniska Wurzburga. Z wysokiego mostu widzieliśmy rozciągającą się dolinę rzeki Tauber, poznaliśmy historię bohaterskiego burmistrza Rothenburga Nush. W Norymberdze do potężnego, średniowiecznego zamczyska wspinaliśmy się długim, brukowanym traktem.
Historię i architekturę Uffenheim poznaliśmy podczas wspólnego spaceru po mieście z przemiłymi przewodnikami. Są tu także akcenty współpracy partnerskiej naszych miast: plac Kolbudzki, fontanna z elementami polskimi czy drogowskaz z napisem „KOLBUDY
W drodze do Norymbergi wpadliśmy do największego „adidas outlet” Herzogenaurach, gdzie po atrakcyjnych cenach nabyliśmy liczne sportowe artykuły.
Otaczała nas serdeczna i życzliwa atmosfera gospodarzy.
We wrześniu niemieccy uczniowie przybywają z rewizytą do nas.
Oto wrażenia uczestników wymiany:
- Najbardziej podobały mi się piękne krajobrazy oraz zabytki.
- Podobało mi się muzeum kryminalistyki i widziałam dwa słodkie sklepy świateczne
- Bardzo miło zostałyśmy przyjęte przez rodzinę. Każdego dnia spędzaliśmy ze sobą dużo czasu, jednym słowem wcale się nie nudziłyśmy.
- Zaprzyjaźniłam się z Leą.
- Miła atmosfera i dobre jedzenie.
- Byłyśmy na lekcji angielskiego i w-f, na koniach i lodach.
- Byłyśmy na otwartym basenie, lodach, frytkach. Grałyśmy w gry, piłkę nożną.
- Byłem na zakupach. Rozmawiałem z nim o polskiej kulturze.
- Bardzo mili ludzie, cudowne widoki. Świetna przygoda.
- Chciałabym zostać na dłużej, ponieważ poznałam fajne koleżanki i kolegów z Niemiec.
- Miałam świetną rodzinkę! Mam nadzieję, że jeszcze tu wrócę.
Dnia 12.05.2018 odbyła się ostatnia już organizowana w ramach projektu 4x K wycieczka. Najpierw udaliśmy się do Zamku w Malborku, wzniesionego na prawym brzegu Nogatu, w kilku etapach od 1280 do pol. XV w. Zwiedzanie zamku rozpoczęliśmy od spotkania z przewodnikiem, przebranym w strój historyczny. Nas, uczniów "zamienił" w drużynę rycerską, która podążając Szlakiem Zamkowych Tajemnic miała zadanie odnaleźć ukryte hasło. Litery poszukiwanych słów zdobywaliśmy na zamkowej trasie rozwiązując szereg zagadek i wypełniając zadania stawiane przez Mistrza drogi. Kolejnym miejscem, do którego się udaliśmy był Dino Park, w którym to na swojej drodze spotkaliśmy około 40 ruchomych i wydających różne dźwięki dinozaurów, które w otoczeniu pięknej zieleni lasu przeprowadzały nas przez poszczególne okresy w dziejach Ziemi. Po wyczerpującym dniu pełnym wrażeń przyszedł czas na wyśmienity obiad w restauracji "Jadłostacja Tczew" w Tczewie.
10 maja w naszej szkole odbył się Gminny Turniej Sportowy dla klas. I-III SP "Mały sport- wielka zabawa". Uczestnikami sportowych zmagań były drużyny z 5 szkół naszej gminy: SP Pręgowo, CET Kowale, ZKiW Bielkówko, ZKiW Lublewo oraz ZKPiG Kolbudy. Zawody rozpoczęli najmłodsi uczniowie- przedstawiciele klas I, którzy okazali się mistrzami w celowaniu piłeczką do bramki. Nie zabrakło też emocji w kategoriach klas II oraz klas III. Publiczność zgromadzona na sali i trybunach gorąco dopingowała swoje drużyny.
Wyniki turnieju:
klasy I
I miejsce- ZKPiG Kolbudy
II miejsce- CET Kowale
III miejsce- ZKiW Lublewo
klasy II
I miejsce- ZKPiG Kolbudy
II miejsce- CET Kowale
III miejsce- SP Pręgowo
Klasy III
I miejsce- ZKPiG Kolbudy
II miejsce- ZKiW Lublewo
III miejsce- CET Kowale
Beata Bretes
foto: B. Szmyt
9 maja dzieci klas I-III w ramach programu 4xk gościły na Rancho Ameryka, położonego wśród Lasów Mirachowskich, gdzie panuje jedyny i niepowtarzalny klimat. W samym środku Rezerwatu Przyrody z pomocą ornitologa i leśniczego odkrywaliśmy tajniki przyrody charakterystyczne dla tego regionu. Niezapomnianych wrażeń dostarczyło nam spotkanie z kózkami i osiołkami, a przejście ścieżką sensoryczną dostarczyło wielu emocji. Uwieńczeniem dnia było wspólne pieczenie kiełbasek przy ognisku.
Katarzyna Stasiak
fot. K. Stasiak, M. Górska
IVA, VC - 28 maja
IVB, IVE - 29 maja
IVC, VA - 23 maja
IVD, VB, VD - 24 maja
IV F - 25 maja
Uczniowie piszą test na zajęciach techniki.
Uczniów klas VI i VII sp oraz gimnazjum zapraszam 24 lub 25 maja o g. 11.25 s.056.
Terminy testów poprawkowych:
IVA, IVB - 5 czerwca g. 12.25 s.056.
IVC, IVD - 6 czerwca g. 11.25 s.056.
IVE, IVF - 7 czerwca g. 11.25 s.056.
VA - 6 czerwca na lekcji
VC - 4 czerwca na lekcji
VB, VD - 7 czerwca na lekcji
Kl. VI i VII sp oraz gimnazjum 8 czerwca o g. 11.25 s.056.
Uczniowie, którzy zaliczą test przystąpią do sprawdzianu z jazdy rowerem, który odbędzie się 14 czerwca o g. 10.00, przed wejściem głównym do szkoły.
Zobacz pytania testowe przygotowujące do testu pisemnego na Kartę Rowerową.
Organizator sprawdzianu na Kartę Rowerową
Mirosława Szenkin-Chmielewska
28 kwietnia 2018r. odbyła się kolejna wycieczka w ramach projektu "4xK". Tym razem uczniowie kl. I-III, kl. II i III filii w Buszkowach oraz kl. IV-VII odwiedzili park dinozaurów "Łeba Park". Pogoda dopisała, a pełna atrakcji i niezapomnianych widoków trasa, była niezwykłą i fantastyczną przygodą w przeszłość.
Katarzyna Stasiak
foto: K. Stasiak, A. Kwidzińska
28 kwietnia, w ramach wyjazdów edukacyjnych projektu "4xK", odwiedziliśmy Frombork. To niewielkie miasteczko, pełne zróżnicowanego krajobrazu, jest kojarzone z postacią Mikołaja Kopernika. To tutaj przez wiele lat mieszkał i pracował nasz wybitny astronom. W trakcie pobytu odwiedziliśmy fromborskie Muzeum Mikołaja Kopernika położone na Wzgórzu Katedralnym, które stanowi zespół sakralno- obronny. W Katedrze znajduje się współczesny nagrobek i miejsce pochówku astronoma. Wysłuchaliśmy również koncertu organowego, który dedykowany był uczestnikom naszego wyjazdu. Potem mieliśmy okazję podziwiać przepiękną panoramę Fromborka z najwyższej budowli miasteczka- wieży (dzwonnicy) bpa Radziejowskiego. W drodze na szczyt wieży zawieszone jest whadło Foucaulta, ktore jest przyrządem do obserwacji ruchu wirowego ziemi. Wizytę w wieży zakończyliśmy w zlokalizowanym tu planetarium, oglądając pokaz nieba i gwiazdozbiorów widocznych z Ziemi. Ostatnim punktem naszej wyprawy było Obserwatorium Astronomiczne położone na Górze Żurawiej w odległości 2 km od Fromborka. Wizyta w obserwatorium wzbudziła wiele zainteresowania i pytań, gdyż uczniowie mogli osobiście obserwować słońce oraz horyzont przez prawdziwe teleskopy udostępnione nam do obserwacji przez astronomów. To było ciekawe i pouczające doświadczenie. zobacz zdjęcia
Beata Bretes
film- B. Szmyt
foto: A. Wiśniewska, B. Szmyt, B. Bretes
Pod koniec kwietnia odbyła się trzecia edycja gminnego konkursu recytatorskiego „Poezja dziecięca”. W konkursie wzięły udział dzieci z oddziałów przedszkolnych szkół gminy Kolbudy. Zerówkowicze recytowali wiersze zarówno tradycyjnych i znanych poetów takich jak Julian Tuwim, czy Jan Brzechwa, ale także zaprezentowano wiersze mniej znanych autorów jak np. Dorota Strzemińska – Więckowiak. W eliminacjach gminnych wzięło udział łącznie trzynaścioro dzieci, a na podium może stanąć tylko troje zwycięzców.
I miejsce- Tymon Jednac z kl. 0b ZKPiG Kolbudy (J. Brzechwa „Na straganie”)
II miejsce- Klary Pasiut z ZKiW Lublewo (J.Brzechwy „Wiosenne porządki”)
III miejsce- Nina Nowakowska SP z Pręgowo (J. Brzechwa „Leń”)
Każdy z uczestników konkursu otrzymał nagrody rzeczowe oraz dyplomy.Dziękujemy dzieciom za udział w konkursie i gratulujemy im odwagi, prezencji oraz zdolności recytatorskich.
P. Wrycza, A. Wiśniewska
26 kwietnia 2018 r. grupa 9 gimnazjalistów pod opieką p. Marzenny Seroczyńskiej udała się na Uniwersytet Gdański, aby uczestniczyć w Finale Pomorskich Meczów Matematycznych. Finał odbywał się na Wydziale Chemii UG. Brali w nim udział uczniowie z Autonomicznego Gimnazjum w Gdańsku i Katolickiego Gimnazjum w Gdyni. Bezkonkurencyjni okazali się gimnazjaliści z Gdańska, którzy bezbłędnie rozwiązali wszystkie swoje zadania i uzyskali za nie maksymalną liczbę punktów. Sam mecz poprzedził wykład dotyczący kryptografii, natomiast na zakończenie spotkania mogliśmy posłuchać o strategii gier i ich wynikach. Oba wykłady zaciekawiły uczestników spotkania. W przyszłym roku będziemy mieć okazję kolejny raz zmierzyć się z uczniami z innych szkół.
Marzenna Seroczyńska
25 kwietnia odbyły się eliminacje szkolne do turnieju sportowego kl. I-III SP "Mały sport- wielka zabawa". Rozgrywki toczyły się na poziomie trzech grup wiekowych i towarzyszyły im wiele zabawy oraz emocji. Nie zabrakło również kibiców, którymi byli zarówno uczniowie jak i rodzice startujących zawodników.
10 maja odbędzie się turniej gminny, na którym naszą szkołę reprezentować będą:
poziom klas pierwszych- kl. Ic
poziom klas drugich - kl. IIb
poziom klas trzecich - kl. IIIb
Beata Bretes
foto: B. Szmyt, M. Gryniewicz
21.04.2018 grupa gimnazjalistów udała się na wyjazd edukacyjny w ramach projektu "Cztery razy K" do Helu. Przy słonecznej pogodzie odwiedziliśmy Stację Morską Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Głównym naszym celem było Fokarium, gdzie mogliśmy obserwować karmienie fok, ich treningi oraz zabiegi pielęgnacyjne. Następnie udaliśmy się na spacer promenadą, do kamienia informującego o "początku Polski". Dalej poszliśmy wzdłuż wybrzeża i przez chwilę korzystaliśmy z uroków plażowania. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się na obiad w Gdyni. Zadowoleni i pełni wrażeń wróciliśmy w godzinach popołudniowych do Kolbud.
Marzenna Seroczyńska
21 kwietnia 2018r. uczniowie naszej szkoły pod opieką nauczycieli przygotowali Dzień Eksperymentów. Sale lekcyjne i korytarze stały się laboratoriami, a uczniowie naukowcami. Z powodzeniem prezentowali oni różnorodne doświadczenia, dzięki którym mogliśmy przekonać się jak reagują ze sobą różne substancje. Eksperymentowanie sprawiło wiele radości również rodzicom z Rady Rodziców. Ten dzień był wielkim wydarzeniem. Zainspirował nas do wykonywania podobnych doświadczeń w domu, pobudził wyobraźnię, wzbogacił naszą wiedzę.
Agata Wiśniewska
Foto: A. Wiśniewska, B. Szmyt, Ż. Wisowata, B. Bretes
W związku z dodatkowym dniem nauki w szkole w dniu 21.04.2018 r. (sobota) będą zapewnione dodatkowe autobusy:
DOJAZDY
1) Kowale Osiedle godz. 8.30 dalej Jankowo, Bąkowo, Lublewo, Kolbudy
2)Buszkowy 8.20 - Czapielsk, Babi Dół, Kolbudy
3)Bielkówko 8.30 - Bielkowo, Kolbudy
ODWOZY:
1)Kolbudy 12.15 - Lublewo, Bąkowo, Jankowo, Kowale Osiedle
2)Kolbudy 12.10 - Łapino Pręgowo, Ostóżki, Lisewiec
3)Kolbudy 12.15 - Bielkowo, Bielkówko
18 kwietnia 2018r., w ramach projektu "Cztery razy K" odbył się wyjazd edukacyjny do Torunia. PIękna, słoneczna pogoda sprzyjała zwiedzaniu Torunia, szczególnie Starego Miasta. Pani przewodnik opowiadała uczestnikom różne ciekawostki oraz legendy związane z bogatą historią miasta. Na warsztatach wypieku pierników każde dziecko własnoręcznie uformowało swojego piernika, które po upieczeniu zostały wręczone jako pamiątki. Toruń to miasto astronoma Kopiernika, dlatego też odwiedziliśmy planetarium uczestnicząc w pokazie "Cudowna podróż" a potem w Geodium na interaktywnych stanowiskach można było "uruchomić" wulkan, upozorować start rakiety, itp. Wycieczka była bardzo udana a czas minął wyjątkowo szybko.
Beata Bretes
foto: B. Szmyt, I. Sobolewska, B. Bretes
13 kwietnia gościliśmy w naszej szkole mobilne planetarium, które... zmieściło się w małej sali gimnastycznej. Kopuła wyglądała bardzo ciekawie, a do środka mogło wejść jednorazowo 25 osób. Kilka grup uczniów, uczestników projektu "4xK", uczestniczyło w bardzo interesującym pokazie astronomicznym, dostosowanym do wieku młodych obserwatorów. Było to niepowtarzalne doświadczenie.
Beata Bretes
foto: A. Kwidzińska, Ż. Wisowata