Aktualności

  • W świecie wyobraźni

    Mimo że na dworze jest teraz nieprzyjemnie, to w świetlicy dla klas IV-VIII panuje pogodny nastrój. Choć jesienno- zimowa aura nie zachęca do pracy, to w naszej świetlicy nie brakuje ciekawych zadań. W ciągu dwóch listopadowych tygodni wychowawczynie próbowały udowodnić, że wyobraźnia pomaga w zabawie. Uczniowie szukali zastosowań dla zwykłego patyka. Wyobraźnia podpowiedziała im wiele sposobów  na wykorzystanie tego prostego przedmiotu, nie zawsze oczywistych. Wychowankowie odgadywali także przedstawione na rysunkach związki frazeologiczne związane z wyobraźnią- rozwinąć skrzydła wyobraźni, widzieć coś oczyma wyobraźni, puścić wodze wyobraźni, przemówić do czyjejś wyobraźni. Kończyli według własnego pomysłu rysunek, na którym przedstawione było koło. Uczniowie czytali także fragmenty książki L. Maud Montgomery „Ania z Zielonego Wzgórza”, w której, jak wszystkim wiadomo, główna bohaterka miała bujną wyobraźnię.

    Dzieci z klasy IV d wykonały ilustracje do muzyki M. Musorgskiego „Obrazki z wystawy”. Fragment, do którego powstały rysunki nosił tytuł „Baba Jaga”, o czym uczniowie dowiedzieli się dopiero po wykonaniu prac. Każde dzieło jest właściwie inne, jednakże we wszystkich widoczny jest niepokój, jakiś element zagrożenia.  „Muzyka kredką i ołówkiem rysowana”- taki tytuł nosi wystawa w świetlicy, na którą składają się prace uczniów.

     Wychowankowie świetlicy wykonali również barwne plamy z farby plakatowej, złożyli kartki na pół i w ten sposób powstały interesujące obrazy, którym uczniowie nadali własne tytuły. Dzieci malowały także według własnego pomysłu kamienie o ciekawych kształtach.

         W  świetlicy dla klas IV-VIII nie mogło zabraknąć konkursów. W ciągu tych dwóch tygodni listopada wychowawczynie zaproponowały dwa . Pierwszy to „Kartonowe konstrukcje”, którego celem głównym było rozwijanie kreatywności dzieci. Uczniowie z pustych pudełek po różnych produktach wyczarowali ciekawe  kompozycje.

    Kryteria oceniania były następujące:

    • pomysł
    • wykonanie
    • wykorzystanie odpowiednich materiałów -kartonów.

     

    Wyniki konkursu:

     

    I miejsce-    Barbara Dejcz VIIe;

    II miejsce-   Maria Szewalje Vc

                         Olivia Oroń Vb;

    III miejsce-  Radosław Stanisławski IVd,

                         Zofia Szewalje IVa,

                         Dawid Bugajski IVd;

    wyróżnienia- Amelia Kalinowska IV e,

                          Zofia Markowska VI b.              

     

    Gratulujemy!

     

    Drugi konkurs to „I tyle gwiazd nad głową” , został on zorganizowany dla uczniów obdarzonych talentem literackim lub poetyckim. Termin składania prac upływa 10 grudnia.  Wychowawczynie świetlicy prowadziły zajęcia, które miały zainspirować dzieci i młodzież do tworzenia własnych utworów. 

    Uczniowie wyjaśniali znaczenie słowa gwiazda. Przypomnieli sobie wiadomości z astronomii, które do tej pory zdobyli. Następnie bawili się w kalambury, czyli rysowali i odgadywali powiedzenia: spadająca gwiazda, urodzić się pod szczęśliwą gwiazdą, czytać w gwiazdach, wschodząca gwiazda kina, oczy jak gwiazdy, zobaczyć wszystkie gwiazdy. Czytali także o tym, co starożytni Grecy i Słowianie myśleli, patrząc w gwiazdy. Młodzież wykonała prace plastyczne pt. „Mój kosmos”.

    Wychowawczynie świetlicy mają nadzieję, że udało im się poruszyć wyobraźnię uczniów.

     

    Aleksandra Morawska. Urszula Sychta, Iwona Zaradkiewicz

  • Misie, misie, misie... wszędzie pluszowe misie

    Misie, misie, misie... wszędzie pluszowe misie

    Moda na misie wciąż nie przemija. Z okazji Międzynarodowego Dnia Pluszowego Misia, naszą bibliotekę odwiedziły dzieci z oddziałów przedszkolnych ( O a i O b) ora grupa z kolbudzkiego przedszkola. Specjalnie do nich biblioteka zamieniła się w Misiolandię. Wśród pluszaków  na bajkowym dywanie dzieci poznały przygody misia o imieniu Loczek.  Pani A. Lasota, p. M. Cyran i p. I. Kustosz przeczytały głośno książeczkę D. Skwark “ Dobre słówka. Dzień dobry !”.  Opowiadanie   przypomniało dzieciom o zasadach dobrego wychowania w różnych sytuacjach. Nasi goście mogli również obejrzeć dwie wystawy książek z księgozbioru biblioteki. Pierwsza poświęcona była misiom w dziecięcej literaturze, druga pt. : “Stary niedźwiedź mocno śpi czyli o zwyczajach niedźwiedzi”, która dostarczyła sporo informacji o życiu tych dużych ssaków. Na koniec wizyty przyszedł czas na wspólne pamiątkowe zdjęcie z największym misiem z naszej kolekcji.                        zdjęcia

    U. Zwarra, H. Młyńska

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          

  • Wizyta kl. IIc w Cukierni Czernis

    Wizyta kl. IIc w Cukierni Czernis

    W ramach preorientacji zawodowej , klasa IIc udała się do Cukierni Czernis na warsztaty wypieku pierników oraz dekoracji ciasteczek. Przywitał ich właściciel p. Daniel Czernis, który najpierw opowiedział historię powstania cukierni a potem zapoznał uczniów ze specyfiką pracy cukiernika. Największą radość sprawiła dzieciom możliwośc samodzielnego wypieku pierników, ozdobienia misiowych ciasteczek oraz dekorowania babeczek, oczywiście pod okiem doświadczonego mistrza cukiernictwa. W czasie wizyty nie zabrakło degustacji słodkich wypieków. Wykonane przez siebie babeczki i pierniki, uczniowie otrzymali do domu. W prezencie mogli zabrać również fartuszki i czepki małego cukiernika. Wizyta w cukierni miała jeszcze jeden, ważny, cel. Połączona była z udziałem w akacji charytatywnej "Misiaczek dla malucha", w ktorej klasa IIc bierze udział. Część wypieków wykonanych przez nich w cukierni, trafi do podopiecznych hospicjum Pomorze Dzieciom w Gdańsku,  z okazji zbliżających się mikołajek.   zdjęcia

    R. Lewandowska

  • Nagrodzeni w Gminnym Konkursie Recytatorskim

    21 listopada w sali koncertowej UG w Kolbudach odbyła się kolejna edycja Gminnego Konkursu Recytatorskiego, organizowana przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Kolbudach. Uczniowie naszej szkoły  wyróżnili się w kategorii klas II SP. Maja Bork z kl. IIc zajęła II miejsce. Gratulujemy.

  • Koncert muzyczny "Zaczarowane jesienne kolory".

    Koncert muzyczny "Zaczarowane jesienne kolory".

    W dzisiejszym koncercie usłyszeliśmy brzmienie głosu – barytonu – Pan Robert, instrumentu dętego blaszanego – puzonu – Pan Piotr – i fortepianu elektrycznego – Pani Aleksandra. Koloryt zabrzmiał również w różnych językach: polski, hiszpański, niemiecki. A i kompozytorzy byli rozmaici: Stanisława Celińska, Giuseppe Verdi czy Amadeus Mozart. Były też wesołe piosenki o sałatce owocowej, puszczaniu latawców i łowieniu ryb. Pan Robert zaczarował nas swym śpiewem przenosząc nas do słonecznej Hiszpanii. Drugi artysta, pan Piotr, zagrał na puzonie oraz zapoznał dzieci z budową instrumentu.         zdjęcia

    Anna Artemiuk- Zięba, Agata Wiśniewska

  • Konkurs fotograficzny "Mój czworonożny przyjaciel".

    Konkurs fotograficzny "Mój czworonożny przyjaciel".

    W konkursie ogłoszonym przez świetlicę klas starszych 4 SP - 3 gimnazjum na najpiękniejsze zdjęcie " CZWORONOŻNEGO PRZYJACIELA " zwyciężyły    ex aeguo Zuzanna Urbańska z klasy 3a i Julia Stencel z klasy 3b , II miejsce zdobyła Natalia Kuchcińska z 3b  a III miejsce  - Maja Wasilewska z klasy 4a. Wyróżnienie otrzymała Kinga Alfuth z klasy 3a.

    Wszystkim uczestnikom konkursu, w tym 14  pozostałym, gratulujemy i dziękujemy za udział.

    Iwona Zaradkiewicz, Urszula Sychta

  • Sztafeta Klasowa z okazji 100 - lecia odzyskania Niepodległości

  • III miejsce w zawodach powiatowych w halowej piłce nożnej

    III miejsce w zawodach powiatowych w halowej piłce nożnej

    Serdeczne gratulacje dla naszych reprezentantów ,którzy dziś na zawodach powiatowych zajeli 3 miejsce. Mimo iż nie przegrali żadnego meczu niestety przez zły układ bramek musieliśmy walczyć o 3 zamiast o 1 miejsce. Chłopcy zremisowali 0:0 z Pruszczem Gdańskim, z przywidzem wygrali 6:2 a w walce o 3 msc wygrali z Łęgowem (mistrz zeszłego roku) 5;3.

    Chłopcy grali bardzo dobrze zarówno w obronie jak i w atkau, bramki padały z rzutu rożnego, strzały przez całe boisko jak i pod nogami. Uczniowie nasi zostawili serce na boisku, umiejętnościami przewyższali inne ekipy. Serdczne gratulacje

    Idem Jan, Kałużny Kacper, Machola Bartosz, Gronke Jakub, Kukawka Antoni, Smoliński Rafał, arendt Adrian, Wirkus Oliwier, Klekacz Filip.

  • 100- lecie Niepodległości

    100- lecie Niepodległości

    9 listopada 2018r. był dniem obchodów 100- lecia Niepodległości Ojczyzny w szkole. Uczniowie klas młodszych uczcili to wydarzenie poprzez uczestnictwo w zajęciach o tematyce patriotycznej. Rozwiązywali quizy o historii Polski, kolorowali mapy, układali puzzle, wykonywali kokardę narodową, którą przypięli do galowych strojów. W klasach starszych   obchody Święta Niepodległości rozpoczęły się od teleturnieju wiedzy "Jeden z dziesięciu". Dotyczył on wiedzy o losach Niepodległej. Następnie uczniowie udali się na teren boisk szkolnych, gdzie odbył się Bieg Niepodległości. Kolejno startującym w biegu klasom,  przewodził p. Marius Biernacik, których od wczesnych godzin porannych, przebiegł 105 okrążeń wokół boisk. Dalszy ciąg obchodów tego dnia przeniósł się z powrotem do szkoły. Uczniowie całej szkoły, uroczyście ubrani,  udali się do hali sportowej, gdzie o godz. 11.11. w łączności z całą Polską, zostały odśpiewane cztery zwrotki  hymnu państwowego.  Młodsze dzieci zakończyły obchody a starsi uczniowie przedstawili komisji konkursowej,  przygotowane prezentacje multimedialne pt. "100 lat Niepodległej". Jury oceniło również gazetki klasowe przygotowane przez uczniów w wyznaczonych salach lekcyjnych. Zwycięzcy zostali nagrodzeni.                                                                                  więcej zdjęć

    Agata Wiśniewska, Beata Bretes         foto: A. Wiśniewska, H. Skwirowski, Ż. Wisowata

  • Piszememy już drugi test Maratonu Czytelniczego

    Tym razem nasi dzielni uczniowie zmagali się z testem do książki A. Cerasoli „ Wielkie odkrycie Bubal”. To pięknie wydana książka , o tematyce matematycznej , o dużych walorach edukacyjnych. Od dziecka wymaga uważnego czytania ze zrozumieniem i poprawnego kojarzenia zdarzeń i faktów. Choć bibliotece posiadamy tylko 4 egzemplarze tej lektury, to nasi uczniowie doskonale sobie poradzili, o czym świadczy duża ilości uzyskanych przez nich punktów.

                                                                                                   Gratulujemy!

    Maratończycy czytają kolejną lekturę.

  • Tenis Stołowy

    Tenis Stołowy
     
    W dniu 06.11.18 w Straszynie odbyły się Powiatowe Igrzyska Młodzieży szkolnej w tenisie stołowym. Naszą szkołę reprezentowały dziewczęta:
     

    • Szlufik Zofia              8d SP
    • Formela Aleksandra 3C Gim
    • Klesińska Natalia      3C Gim
    oraz chłopcy:
    • Czarnowski Kacper  8a SP
    • Zander Jakub           3B Gim
    • Woźniak Jakub         3D Gim 
    Dziewczęta zajęły 1 miejsce (startowało 5 zespołów).
    Chłopcy zajęli 4 miejsce (startowało 6 zespołów).
     
    2/ W dniu 07.11.18 w Pręgowie odbyły się Gminne Igrzyska Dzieci w tenisie stołowym. Naszą szkołę reprezentowali tylko chłopcy:
     
    • Klesiński Krzysztof           6d SP
    • Michałowski Kamil          6d SP
    • Piotrowicz Maksymilian  6d SP
    Chłopcy zajęli 2 miejsce (startowały 3 zespoły). 
  • Wpłaty na RR

     

    Składka na fundusz Rady Rodziców w roku szkolnym 2018/2019

    wynosi 50 zł od rodziny- niezależnie od ilości dzieci uczęszczających   do ZKPiG Kolbudy.

    Wpłaty można dokonać:

    1. w sekretariacie szkoły lub

    2. bezpośrednio na konto RR

    23 1020 1811 0000 0702 0222 6256

  • Zawody Strzeleckie o Puchar Dyrektora ZKPiG

    Zawody Strzeleckie o Puchar Dyrektora ZKPiG

    8 listopada zakończyły się dwudniowe Zawody Strzeleckie o Puchar Dyrektora ZKPiG z okazji 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości Polski, które odbywały się na strzelnicy sportowo - myśliwskiej CZAPLA w Lublewie.
    W zawodach uczestniczyło 15 uczniów klas trzecich gimnazjum oraz VIII sp ZKPiG w Kolbudach, w następujących konkurencjach:
    - Ksp25 – 15 strzałów do tarczy, 10 najlepszych ocenianych na odległość 25 m z karabinka sportowego
    - Ksp50 – 15 strzałów do tarczy, 10 najlepszych ocenianych na odległość 50 m z karabinka sportowego.
    Broń, amunicję i inny sprzęt do przeprowadzenia zawodów zapewniła Strzelnica Sportowo-Myśliwska CZAPLA. 
    Sędzią głównym zawodów był Krzysztof Łoś - Instruktor Strzelectwa Sportowego, sędzia klasy I; sędziami pomocniczymi - Aleksandra Czapla Instruktor Strzelectwa Sportowego, sędzia klasy I, Marcin Lisowski - Instruktor Strzelectwa Sportowego oraz Mirosława Szenkin-Chmielewska - Instruktor Strzelectwa Sportowego, sędzia klasy III.
    Zawodnicy byli klasyfikowani w dwuboju - suma punktów z dwóch konkurencji Ksp25 i Ksp50.

    Kolejność miejsc była następująca:
    I - Frańczak Wojciech VIIIA -77 Ksp25/100Ksp50
    II - Zawiślak Przemysław VIIIB -75 / 93
    II -Byczkowska Julia 3B - 64 / 100
    IV - Urbaniak Bartosz 3D - 66 / 95
    V - Zmarzły Dawid 3F - 57 / 99
    VI - Mazur Zuzanna 3F - 61 / 94
    VII -Błyskal Artur 3F - 62 / 92
    VIII -Wiśniewski Sebastian 3E - 60 / 88
    IX -Machola Bartosz 3E -52 / 94
    X - Piotrowski Piotr VIIIE -57 / 89
    XI - Jakus Maciej 3E -43 / 98
    XII -Szutiak Adrian VIIIA - 45 / 89
    XIII -Urbańska Zuzanna 3A -30 / 93
    XIV -Lejkowska Martyna 3F - 10 / 94
    XV -Malek Dawid 3C - 0 / 87
    Puchary, dyplomy i nagroda niespodzianka zostaną wręczone 9 listopada br. na apelu z okazji 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości Polski.

    Mirosława Szenkin-Chmielewska

  • Czytanie na białym i czerwonym dywanie

    W związku z 100 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęliśmy w bibliotece cykl spotkań czytelniczych” Czytanie na białym i czerwonym dywanie”. Jest to kontynuacja promocji czytelnictwa i głośnego czytania naszym uczniom. Do biblioteki zaproszono uczniów kl. II c . Wspólnie głośno czytaliśmy  „ Legendę o lwach z gdańskiego Ratusza” F. Fenikowskiego . To niezwykła przygoda z historią i kulturą naszego regionu.                                                                        Natomiast z grupą  z przedszkola, których gościliśmy w bibliotece, przenieśliśmy się na Wawel i kibicowaliśmy dzielnemu Skubie, który postanowił pokonać smoka. Legendę „ O smoku wawelskim” czytała dzieciom p. I. Kustosz. Potem były rozmowy o odwadze, dzielności, pomysłowości, o dobrych i złych postaciach.                                                                                                                                                 Lektura legend  to doskonała edukacja patriotyczna . Warto czytać te wspaniałe opowieści , bo to również dzięki nim uczniowie  poznają  nasze polskie dzieje.                                                                         Na zakończenie spotkania  dzieci obejrzały  dwie wystawy książkowe. Pierwszą pt.” Książki- skarbnicą polskości” prezentującą najpiękniejsze wydania naszej literatury. W drugiej pt. „Piękna nasza Polska cała” dzieci  wraz z autorami albumów wędrowały szlakiem zamków, zabytkowych kościołów i przepięknych polskich miast.

    U. Zwarra, H. Młyńska

  • Historyczny quiz rodzinny

    Historyczny quiz rodzinny

     

    Zapraszamy mieszkańców Gminy Kolbudy do udziału w Quizie Rodzinnym z okazji obchodów  100 lecia Odzyskania Niepodległości.

     

    Informacje

    Regulamin

  • Świetlicowy klub cukiernika

    24 października świetlica dla klas 0 -III rozpoczęła cykliczne zajęcia kulinarne ,,Świetlicowy klub cukiernika ". Dzieci mają okazję delektować się słodkim smakiem wypieków, które przygotowują pod opieką nauczycieli. Sklepowe słodycze zawierają zbędną chemię , dlatego zachęcamy dzieci do samodzielnego zrobienia czegoś słodkiego.

    Halina Durau, Monika Rokicka

  • Żywa lekcja przyrody „Zwierzęta egzotyczne”

    Po raz trzeci gościliśmy w naszej szkole hodowcę zwierząt egzotycznych. Uczniowie klas 4-8 w dwa kolejne dni 25 i 26 października   mogli uczestniczyć w żywej lekcji  przyrody. Prowadzący opowiadał , uzupełniając licznymi ciekawostkami, o środowisku życia , budowie, zwyczajach , wybranych gatunków przywiezionych przez siebie owadów, pajęczaków i gadów. Najciekawszą częścią lekcji było prezentowanie żywych okazów, możliwość ich dotknięcia. Wśród kolekcji znajdowały się patyczaki, straszyki,  liśćce, modliszki, karaczany, wije, skorpion, tarantula, gekony, kameleony. Prawdziwe  salwy śmiechu wywoływał taniec  straszyka do rytmicznej muzyki  puszczanej z telefonu. Z kolei mnie bardzo podobało się karmienie kameleona, jego precyzyjny strzał języka w kierunku świerszcza. Lekcje mijały błyskawicznie i wzbudzały zainteresowanie  naprawdę u  każdego ucznia.

    Dorota Zielińska

  • II Miejsce w Półfinałach woj. Gdańskiego w FootSalu chłopców SP
    Gratulacje dla naszych Uczniów  Szkoły Podstawowej zajęli drugie miejsce w półfinale woj. gdańskiego w piłce noznej halowej. Zapraszamy do galerii . Chłopcy grali mądrze, zespołowo, wygrywając 2 z 3 meczy. Gratulacje i życzymy dalszych sukcesów
    LINK go Galerii
  • Wspomnienia z Garczyna

    Wspomnienia z Garczyna

    Serdecznie zapraszamy do obejrzenia krótkiej relacji z woj. biegów  przełajowych z Garczyna.
    Pokaz znajduje się pod linkiem:


    FILMIK

  • Koncert muzyczny "Opowieść o żołnierzach..."

    22 października 2018r. odbył się pierwszy w tym roku szkolnym koncert muzyczny. Była to niejako muzyczna lekcja historii mająca związek ze zbliżającą się 100 rocznicą odzyskania niepodległości.
    Prowadziła go pani Barbara Żurowska - Sutt w towarzystwie misia Bajnutka, a wystąpili muzycy i śpiewacy o dużym doświadczeniu zawodowym. Artyści zaśpiewali i zagrali kilka utworów znanych kompozytorów. Dzieci zostały poproszone przez artystów do czynnego udziału w koncercie.

    Agata Wiśniewska

strona:

Wiadomości

Kontakt

  • Zespół Kształcenia i Wychowania w Kolbudach
    ul. Wybickiego 33;
    83-050 Kolbudy
  • 58-326-41-10
    58 682 72 78
    58-326-41-20 świetlica
    58-326-41-32 świetlica kl.0-III
    58-326-41-22 lub 24 Pedagog
    58-326-41-23 Psycholog
    58-326-41-27 Pielęgniarka
    58-326-41-21 Biblioteka
    58-326-41-16 Stomatolog

Galeria zdjęć