Aktualności

  • Pasowanie na czytelnika

    17 lutego 2020r.uczniowie klas pierwszych byli uroczyście pasowani na czytelnika biblioteki szkolnej. Z tej okazji dzieci z klasy IIa przygotowały inscenizację pt. Zaczarowany bajek świat. Postacie z bajek zachęcały do czytania książek i czasopism, przekazały prośby i rady książek. W trakcie uroczystości pierwszoklasiści przyrzekali, że będą czytać oraz dbać o książki. Na zakończenie pożyczyli wybrane przez siebie lektury.

    Agata Wiśniewska

  • Wojewódzki konkurs "Wiem, co jem"

    We wtorek  18 lutego 2020r. po raz czternasty odbył się wojewódzki konkurs „Wiem co jem”. Organizatorem konkursu są nauczyciele uczący w technikum toteż jego poziom dla naszych uczniów jest  poważnym wyzwaniem. Dziewczęta z klasy 8D Zuzanna Kisiel, Amelia Rokicka i Jessica Rautenberg poradziły sobie najlepiej jak można bo zajęły I miejsce. W tym roku  rywalizowały ze sobą drużyny z 7 szkół. W pierwszym etapie  należało odpowiedzieć na pytania teoretyczne z zakresu zdrowego żywienia, składników odżywczych i racjonalnej diety . Po tym etapie 3 zespoły przeszły do  drugiej części konkursu -zadań praktycznych. Uczestnicy  mieli za zadanie rozpoznać tajemnicze substancje w probówkach wykonując odpowiednie reakcje chemiczne, wskazać źródła i znaczenie dla organizmu  witamin, rozpoznać takie rzadkie warzywa jak topinambur, karpiel czy czarną rzodkiew a nawet oznaczyć zawartość cholesterolu w jajku, maśle, smalcu i serze. Łatwo nie było! Po konkursie uczestnicy zapoznali się z działalnością pracowni goszczącej nas szkoły. Po wręczeniu nagród w bardzo  dobrych humorach powróciliśmy do Kolbud.

    Dorota Zielińska

  • X POWIATOWY KONKURS CZYTELNICZY „ Z KSIĄŻKĄ NA TY”

    W dn. 11-13 lutego 2020 r. w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej – Filii                    w Pruszczu Gdańskim odbył się Konkurs Pięknego Czytania. Jest to pierwszy etat Powiatowego Konkursu Czytelniczego „ Z Książką na ty”. Jego celem jest doskonalenie umiejętności pięknego czytania, budzenie zainteresowania wartościową literaturą oraz popularyzowanie czytelnictwa wśród uczniów. Na konkursowe zmagania przyjechało aż 116 uczniów z 20 szkół powiatu gdańskiego. Jury oceniało poprawność czytania, jego płynność, interpunkcję, dykcję oraz tempo. Naszą szkołę godnie reprezentowały 2 uczennice :  Klara Wawryk z kl. II a i Malwina Szymańska    z kl. IV a. Drugi etap konkursu odbędzie się w Trąbkach Wielkich w  dn. 24-25.03.2020 r.

    U. Zwarra, H.Młyńska

  • „Czart- pies lawinowy”- kolejna lektura Maratonu Czytelniczego

    Pies na medal – to nowa seria Wydawnictwa Zielona Sowa skierowana do młodszych dzieci, opowiadająca o psach. Książki z tej serii nie tylko bawią, ale również uczą i doskonalą umiejętność samodzielnego czytania. Jedną z nich jest książka autorstwa Barbary Gawryluk „Czart- pies lawinowy”. Jest to piękna opowieść o mądrym czworonogu. Nasz bohater mieszka w polskich górach, jest owczarkiem niemieckim, ma pięć lat i jest psem lawinowym. Poznajemy go podczas akcji ratunkowej. Wykorzystując swój doskonały węch, niezwykłą inteligencję, siłę i odwagę pomaga odnaleźć porwanego przez lawinę nastolatka. Czart to jeden z najzdolniejszych ratowników górskich, a przy tym jest bardzo sympatyczny i przyjacielski. Tą niezwykłą opowieść uzupełniają w książce liczne przypisy , w których autorka wyjaśnia młodym czytelnikom trudne słowa np. lawinisko, tobogan, detektor lawinowy, tłumaczy również co to znaczy podciąć śnieg oraz podaje numer telefonu ratunkowego w górach. Zdaniem naszych maratończyków jest to książka, którą warto przeczytać.

    U. Zwarra, H. Młyńska

  • Koncert muzyczny

    6 lutego 2020r. szkołę opanowały karnawałowe rytmy za sprawą muzyków goszczących na koncercie z cyklu Bajnutek. Poznaliśmy kolejny instrument muzyczny - akordeon. Dzieciom podobały się wykonane przeboje ze znanych    i lubianych bajek, brały aktywny udział w koncercie, a niektóre były zaproszone na scenę.

    A. Wiśniewska

  • Zdrowe odżywianie

    5 lutego 2020r. dzieci z klas młodszych uczestniczyły w zajęciach pt. "Zdrowe śniadanie" zorganizowane przez firmę "Salvit - Prima" w ramach inicjatywy "Program dla szkół". Dzieci po prelekcji na temat właściwego odżywiania i przeanalizowaniu piramidy żywieniowej samodzielnie wykonały jogurt uzupełniając go ulubionymi dodatkami.

    Agata Wiśniewska

  • 75 rocznica Marszu Śmierci

    Delegacja naszej szkoły uczestniczyła w 2 lutego 2020 roku  w uroczystości upamiętniającej 75 rocznicę Marszu Śmierci więźniów obozu koncentracyjnego Stutthof. W kościele w Pręgowie odprawiono mszę św., po czym poczty sztandarowe, delegacje i mieszkańcy przemaszerowali na cmentarz, gdzie znajduje się zbiorowa mogiła więźniów obozu Stutthof, zmarłych lub zastrzelonych w Pręgowie. Pan Dyrektor Robert Aszyk wraz z Pocztem Flagowym naszej szkoły złożył wieniec pod pomnikiem poświęconym ofiarom marszu śmierci.

    "W 2013 roku z inicjatywy nauczyciela historii p. Janiny Linstedt oraz przy współpracy Kierownika Muzeum Stutthof oddział w Sopocie z pomocą uczniów Zuzanny Żółtowskiej, Amadeusza Sałka, Jakuba Seelau, Łukasza Zwarry przywrócona została godność części osób pochowanych w tej mogile"…

    (zaczerpnięte z publikacji: 75 Rocznica Marszu Śmierci wyd.UG Kolbudy, oprac. J.Linstedt, s.6)

    Za pomoc w organizacji uroczystych obchodów, a szczególnie za przygotowanie montażu słowno- muzycznego otrzymaliśmy podziękowanie od Wójta Gminy Kolbudy -zobacz

    M. Seelau

  • Jasełka "Światłość w ciemności świeci"

    31 stycznia uczniowie kl. IIc, IIIb oraz IIIc wystawili jasełka "Światlość w ciemności świeci" A. Szafrańca. Pierwsze przedstawienie obejrzeli  uczniowie kl. 0- III naszej szkoły oraz zaproszona grupa uczniów Filii Buszkowy. Wieczorem, w nastrojowej scenerii, odbyło się kolejne przedstawienie, którego adresatami byli zaproszeni  rodzice i rodzeństwo. Swój występ uczniowie dedykowali w szczególności Babciom i Dziadkom, którzy obchodzili niedawno swoje święto. Licznie zgromadzeni Goście gorąco oklaskiwali młodych aktorów za  wcielenie się w  postacie aniołów, Maryi, Józefa, pasterzy oraz zwierząt towarzyszących narodzinom Jezusa w Betlejem. Święty Franciszek- Maciej przedstawił publiczności krótką historię powstania przedstawień jasełkowych. Prekursorem powstania szopki i jasełek  był   św. Franciszek z Asyżu, który ze swoimi współbraćmi wystawili pierwsze jaselka w XII wieku, w Greccio. Inscenizacja przeplatana byla porywającymi sluchaczy pastoralkami oraz kolędą zagraną przez uczniów kl. IIIb na dzwonkach.

    Beata Bretes

    foto: Agata Wiśniewska

  • Dzień Patrona

    Każdy uczeń naszej szkoły dobrze wie, że patronem placówki jest Generał Mariusz Zaruski. W piątek o godz. 8.00 odbył się apel z okazji Dnia Patrona. Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego wraz z zastępcą, przypomniała życiorys Mariusza Zaruskiego. Wszyscy obecni na apelu odśpiewali hymn szkoły w obecności Pocztu Sztandarowego.

    Krótkie przypomnienie kim był nasz Patron.

    Nasz patron był żeglarzem, podróżnikiem, taternikiem, generałem Wojska Polskiego, malarzem, poetą, instruktorem harcerskim, ratownikiem górskim oraz przede wszystkim intensywnie działającym wychowawcą młodzieży Mariusz Zaruski, urodził się w 1868 roku w Dumaniewie na Podolu w zaborze rosyjskim. Zmarł 8 kwietnia 1941 roku na Ukrainie w wieku 74 lat.

    W naszej szkole pielęgnujemy cnoty bliskie naszemu patronowi, a w szczególności kładziemy nacisk na wychowanie w duchu patriotycznym.

    M. Seelau

  • Dzień eksperymentów

    W ostatnim dniu stycznia tradycyjnie  odbył się w naszej szkole Dzień Eksperymentów. Drużyny składające się z uczniów klas 4-7 przygotowały i przedstawiały wiele ciekawych doświadczeń z dziedziny fizyki i chemii. Pozostałe osoby mogły nie tylko poznać interesujące zjawiska, ale również rozwiązać   matematyczne  zagadki  logiczne lub quizy. Zadania były zróżnicowane i dostosowane do wieku uczniów. Wszyscy dobrze się bawili w czasie żywej lekcji przyrody i matematyki.

    nauczyciele biologii: Anna Winnicka-Namiotko, Dorota Zielińska

    foto: uczniowie kl. IV-VII i A. Wiśniewska

  • Maratończycy polecają

    „Ciumkowe historie, w tym jedna smutna” to zbiór opowiadań, i nie tylko, przedstawiających codzienne życie pewnej rodziny ( mamy, taty, Grzesia i Kasi). Na stronach książki, którą napisał Paweł Beręsewicz, czytamy o przygodach tejże rodziny między innymi  na grzybobraniu, czy też na pieszej wycieczce w górach. Rodzina Ciumków mierzy się także z takimi problemami jak, pierwsza spowiedź Grzesia i występ Kasi w roli nietypowej baletnicy. Opowiadania są radosne i dowcipne. Ale wśród nich, jak wskazuje tytuł, jest jedna smutna. Historia pt.” Burek” może przytrafić się każdemu z nas. Do poznania tej książki zachęcają nie tylko nasi maratończycy, ale również ciekawe ilustracje i większa czcionka, która ułatwia czytanie.

    U.Zwarra, H. Młyńska

  • Zebrania z rodzicami

    Zebrania z rodzicami

    Najbliższe spotkania  z rodzicami odbędą się we czwartek 30 stycznia 2020r. według następującego harmonogramu:

    kl. I- V                 16,30

    kl. V- VIII            17,30

    Zapraszamy.

  • Jubileuszowy Rok Matematyki

    Dobiegł końca Jubileuszowy Rok Matematyki. Z tej okazji ale i również z okazji Świąt Bożego Narodzenia uczniowie klasy 4c na zajęciach z matematyki doskonalili umiejętności wykonywania obliczeń sposobem pisemnym. Nowatorstwo zajęć polegało na połączeniu treści matematycznych – działania sposobem pisemnym – z zabawą polegającą na rozkodowywaniu rysunku. Każdy z uczniów otrzymał działania a następnie otrzymując wyniki zakodowywał rysunek według kodu odpowiadającego wynikowi. Wszyscy z dużym zaangażowaniem rozwiązywali zadania i ciekawością oczekiwali na wynik, który okazał się być rysunkiem przedstawiający choinkę z bałwankiem.

     Małgorzata Wiewiórska

     

     

  • Konsultacje dla rodziców

    We środę 8 stycznia od godz. 16,30 odbędą się konsultacje dla rodziców. Zapraszamy.

  • Nowy Rok

    obraz Gerd Altmann z Pixabay

  • Życzenia Świąteczne


  • Koncert kolęd kaszubskich

    20 grudnia odbył się koncert kolęd kaszubskich przygotowany i zaprezentowany przez uczniów uczęszczających na język kaszubski. Pod koniec koncertu wesoło wkroczyli kolędnicy, którzy rozbawili widzów śpiewem i tańcem porywając niektórych do zabawy.

    Beata Bretes fot. Agata Wiśniewska

  • Nietypowe mikołajki w IIa

    Klasa IIa w ramach prezentu mikołajkowego gościła w pobliskim Magnesium. Dzieci brały udział w zajęciach twórczych - wykonywały doświadczenia chemiczne. Wszyscy byli bardzo zaangażowani i zainteresowani eksperymentami. Uczniowie pogłębili wiedzę, zdobywali własne doświadczenia oraz twórczo rozwijali zainteresowania. Nie zabrakło też akcentu mikołajkowego w postaci drobnego  podarunku.

    Agata Wiśniewska

  • Koncert muzyczny "Dom Świętego Mikołaja"

    Miś Bajnutek odwiedził nas 5 grudnia z kolejnym koncertem, tym razem świątecznym, pt. Dom Świętego Mikołaja. Słuchaliśmy przepięknych pastorałek. Poznaliśmy ogromny instrument muzyczny - tubę, na której grał pan Patryk. Pani Marysia i pan Robert pięknie śpiewali o świątecznej herbatce. Dzieci z chęcią akompaniowały do wykonywanych utworów.

    Agata Wiśniewska

  • Zebrania z rodzicami

    Zebrania z  rodzicami

    Najbliższe spotkania  z rodzicami odbędą się we środę 4  grudnia według następującego harmonogramu:

    kl. I- V                 16,30

    kl. V- VIII            17,30

    Zapraszamy.

strona:

Wiadomości

Kontakt

  • Zespół Kształcenia i Wychowania w Kolbudach
    ul. Wybickiego 33;
    83-050 Kolbudy
  • 58-326-41-10
    58 682 72 78
    58-326-41-20 świetlica
    58-326-41-32 świetlica kl.0-III
    58-326-41-22 lub 24 Pedagog
    58-326-41-23 Psycholog
    58-326-41-27 Pielęgniarka
    58-326-41-21 Biblioteka
    58-326-41-16 Stomatolog

Galeria zdjęć