Dnia 12.05.2018 odbyła się ostatnia już organizowana w ramach projektu 4x K wycieczka. Najpierw udaliśmy się do Zamku w Malborku, wzniesionego na prawym brzegu Nogatu, w kilku etapach od 1280 do pol. XV w. Zwiedzanie zamku rozpoczęliśmy od spotkania z przewodnikiem, przebranym w strój historyczny. Nas, uczniów "zamienił" w drużynę rycerską, która podążając Szlakiem Zamkowych Tajemnic miała zadanie odnaleźć ukryte hasło. Litery poszukiwanych słów zdobywaliśmy na zamkowej trasie rozwiązując szereg zagadek i wypełniając zadania stawiane przez Mistrza drogi. Kolejnym miejscem, do którego się udaliśmy był Dino Park, w którym to na swojej drodze spotkaliśmy około 40 ruchomych i wydających różne dźwięki dinozaurów, które w otoczeniu pięknej zieleni lasu przeprowadzały nas przez poszczególne okresy w dziejach Ziemi. Po wyczerpującym dniu pełnym wrażeń przyszedł czas na wyśmienity obiad w restauracji "Jadłostacja Tczew" w Tczewie.
9 maja dzieci klas I-III w ramach programu 4xk gościły na Rancho Ameryka, położonego wśród Lasów Mirachowskich, gdzie panuje jedyny i niepowtarzalny klimat. W samym środku Rezerwatu Przyrody z pomocą ornitologa i leśniczego odkrywaliśmy tajniki przyrody charakterystyczne dla tego regionu. Niezapomnianych wrażeń dostarczyło nam spotkanie z kózkami i osiołkami, a przejście ścieżką sensoryczną dostarczyło wielu emocji. Uwieńczeniem dnia było wspólne pieczenie kiełbasek przy ognisku.
Katarzyna Stasiak
28 kwietnia 2018r. odbyła się kolejna wycieczka w ramach projektu "4xK". Tym razem uczniowie kl. I-III, kl. II i III filii w Buszkowach oraz kl. IV-VII odwiedzili park dinozaurów "Łeba Park". Pogoda dopisała, a pełna atrakcji i niezapomnianych widoków trasa, była niezwykłą i fantastyczną przygodą w przeszłość.
Katarzyna Stasiak
foto: K. Stasiak, A. Kwidzińska
28 kwietnia, w ramach wyjazdów edukacyjnych projektu "4xK", odwiedziliśmy Frombork. To niewielkie miasteczko, pełne zróżnicowanego krajobrazu, jest kojarzone z postacią Mikołaja Kopernika. To tutaj przez wiele lat mieszkał i pracował nasz wybitny astronom. W trakcie pobytu odwiedziliśmy fromborskie Muzeum Mikołaja Kopernika położone na Wzgórzu Katedralnym, które stanowi zespół sakralno- obronny. W Katedrze znajduje się współczesny nagrobek i miejsce pochówku astronoma. Wysłuchaliśmy również koncertu organowego, który dedykowany był uczestnikom naszego wyjazdu. Potem mieliśmy okazję podziwiać przepiękną panoramę Fromborka z najwyższej budowli miasteczka- wieży (dzwonnicy) bpa Radziejowskiego. W drodze na szczyt wieży zawieszone jest whadło Foucaulta, ktore jest przyrządem do obserwacji ruchu wirowego ziemi. Wizytę w wieży zakończyliśmy w zlokalizowanym tu planetarium, oglądając pokaz nieba i gwiazdozbiorów widocznych z Ziemi. Ostatnim punktem naszej wyprawy było Obserwatorium Astronomiczne położone na Górze Żurawiej w odległości 2 km od Fromborka. Wizyta w obserwatorium wzbudziła wiele zainteresowania i pytań, gdyż uczniowie mogli osobiście obserwować słońce oraz horyzont przez prawdziwe teleskopy udostępnione nam do obserwacji przez astronomów. To było ciekawe i pouczające doświadczenie. zobacz zdjęcia
Beata Bretes
film- B. Szmyt
foto: A. Wiśniewska, B. Szmyt, B. Bretes
21.04.2018 grupa gimnazjalistów udała się na wyjazd edukacyjny w ramach projektu "Cztery razy K" do Helu. Przy słonecznej pogodzie odwiedziliśmy Stację Morską Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Głównym naszym celem było Fokarium, gdzie mogliśmy obserwować karmienie fok, ich treningi oraz zabiegi pielęgnacyjne. Następnie udaliśmy się na spacer promenadą, do kamienia informującego o "początku Polski". Dalej poszliśmy wzdłuż wybrzeża i przez chwilę korzystaliśmy z uroków plażowania. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się na obiad w Gdyni. Zadowoleni i pełni wrażeń wróciliśmy w godzinach popołudniowych do Kolbud.
Marzenna Seroczyńska
18 kwietnia 2018r., w ramach projektu "Cztery razy K" odbył się wyjazd edukacyjny do Torunia. PIękna, słoneczna pogoda sprzyjała zwiedzaniu Torunia, szczególnie Starego Miasta. Pani przewodnik opowiadała uczestnikom różne ciekawostki oraz legendy związane z bogatą historią miasta. Na warsztatach wypieku pierników każde dziecko własnoręcznie uformowało swojego piernika, które po upieczeniu zostały wręczone jako pamiątki. Toruń to miasto astronoma Kopiernika, dlatego też odwiedziliśmy planetarium uczestnicząc w pokazie "Cudowna podróż" a potem w Geodium na interaktywnych stanowiskach można było "uruchomić" wulkan, upozorować start rakiety, itp. Wycieczka była bardzo udana a czas minął wyjątkowo szybko.
Beata Bretes
foto: B. Szmyt, I. Sobolewska, B. Bretes
14 kwietnia uczniowie kl. I-III SP Kolbudy oraz filii w Buszkowie, udali się do Helu. Był to kolejny wyjazd edukacyjny w ramach projektu "4 razy K". Pierwszym odwiedzonym miejscem było Fokarium, gdzie dzieci obserwowały karmienie fok, zabawy, pielęgnację oraz sposoby komunikacji zwierząt ze swoimi opiekunami. W stacji naukowej UG obejrzeliśmy wystawę "Ssaki naszego morza", oraz mogliśmy spotkać się oko w oko z fokami przez szyby umieszczone w akwenie, w ktorym one pływają. Co chwilę, któraś z fok podpływała do okna i pięknie się demontrowała przed zgromadzonymi obserwatorami. Odwiedziliśmy też Muzeum Rybołówstwa, które jest chyba najładnieszym oddziałem Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Mieści się ono w zabytkowym kościele poewangelickim i oprócz typowych eksponatów posiada interaktywne makiety, symulator kutra. Na szczycie znajduje się wieża z przepięknym widokiem na Hel i Zatokę Pucką. Pogoda w tym dniu była przepiękna dlatego widok z wieży zachwycił wszystkich uczestników.
Beata Bretes
13 kwietnia gościliśmy w naszej szkole mobilne planetarium, które... zmieściło się w małej sali gimnastycznej. Kopuła wyglądała bardzo ciekawie, a do środka mogło wejść jednorazowo 25 osób. Kilka grup uczniów, uczestników projektu "4xK", uczestniczyło w bardzo interesującym pokazie astronomicznym, dostosowanym do wieku młodych obserwatorów. Było to niepowtarzalne doświadczenie.
Beata Bretes
foto: A. Kwidzińska, Ż. Wisowata
24 marca, w ramach programu 4xK, dzieci z klas I-III miały okazję poznać miasto Bydgoszcz. Spacerując ulicami podziwialiśmy jego architekturę. Odwiedziliśmy Muzeum Mydła i Historii Brudu, gdzie odbyliśmy „pachnącą” podróż ubarwioną historiami, kąpielą w średniowiecznej balii, praniem na tarze i wizytą w Kolonialce Dziadziusia Ażurowego oraz sklepie PRL. Przedsmakiem zwiedzania były mydlane warsztaty, gdzie każdy zaprojektował i wykonał swoje własne, glicerynowe mydło, które oczywiście zabrał ze sobą na pamiątkę.
Aby lepiej zrozumieć sposób funkcjonowania urządzeń wodociągowych i proces gospodarczego pozyskiwania wody zwiedziliśmy Halę Pomp i Wieżę Ciśnień. Mogliśmy tam podziwiać zabytkowe urządzenia wodociągowe a dodatkowo z tarasu widokowego bydgoską starówkę.
Katarzyna Stasiak
13 marca 2018 roku 40 uczniów naszej szkoły wraz z opiekunami, wczesnym rankiem udało się na dwudniową wycieczkę do Warszawy.
Zwiedzanie Warszawy rozpoczęliśmy od pysznego dwudaniowego obiadu, po którym udaliśmy się nad Wisłę, pod pomnik Warszawskiej Syrenki. Kolejnym, niewątpliwie najważniejszym punktem dnia była wizyta w Centrum Nauki Kopernik, w którym to uczniowie mieli okazję obserwować i samodzielnie wykonywać doświadczenia na interaktywnych wystawach. Po pełnym wrażeń dniu udaliśmy się na pyszną kolację i zasłużony wypoczynek.
Drugi dzień pobytu w stolicy rozpoczęliśmy od spaceru po Starym Mieście i jego okolicy, gdzie znajdują się między innymi Kolumna Zygmunta III Wazy, Pałac Prezydencki czy Uniwersytet Warszawski. Następnie udaliśmy się do Zamku Królewskiego i wraz z przewodnikiem zwiedzaliśmy część muzealna. Potem powędrowaliśmy do Pałacu Kultury i Nauki. Po drodze mieliśmy okazję obserwować zmianę wart na Placu Piłsudskiego przy Grobie Nieznanego Żołnierza. W Pałacu Kultury i Nauki odbyliśmy lekcje muzealna w Muzeum Ewolucji.
Wizytę w Warszawie zakończyliśmy pysznym obiadem, po którym zmęczeni, oszołomieni natłokiem wrażeń, ale bardzo zadowoleni udaliśmy się w drogę powrotną.
Wszystkim bardzo dziękujemy za udany wyjazd. :)
Małgorzata Wiewiórska
10 marca uczniowie kl. I-III SP biorący udział w zajęciach projektu "Cztery razy K" udali się do Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Trasa zwiedzania wiodła wzdłuż Motławy. Wycieczka ropoczęła się zwiedzaniem Żurawia, gdzie dzieci mogły osobiście stanąć w miejscu gdzie żuraw jest wysunięty nad wodę. Potem grupa udała się kładką na drugi brzeg Motławy, aby obejrzeć wystawy prezentowane na terenie dawnych spichlerzy. Ostatnim odwiedzonym obiektem był statek "Sołdek" po kórego zakamarkach uczestnicy wyjazdu chętnie wędrowali.
Beata Bretes
W dn. 8 - 9 marca odbył się pierwszy, po przerwie zimowej, wyjazd edukacyjny w ramach projektu "4xK". Uczestnikami wycieczki do Warszawy byli uczniowie klas IV i V, którzy systematycznie uczestniczą w zajęciach rozwijających kompetencje matematyczne, przyrodnicze i lingwistyczne. Warszawa przywitała nas wiosenną pogodą, dzięki której chętnie wędrowaliśmy po mieście odwiedzając jego atrakcyjne miejsca: Centrum Nauki Kopernik, pomnik Syrenki nad Wisłą, Zamek Królewski, Stare Miasto, Pałac Kultury i Nauki, Muzeum Ewolucji, Pałac Prezydencki, kolumna Zygmunta. Wędrówkę po Warszawie zakończyliśmy spacerem po Trakcie Królewskim. Dzieci, zmęczone ale pełne wrażeń, wracały do domu wymieniając się w drodze powrotnej wrażeniami z udanego pobytu w stolicy.
Beata Bretes
Foto: M. Wiewiórska, B. Bretes
Na przełomie 2017r. i stycznia 2018r. nauczyciele biologii i przyrody wraz z uczniami przystąpili do III edycji ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Lubella inspiruje i edukuje”. Pani Anna Winnicka -Namiotko realizowała projekt z klasą 2F gimnazjum , pani Dorota Zielińska z klasą 2A gimnazjum, zaś pani Małgorzata Gańska- Seelau z grupą ze szkoły podstawowej w ramach zajęć 4xK. Program miał na celu wzrost świadomości uczniów na temat zasad prawidłowego odżywiania oraz edukację o roli produktów zbożowych w codziennej diecie. W ramach zagadnień do zrealizowania należało poznać zboża uprawiane w Polsce i nie tylko, produkty otrzymywane ze zbóż, rolę odżywczą kasz, ryżu, płatków, makaronu, otrębów, mąki. Uczniowie otrzymali od prowadzących sporą dawkę informacji po czym mieli za zadanie wykonać na spotkaniach plakaty pod hasłem: ”A może zboże”? Na kolejnych zajęciach sprawdzali swoją wiedzę rozwiązując krzyżówkę, układankę i quiz. Zwieńczeniem tych lekcji było wykonanie w grupach wybranej potrawy, skomponowanej wg wszelkich zasad prawidłowego żywienia i degustacja. Uczniowie świetnie odnajdywali się na nietypowych zajęciach. Tematy mające związek z codziennym przygotowaniem posiłków wzbudziły w nich prawdziwe zainteresowanie.
Za udział w projekcie szkoła uzyskała Certyfikat .
A.Winnicka, M. Seelau, D. Zielińska
W sobotę 120 uczniów naszej szkoły wraz z grupą uczniów z Lublewa udało się do Torunia, aby poszerzyć swoje zainteresowania związane z astronomią. Był to wyjazd edukacyjny zorganizowany w ramach programu „Cztery x K.” Każda z grup realizowała swój program, który dostosowany był do wieku uczestników. Klasy I-III SP udały się bezpośrednio do Torunia, gdzie w Centrum Popularyzacji Kosmosu obejrzały seans „Cudowna podróż”, w czasie którego, przedstawiono podstawowe gwiazdozbiory oraz związane z nimi greckie mity. Następnie dzieci udały się do sali Geodium, w której znajduje się wystawa poświęcona Ziemi jako planecie. Jej centralnym elementem jest obracający się i odpowiednio oświetlony model kuli ziemskiej o średnicy 2,15 m. Dzięki grze świateł w łatwy sposób można przekonać się, dlaczego mamy cztery pory roku, a po dniu następuje noc.
Grupa uczniów kl. IV-VII oraz klas gimnazjalnych swoje spotkanie z astronomią rozpoczęła od wizyty w Obserwatorium Astronomicznym w Piwnicach k. Torunia. Jest to placówka Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, a jednocześnie największy ośrodek astronomii obserwacyjnej w Polsce. Katedra Astronomii i Astrofizyki położona w malowniczym parku udostępnia do zwiedzania m.in. największy teleskop w Polsce, zwierciadlany teleskop Schmidta-Cassegraina oraz historyczny astrograf Drapera.
W Katedrze Radioastronomii zwiedza się m.in. dwa radioteleskopy: 15-m oraz największy w Polsce i naszej części Europy - radioteleskop 32-m. Po obserwatorium oprowadzali nas prawdziwi astronomowie. Po wizycie w obserwatorium dalsze zajęcia odbyły się już w Toruniu, gdzie w Planetarium uczniowie obejrzeli opowieść o niezwykłych i ekstremalnych warunkach panujących w Układzie Słonecznym. Sprawdzili pogodę, jaką zastaną przyszli mieszkańcy baz na Księżycu i Marsie. Poszukali wśród planet miejsc z ekstremalnym wiatrem, ciśnieniem, wyładowaniami, czy opadem, a nawet zanurzyli się wirtualnie w gradzie diamentów. Po tych wrażeniach udali się do sali Geodium, aby podobnie jak klasy młodsze, poznać tajniki kuli ziemskiej.
Po dawce wiedzy astronomicznej wszyscy uczestnicy wyjazdu zwiedzili ciekawe zakątki Starego Miasta , skosztowali toruńskich pierniczków i wspólnie udali się przed pomnik Mikołaja Kopernika, gdzie tradycyjnie zrobiliśmy pamiątkowe fotografie. Mimo deszczowej pogody wycieczka była bardzo udana.
Beata Bretes
Foto: M. Wiewiórska, J. Waryś, K. Stasiak, B. Bretes
20.09.2017 40 uczniów klas VII i 2 gimnazjum, uczestniczących w projekcie "Cztery razy K", udało sie na wycieczkę do Warszawy. Podczas wyjazdu mogliśmy zwiedzić Starówkę wraz z Krakowskim Przedmieściem i Grób Nieznanego Żołnierza. Z przewodnikiem obejrzeliśmy Zamek Królewski i poznaliśmy jego historię. Następnie zjechaliśmy schodami ruchomymi (pierwszymi w Warszawie), aby udać się autokarem do Schroniska "Syrenka".
Sobota powitała nas deszczem, dlatego nie mogliśmy w pełni podziwiać uroków Łazienek Królewskich. Kolejnym punktem programu naszej wycieczki było Muzeum Narodowe gdzie, w dwóch grupach uczestniczyliśmy w lekcji muzealnej "Muzealne przeboje". Jednym z oglądanych przez nas obrazów była "Bitwa pod Grunwaldem" Jana Matejki. Na zakończenie wjechaliśmy windą na trzydzieste piętro Pałacu Kultury i Nauki, skąd mogliśmy obejrzeć panoramę Warszawy z wysokości 114 metrów. W dobrych humorach i pełni wrażeń udaliśmy się w drogę powrotną do Kolbud.
Marzenna Seroczyńska
W sobotę, uczniowie klas I-III SP uczestniczący w programie "Cztery razy K", wyjechali na wycieczkę do Bydgoszczy. Głównym celem wyjazdu było nietypowe miejsce- Muzeum Mydła i Historii Brudu. Każde dziecko wykonało mydło wg swojego pomysłu, dobierając foremkę ulubionego kształu, dodatki oraz zapach. Powstały piękne, kolorowe i pachnące różnymi aromatami mydła. W muzeum obejrzeliśmy ciekawe ekspozycje pokazujące w jaki sposób ludzie dbali o higienę na przestrzeni różnych wieków. Niektóre eksponaty wzbudziły zdziwienie, inne śmiech. Wizyta wszystkim bardzo się podobała, tym bardziej, że wykonane przez siebie mydła każdy uczestnik mógł zabrać do domu. Potem mieliśmy okazję podziwiać piękne miejsca w Bydgoszczy, m.inn. Starówkę oraz Wyspę Młyńską położoną wśród meandrów rzeki Brdy. Wyjazd był bardzo ciekawy i udany a uczestnicy bardzo zadowoleni.
Beata Bretes
Foto: B. Szmyt, A. Wiśniewska, B. Bretes
Od 4 do 15 września trwać będzie rekrutacja uczniów SP oraz klas gimnazjalnych na zajęcia prowadzone w ramach programu "Cztery razy K" w roku szkolnym 2017/18. Zajęcia są bezpłatne i prowadzone w małych grupach. Informacje oraz zapisy prowadzą nauczyciele prowadzący po ustaleniu godzin.
Dla uczniów SP odbywać się będą zajęcia matematyczne, przyrodnicze, językowe (j. angielski) oraz specjalistyczne. Uczniowie klas VII oraz gimnazjalnych mogą skorzystać między innymi z zajęć: matematyczno-przyrodniczych (matematyka, biologia, chemia, fizyka), laboratoryjnych, językowych (j. angielski, j. niemiecki), interdyscyplinarnych, TIK i innych.
Zapraszamy
koordynatorzy szkolni
W ramach projektu "Cztery razy K" uczestniczyliśmy w wycieczce do fokarium w Helu, które jest częścią Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Z założenia jest to placówka badawczo-hodowlana, dzięki której w przyszłości foki znów zasiedlą południową część Bałtyku, a jednocześnie ośrodek rehabilitacji osobników chorych i osłabionych. Mieliśmy okazję zobaczyć karmienie fok i pokaz fok akrobatek, które świetnie zabawiały gości. Woda była na tyle czysta, że bez trudu widać było ich
podwodne baraszkowanie. Spotkanie z tymi zwierzętami było niezwykłą przygodą, poza tym można się w tym miejscu wiele nauczyć na temat fok oraz zagrożeń spowodowanych zanieczyszczaniem Bałtyku. Pogoda nam dopisała, więc nie obyło się bez zabaw na plaży na " początku Polski". Po mile spędzonym przedpołudniu udaliśmy się na na obiad do Baru Pod Brzózką. Uwieńczeniem wycieczki były oczywiście stoiska z pamiątkami.
Katarzyna Stasiak
Małgorzata Głomska
Uczniowie klas I- III SP chętnie biorą udział w zajęciach laboratoryjno- badawczych "Zostań odkrywcą" , prowadzonych przez p. A. Kwidzińską , w ramach unijnego projektu CZTERY RAZY K.Dzieci z uwagą obserwują reakcje chemiczne, potrafią "wytworzyć" wulkan, obserwują nasycenie barwami, nasycenie wody solą, wykonują różne mieszanki chemiczne i wiele innych ciekawych eksperymentów.
Anna Kwidzińska