Kolejną lekturą , z którą zmierzyli się uczestnicy Wielkiego Maratonu Czytelniczego, była książka Charlotte Habersack „ Proszę nie otwierać. Gryzie!” Wciągająca opowieść z dużą dawką humoru dla wszystkich dzieci, które chcą przeżyć niezwykłą przygodę! Wszystko zaczyna się od tajemniczej paczki, którą dostał Nemo, a na której widniało ostrzeżenie: PROSZĘ NIE OTWIERAĆ! Więc Nemo zaraz otworzył i ...Co się stanie? Otóż może stać się bardzo dużo, ale o tym przeczytacie sami. Zapraszamy do biblioteki.
„ Ignaś”. Opowieści patriotyczne- Wioletta Piasecka
Książka opisuje losy małego Ignasia Paderewskiego, który żyje w okupowanej Polsce. Chłopiec, pomimo trudności, biedy, utraty rodziców i zawiłości losu, ma marzenia. Chce zrobić coś wielkiego dla swojego kraju i chce zostać sławnym i szanowanym pianistą. „ Nigdy się nie poddawaj. Walcz o siebie synku i walcz o Polskę...” Słowa, które kiedyś usłyszał od taty dodawały mu otuchy, gdy trafia pod opiekę ciotki i zaczyna uczyć się gry na pianinie. „ Ignaś” to przede wszystkim książka o odwadze, ciężkiej pracy i trudnych wyborach. Autorka Wioletta Piasecka przekonuje młodego czytelnika, że warto poznawać dzieje własnego narodu, a lekcja historii wcale nie musi być nudna. Dodatkowym walorem są piękne, kolorowe ilustracje i duże litery, które ułatwiają czytanie najmłodszym. Polecamy i zachęcamy do czytania.
U.Zwarra, H.Młyńska
„To ja, Twój wstyd. Nie wstydź się mnie. Ja też na coś się przydaję”. Przekonali się już o tym nasi maratończycy czytając kolejną obowiązkową lekturę. „Wstyd i latający śpiwór” Wojciecha Kołyszko, bo o niej mowa, opowiada o pożytkach jakie wynikają ze zdrowego wstydu, ale również o tym, jak zgubne jest to uczucie, kiedy wstydzimy się nadmiernie. Treść książki pomyślana jest tak, aby dzieci uczyły się rozpoznawania, akceptowania i właściwego okazywania uczuć. Ciekawostką jest natomiast to, że zawiera „ instrukcję obsługi wstydu” czyli praktyczne sposoby radzenia sobie z tym uczuciem. Książka choć skierowana jest głównie do dzieci, ale i dorośli mogą skorzystać na jej przeczytaniu. Zwłaszcza część ćwiczeniowa może przydać się rodzicom, kiedy będą musieli wytłumaczyć swoim dzieciom, co dzieje się z ich uczuciami.
Ruszyła kolejna edycja Ogólnopolskiego Wielkiego Maratonu Czytelniczego.
W naszej szkole, w krainę niesamowitych przygód z bohaterami książek, wystartowało siedemnaścioro uczniów z klasy II c i III c. Pierwsza lektura już przeczytana. Pierwszy test napisany. Uczniowie sprawdzili swoją wiedzę z treści książki Tiny Oziewicz „ Co robią uczucia?”.
Książka niezwykła w swej prostocie. Minimalna ilość tekstu, krótkie zdania, ale jakże wymowne, pobudzające wyobraźnię. Do tego nieskomplikowane, stonowane w kolorach, a jednocześnie głębokie i pełne emocji ilustracje. Lektura oswaja dzieci z różnorodnością ludzkich uczuć, które towarzyszą nam na co dzień. To z niej dowiadujemy się co robi ciekawość, nadzieja, przyjaźń, wdzięczność, smutek, złość, strach, które z uczuć piecze ciasto, a które wchodzi na szklaną górę.
Drodzy Maratończycy!
W związku z sytuacją epidemiologiczną oraz zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Edukacji Narodowej, organizator Wielkiego Maratonu Czytelniczego, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku, podjęła decyzję o zakończeniu tegorocznej edycji konkursu po szóstym etapie. Wyniki przesłałyśmy do Ogólnopolskiego Koordynatora. W dn. 12 maja Komisja Konkursowa opublikuje ostateczne wyniki i umieści je na stronie organizatora. Dyplomy dla uczniów nagrodzonych ( czyli laureatów , finalistów i wyróżnionych) zostaną wysłane drogą pocztową na adres szkoły, a dyplomy dla wszystkich uczestników- drogą mailową do koordynatorów szkolnych. My, pięknie Wam dziękujemy za udział i życzymy dużo zdrowia. Zostań w domu- czytaj książki!
„ O zajączku Filipie, który ze strachu dokonał wielkich czynów” to kolejna książka z listy maratończyków. To historia zajączka o imieniu Filip, który wśród swojego rodzeństwa urodził się najmniejszy, najsłabszy i nieporadny. Z tego też powodu przez nich nie był akceptowany, a nawet stał się obiektem kpin. Na szczęście miał kochających rodziców, którzy z miłością, cierpliwością i mądrością wspierali go i motywowali do działania. „ Musisz w siebie uwierzyć. Żeby w siebie uwierzyć powinieneś zacząć ćwiczyć. (…) Sukcesy nie przychodzą w życiu same. Trzeba popracować, żeby osiągnąć sukces”. Bajka Elżbiety Zubrzyckiej to pouczająca opowieść o przezwyciężaniu strachu i własnych słabości, o odwadze, przyjaźni i bezinteresownej pomocy oraz o tym, jak ważne jest wsparcie najbliższych i ich wiara w nas. Historia o małym zwierzątku uczy, że wyznacznikiem sukcesu nie jest tylko talent i szczęście, ale przede wszystkim ciężka praca i wiara w to do czego dążymy. Książka E. Zubrzyckiej „ O zajączku Filipie, który ze strachu dokonał wielkich czynów” zwraca również uwagę swoją piękną szatą graficzną - twarda oprawa, miły w dotyku papier kredowy i piękne ilustracje połączone z prawdziwymi zdjęciami fotograficznymi. To ważna pozycja w literaturze dla dzieci, którą bardzo polecamy.
17 lutego 2020r.uczniowie klas pierwszych byli uroczyście pasowani na czytelnika biblioteki szkolnej. Z tej okazji dzieci z klasy IIa przygotowały inscenizację pt. Zaczarowany bajek świat. Postacie z bajek zachęcały do czytania książek i czasopism, przekazały prośby i rady książek. W trakcie uroczystości pierwszoklasiści przyrzekali, że będą czytać oraz dbać o książki. Na zakończenie pożyczyli wybrane przez siebie lektury.
Agata Wiśniewska
W dn. 11-13 lutego 2020 r. w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej – Filii w Pruszczu Gdańskim odbył się Konkurs Pięknego Czytania. Jest to pierwszy etat Powiatowego Konkursu Czytelniczego „ Z Książką na ty”. Jego celem jest doskonalenie umiejętności pięknego czytania, budzenie zainteresowania wartościową literaturą oraz popularyzowanie czytelnictwa wśród uczniów. Na konkursowe zmagania przyjechało aż 116 uczniów z 20 szkół powiatu gdańskiego. Jury oceniało poprawność czytania, jego płynność, interpunkcję, dykcję oraz tempo. Naszą szkołę godnie reprezentowały 2 uczennice : Klara Wawryk z kl. II a i Malwina Szymańska z kl. IV a. Drugi etap konkursu odbędzie się w Trąbkach Wielkich w dn. 24-25.03.2020 r.
U. Zwarra, H.Młyńska
Pies na medal – to nowa seria Wydawnictwa Zielona Sowa skierowana do młodszych dzieci, opowiadająca o psach. Książki z tej serii nie tylko bawią, ale również uczą i doskonalą umiejętność samodzielnego czytania. Jedną z nich jest książka autorstwa Barbary Gawryluk „Czart- pies lawinowy”. Jest to piękna opowieść o mądrym czworonogu. Nasz bohater mieszka w polskich górach, jest owczarkiem niemieckim, ma pięć lat i jest psem lawinowym. Poznajemy go podczas akcji ratunkowej. Wykorzystując swój doskonały węch, niezwykłą inteligencję, siłę i odwagę pomaga odnaleźć porwanego przez lawinę nastolatka. Czart to jeden z najzdolniejszych ratowników górskich, a przy tym jest bardzo sympatyczny i przyjacielski. Tą niezwykłą opowieść uzupełniają w książce liczne przypisy , w których autorka wyjaśnia młodym czytelnikom trudne słowa np. lawinisko, tobogan, detektor lawinowy, tłumaczy również co to znaczy podciąć śnieg oraz podaje numer telefonu ratunkowego w górach. Zdaniem naszych maratończyków jest to książka, którą warto przeczytać.
U. Zwarra, H. Młyńska
„Ciumkowe historie, w tym jedna smutna” to zbiór opowiadań, i nie tylko, przedstawiających codzienne życie pewnej rodziny ( mamy, taty, Grzesia i Kasi). Na stronach książki, którą napisał Paweł Beręsewicz, czytamy o przygodach tejże rodziny między innymi na grzybobraniu, czy też na pieszej wycieczce w górach. Rodzina Ciumków mierzy się także z takimi problemami jak, pierwsza spowiedź Grzesia i występ Kasi w roli nietypowej baletnicy. Opowiadania są radosne i dowcipne. Ale wśród nich, jak wskazuje tytuł, jest jedna smutna. Historia pt.” Burek” może przytrafić się każdemu z nas. Do poznania tej książki zachęcają nie tylko nasi maratończycy, ale również ciekawe ilustracje i większa czcionka, która ułatwia czytanie.
U.Zwarra, H. Młyńska
Uczennice z klasy III c ( M. Bork, Ł. Chmielewska, A. Góra i M. Jakubowska) biorące udział w Wielkim Maratonie Czytelniczym, uczestniczyły w spotkaniu z p. Wiolettą Piasecką – autorką książki „ Faustynka”. Spotkanie odbyło się w filii Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. Pani Piasecka napisała ponad 40 baśni i bajek dla dzieci, biografię H. Ch. Andersena , Faustyny Morzyckiej oraz Jana Ignacego Paderewskiego. Tą właśnie książkę pisarka niezwykle barwnie, w interesujący dla dzieci sposób, zaprezentowała na spotkaniu. Opowiedziała historię niezwykłego chłopca ( Ignacego Jana Paderewskiego), który miał dwa marzenia: zostać wielkim człowiekiem i zrobić coś dobrego dla Polski.
Mali czytelnicy nie tylko słuchali opowieści, ale również aktywnie uczestniczyli w spotkaniu: między innymi losowali „ zaczarowane” wróżby przygotowane przez p. Wiolettę oraz wspólnie z pisarką bawili się w improwizacje teatralne. Był także czas na pytania, na które sympatyczna pisarka odpowiadała niezwykle wyczerpująco. Na koniec spotkania uczniowie mogli zakupić książki oraz dostać dedykację i autograf pisarki. Specjalną dedykację otrzymali również czytelnicy naszej szkolnej biblioteki.
U. Zwarra, H. Młyńska
„ Ta historia zdarzyła się ponad sto lat temu. Polski od dawna nie było na mapie świata, ale w sercach wielu Polaków wciąż żyła nadzieja na odzyskanie niepodległości. A na dalekiej Syberii pewna mała dziewczynka czekała na czarodzieja”. Tak rozpoczyna się druga obowiązkowa lektura dla Maratończyków. Książka Wioletty Piaseckiej, z cyklu Opowieści patriotyczne „Faustynka” przybliża młodym czytelnikom postać Faustyny Morzyckiej – polskiej patriotki, która całe swoje życie poświęciła dzieciom ucząc je pisać i czytać po polsku, kiedy było to surowo zabronione.
Książka poza faktami i wiedzą historyczną ukazaną w przystępnej dla dzieci formie, opowiada po prostu historię dziewczynki, która walczy z przeciwnościami losu, aby spełniać swoje marzenia. To opowieść nie tylko o wielkiej pasji, sile, odwadze i nadziei, ale również o trudnych relacjach rodzinnych.
H. Mlyńska, U. Zwarra
Jesień na dobre zagościła już w naszym kalendarzu. Przypominają o tym żółto - brązowe liście drzew i czerwieniejące się korale jarzębiny. Dzieci z przedszkola w Kolbudach szukały jesieni w książkach w zbiorach naszej biblioteki. Znalazły ją w wierszach Ewy Szelburg- Zarembiny, Danuty Gellnerowej, Wandy Chotomskiej , w zagadkach, atlasach grzybów oraz w Leśnej Górce, gdzie toczy się akcja książki „ Jesień w klinice małych zwierząt w Leśnej Górce” autorstwa Tomasza Szweda. Przedszkolaki wysłuchały ciepłych historii o małych zwierzątkach, dowiedziały się jak wyglądają ich przygotowania do zimy, ale również oswoiły się z tematem lekarzy, szpitala i zabiegami medycznymi. Książkę czytała dzieciom p. Basia.
Po raz drugi nasi chętni uczniowie z kl. II a, II b, III b, III c przystąpili do Wielkiego Maratonu Czytelniczego. W tym roku konkurs pod Honorowym Patronatem Pomorskiego Kuratora Oświaty i Prezydenta Miasta Gdańska otrzymał rangę międzynarodową ( udział zgłosiła szkoła z Wielkiej Brytanii). Przypominamy, że zgodnie z regulaminem , co miesiąc każdy uczestnik musi przeczytać jedną książkę i napisać test sprawdzający wiedzę z przeczytanej lektury. W bibliotece odbył już się pierwszy z siedmiu testów, a dotyczył książki Justyny Bednarek „ Nowe przygody skarpetek( jeszcze bardziej niesamowite)”. Jest to trzynaście opowieści mądrych i zabawnych o przygodach skarpetek, które opuszczają dom małej Basi i wyruszają w różnych kierunkach i w różnym celu. Każda z nich : malinowa, niebieska, bordowa , czy jeszcze jakaś inna, dzięki odwadze i ciekawości świata realizuje swoje plany i pasje. To książka o odkrywaniu talentów i spełnianiu marzeń. Udało się skarpetkom to i uda się dzieciom. „ Skarpetkowe przygody” spodobają się z pewnością naszym małym czytelnikom. Polecamy!
U. Zwarra, H. Młyńska
było sobie królestwo, które słynęło z tego, że właściwie nic się w nim nie działo. Wszystko było uporządkowane i zaplanowane ...”
Tak rozpoczyna się książka Doroty Suwalskiej „ Iwo z Nudolandii”. Autorka już na samym początku wprowadza nas w baśniowy klimat. Jest księżniczka Mirabella, choć nietypowa bo „ bije się z chłopakami i lubi oglądać filmy o superbohaterach”, jest smok – skrzydlata bestia i jest niepozorny, nieśmiały i zakochany po uszy w księżniczce tytułowy bohater.
Na tym kończy się tradycyjna baśń, a akcja wkracza w XXI wiek. Bohaterowie korzystają z telefonów komórkowych, Internetu, telewizji satelitarnej, przesyłają do siebie esemesy. To wszystko sprawia, że książkę czyta się z ogromnym zainteresowaniem i uśmiechem na twarzy. Jest to zatem współczesna baśń o odwadze i miłości. Pokazuje młodemu czytelnikowi to co ma prawdziwe znaczenie w życiu, a nie to co modne. Potwierdza, że strach ma jedynie wielkie oczy, nie jest niczym złym . Jest wręcz potrzebny. To uczucie naturalne i nie czyni z nas tchórzów, nie jest również powodem do wstydu. Historię o ogrodniku i księżniczce znają już maratończycy, a pozostałych uczniów zachęcamy do lektury.
Seria książek dla tych którzy rozpoczynają naukę i tych którzy już chodzą do szkoły. W niej ukazała się kolejna książka do przeczytania w Maratonie Czytelniczym „Dziura w gazecie” autorstwa Anity Głowińskiej to prawdziwa perełka wśród współczesnych książek dla dzieci. Idealnie oddaje rzeczywistość szkolną, dynamiczną, pełną śmiechu, kłótni i zawirowań. Główny bohater – czwartoklasista, chłopiec z głową nie od parady, ale ze słomianym zapałem, co gwarantuje, że może wpaść w niezłe tarapaty. Jego kumple- urwisy, których pomysły przyprawiają o zawrót głowy. Dużo psot, figli i zwariowanych przygód , ale znajdziemy tu także ważne tematy : wątek tolerancji religijnej ( jedna z dziewczynka nie chodzi na lekcje religii); budowanie relacji z rówieśnikami ( kłótnia z kolegą) ; przeżywanie pierwszej miłości ; potrzeba wsparcia dorosłych i zaimponowanie kolegom. Wszystko to osadzone jest w polskich realiach , jasne żarty językowe, duże, kolorowe z poczuciem humoru ilustracje. Książka jest dla młodego czytelnika drogowskazem do zrozumienia siebie i świata.
Zachęcamy również do przeczytania innych książek z tej serii:
„ Szkoła dla początkujących” - E. Pałasz, „ Zając zostaje!” - M. Kapelusz, „ Zawiła historia niesfornego Kacperka” - K. Michalec oraz „ Do czego służy kotlet” A. Głowińska.
U. Zwarra, H. Młyńska
W dniach 5 i 6 lutego 2019 r. w bibliotece szkolnej odbyło się „Pasowanie na czytelnika biblioteki”. Jest to oficjalne przyjęcie uczniów klas pierwszych do grona czytelników. Chcemy w ten sposób zachęcić dzieci do korzystania z biblioteki, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.
Przedstawienie wprowadzające w świat książek przygotowała kl. III a i kl. II a pod opieką pań: I. Ksantopulos, I. Sobolewska i A. Chmielewskiej. Podczas wspólnej zabawy pierwszaki rozpoznawały tytuły i bohaterów książek, rozwiązywały zagadki i odpowiadały na zadawane im pytania. Składając uroczyste przyrzeczenie zobowiązały się sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Następnie każdy uczeń mógł samodzielnie wybrać i wypożyczyć swoją pierwszą książkę ze zbiorów biblioteki. Jako pamiątkę nasi nowi czytelnicy otrzymali kolorowe zakładki.
ŻYCZYMY CIEKAWEJ LEKTURY.
Tak mogą powiedzieć uczestnicy Maratonu Czytelniczego po przeczytaniu książki nieżyjącej już norweskiej pisarki Anne- Cath Vertly „ 8 + 2 i pierwsze święta”.
Jest to kolejna część przygód wesołej, sympatycznej rodzinki po przeprowadzce do domku w lesie. Książka pełna ciepła, uczy optymizmu i dziecięcej radości, poprawia nastrój, pokazuje niesamowitą moc rodzinnych więzi. Znajdziemy tu między innymi receptę na dobrą zabawę – mając tylko pod opieką zwykłe ziemniaki, na to jak skutecznie wyleczyć się z lęku przed ciemnością, jak walczyć o swoje potrzeby i marzenia. Cudowna jest tu natura i rytm życia z nią związany. Ale też są tajemnicze zniknięcia ( najmłodszego dziecka i babcinych kur).
Zachęcany również do czytania innych części tej serii. W zbiorach naszej biblioteki mamy:
„ 8 + 2 i ciężarówka”, „ 8 + 2 i Anton z Ameryki”, „ 8 + 2 i domek w lesie”, „ Sekret taty i ciężarówka”.
U. Zwarra, H. Młyńska
W poniedziałek 15 maratończyków spotkało się w bibliotece, aby napisać test ze znajomości opowiadań zawartych w książce Tomasza Małkowskiego „ O Kamilu, który patrzy rękami”. Jest to jedna z najwartościowszych książek dla dzieci. Jej lektura pomaga młodemu czytelnikowi oswoić się z niepełnosprawnością. Pięknie uczy tolerancji, akceptacji i współczucia , które nie powinno objawiać się w ciągłym wyręczaniu, a tylko w dyskretnym pomaganiu w codziennym życiu. Napisana prostym językiem, jest wstępem do poważnych rozmów z dzieckiem.
Wyniki 3 etapu
U.Zwarra. H. Młyńska
Moda na misie wciąż nie przemija. Z okazji Międzynarodowego Dnia Pluszowego Misia, naszą bibliotekę odwiedziły dzieci z oddziałów przedszkolnych ( O a i O b) ora grupa z kolbudzkiego przedszkola. Specjalnie do nich biblioteka zamieniła się w Misiolandię. Wśród pluszaków na bajkowym dywanie dzieci poznały przygody misia o imieniu Loczek. Pani A. Lasota, p. M. Cyran i p. I. Kustosz przeczytały głośno książeczkę D. Skwark “ Dobre słówka. Dzień dobry !”. Opowiadanie przypomniało dzieciom o zasadach dobrego wychowania w różnych sytuacjach. Nasi goście mogli również obejrzeć dwie wystawy książek z księgozbioru biblioteki. Pierwsza poświęcona była misiom w dziecięcej literaturze, druga pt. : “Stary niedźwiedź mocno śpi czyli o zwyczajach niedźwiedzi”, która dostarczyła sporo informacji o życiu tych dużych ssaków. Na koniec wizyty przyszedł czas na wspólne pamiątkowe zdjęcie z największym misiem z naszej kolekcji. zdjęcia
U. Zwarra, H. Młyńska
Tym razem nasi dzielni uczniowie zmagali się z testem do książki A. Cerasoli „ Wielkie odkrycie Bubal”. To pięknie wydana książka , o tematyce matematycznej , o dużych walorach edukacyjnych. Od dziecka wymaga uważnego czytania ze zrozumieniem i poprawnego kojarzenia zdarzeń i faktów. Choć bibliotece posiadamy tylko 4 egzemplarze tej lektury, to nasi uczniowie doskonale sobie poradzili, o czym świadczy duża ilości uzyskanych przez nich punktów.
Gratulujemy!
Maratończycy czytają kolejną lekturę.
Test z lektury nr 2 odbędzie sie we czwartek, 8 listopada, na 3 lekcji. Zapraszamy.
Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai – to seria kryminałów dla dzieci autorstwa szwedzkiego pisarza Martina Widmarka. Akcja książek rozgrywa się w małym miasteczku Valleby i jego okolicach. Główni bohaterowie Lasse i Maja to najlepsi przyjaciele, chodzą do tej samej klasy i wspólnie prowadzą małe biuro detektywistyczne. Mieści się ono w piwnicy domu Mai i wyposażone jest w takie sprzęty jak: lornetka, aparat fotograficzny, latarki, szkło powiększające, sztuczne nosy. No i komputer oczywiście! Bez Googli teraz ani rusz. Każdy tom serii to odrębna całość i w zasadzie można je czytać w dowolnej kolejności, ale dobrze jest zacząć od „ Tajemnicy diamentów”, bo została napisana jako pierwsza i jest w niej wyjaśnione jak powstało biuro. W kolejnych tomach dzieci zajmują się nie mniej fascynującymi zagadkami:
Na żadną z pór roku nie czekamy z takim utęsknieniem jak na wiosnę. W ramach naszej akcji promującej czytelnictwo właśnie przyszła pora na „ Czytanie na wiosennym dywanie”. W trakcie zajęć prowadzonych przez p. P. Wrycza i p. A. Wiśniewską z dziećmi z oddziału przedszkolnego, wspólnie „szukaliśmy” wiosny w tekstach literackich. Maluchy zapoznały się z twórczością M. Konopnickiej, D. Gellner, U. Kozłowskiej, B. Lewandowskiej. To właśnie za sprawą ich wierszy spotkały bociana, jaskółki, żaby, zające, poznały uroki i piękno wiosennej przyrody. Wysłuchały także opowiadania „Chomik szuka wiosny” zamieszczonego w książce „Antologia literatury dla najmłodszych” autorstwa A. Ożyńskiej- Zborowskiej. Opowiadanie pomaga dziecku zrozumieć upływ czasu i wprowadza w rytm tego co dzieje się w przyrodzie. Słowami malowane są zielone pola, łąki i trawniki, kwitną pierwsze kwiaty, a zwierzęta wychodzą ze swoich kryjówek, by wygrzewać się w słońcu. Poprzez nasze czytanie chcemy zachęcić do sięgania po inne książki i pokazać dzieciom, że czytanie dla przyjemności daje wiele radości.
Urszula Zwarra, Hanna Młyńska
Za oknem piękna zima. W naszej bibliotece nie mogło więc zabraknąć bajek na zimowy czas. Do głośnego „ Czytania na zimowym dywanie” wybrałyśmy mroźną opowieść z czasopisma Świerszczyk pod tytułem : „ Zimny gość” Wojciecha Widłaka. Opowiadanie, dzieciom z oddziałów przedszkolnych, czytała p. Patrycja Wrycza. Dzięki niej mali czytelnicy wyruszyli w niezwykłą podróż, w świat śnieżnej zadymki na spotkanie z tajemniczą, dużą, brodatą, biało- błękitną, a na dodatek szczypiącą w uszy i nos postacią. Takie czytelnicze spotkania w bibliotece są nie tylko zabawą edukacyjną, ale pokazują również dzieciom, że czytanie może być przyjemne i radosne.
Urszula Zwarra, Hanna Młyńska
Miłość do książek i czytania trzeba rozbudzać od najmłodszych lat. W naszej bibliotece głośne czytanie jest nieodłącznym elementem każdego spotkania z dziećmi z oddziału przedszkolnego. Kontynuujemy zatem „ Czytanie na dywanie”, tym razem w wersji jesiennej. W dniu 27 października dzieci wysłuchały wierszy i krótkich opowiadań czytanych przez panie- Patrycję Wrycza, Agatę Wiśniewską i Monikę Gryniewicz. Z książki Marii Kownackiej „Razem ze słonkiem -złota jesień”, dowiedziały się o zmianach zachodzących w przyrodzie, dlaczego liście żółkną, jakie zapasy gromadzą zwierzęta na zimę i o koralach na drzewie. Poznały pełne opisu kolorowej jesieni wiersze Natalii Usenko, Marii Konopnickiej, Małgorzaty Strzałkowskiej. Oglądały ilustracje dołączone do tekstów. Rozwiązywały zagadki z książki Anny Mikity „ Zagadki dla maluchów”. Próbowały również swoich sił w twórczości - wymyślając zagadki, których tematem była jesień i jej dary. Choć za oknem padał deszcz, to w bibliotece było miło i kolorowo.
U.Zwarra, H. Młyńska
foto: A. Wiśniewska, U. Zwarra
Książka jest bardzo ważnym elementem życia!
Z czytania nie wolno rezygnować!
Młodzi aktorzy świetnie się spisali, bo po przedstawieniu w bibliotece zaroiło się od czytelników.
Agata Wiśniewska
"Czytanie na bajkowym dywanie" - to regularne spotkania oddziałów przedszkolnych naszej szkoły w bibliotece. Podczas zajęć wychowawczynie Patrycja Wrycza, Renata Lewandowska i Iwona Kustosz czytając na głos, wprowadzają sześciolatki w magiczny świat książek. Nasi najmłodsi uczniowie wraz z Małą Reporterką Nelą zwiedzili i poznali piękne miejsca w Afryce, Azji i Ameryce Południowej. Zobaczyli tam fascynujące zwierzęta i rośliny. Poznali i zaprzyjaźnili się również z dziewczynką o imieniu Basia. Jej książkowe przygody pomagają dzieciom zrozumieć otaczający świat, poszerzają wiedzę oraz podpowiadają jak poradzić sobie w trudnych sytuacjach. Natomiast samochodzik Henio i jego przyjaciele uczą jak pomagać innym i czerpać z tego radość. Pomysłów na super zabawę i ciekawą organizację czasu wolnego dostarczają sympatyczne stworki z książki Rafała Klimczaka z serii Nudzimisie. Mamy nadzieję, że chwile z książką w bibliotece są dla naszych uczniów przygodą, zabawą i przyjemnością.
P. Wrycza
Nasza biblioteka oferuje swoim czytelnikom:
Tu znajdziesz:
- ciekawe książki