Aktualności

Aktualności


  • Kolejną lekturą , z którą zmierzyli się uczestnicy Wielkiego Maratonu Czytelniczego, była książka Charlotte Habersack „ Proszę nie otwierać. Gryzie!” Wciągająca opowieść z dużą dawką humoru dla wszystkich dzieci, które chcą przeżyć niezwykłą przygodę! Wszystko zaczyna się od tajemniczej paczki, którą dostał Nemo, a na której widniało ostrzeżenie: PROSZĘ NIE OTWIERAĆ! Więc Nemo zaraz otworzył i ...Co się stanie? Otóż może stać się bardzo dużo, ale o tym przeczytacie sami. Zapraszamy do biblioteki.

    14.02.2022 11:59 | więcej »

  • „ Ignaś”. Opowieści patriotyczne- Wioletta Piasecka

    Książka opisuje losy małego Ignasia Paderewskiego, który  żyje w okupowanej Polsce. Chłopiec, pomimo trudności, biedy, utraty rodziców i zawiłości losu, ma marzenia. Chce zrobić coś wielkiego dla swojego kraju i chce zostać sławnym i szanowanym pianistą. „ Nigdy się nie poddawaj. Walcz o siebie synku i walcz o Polskę...” Słowa, które kiedyś usłyszał od taty dodawały mu otuchy, gdy trafia pod opiekę ciotki i zaczyna uczyć się gry na pianinie. „ Ignaś” to przede wszystkim książka o odwadze, ciężkiej pracy i trudnych wyborach. Autorka Wioletta Piasecka przekonuje młodego czytelnika, że warto poznawać dzieje własnego narodu, a lekcja historii wcale nie musi być nudna. Dodatkowym walorem są piękne, kolorowe ilustracje i duże litery, które ułatwiają czytanie najmłodszym. Polecamy i zachęcamy do czytania.

    U.Zwarra, H.Młyńska

    16.01.2022 13:53 | więcej »

  • „To ja, Twój wstyd. Nie wstydź się mnie. Ja też na coś się przydaję”. Przekonali się już o tym nasi maratończycy czytając kolejną obowiązkową lekturę. „Wstyd i latający śpiwór” Wojciecha Kołyszko, bo o niej mowa, opowiada o pożytkach jakie wynikają ze zdrowego wstydu, ale również o tym, jak zgubne jest to uczucie, kiedy wstydzimy się nadmiernie. Treść książki pomyślana jest tak, aby dzieci uczyły się rozpoznawania, akceptowania i właściwego okazywania uczuć. Ciekawostką jest natomiast to, że zawiera „ instrukcję obsługi wstydu” czyli praktyczne sposoby radzenia sobie z tym uczuciem. Książka choć skierowana jest głównie do dzieci, ale i dorośli mogą skorzystać na jej przeczytaniu. Zwłaszcza część ćwiczeniowa może przydać się rodzicom, kiedy będą musieli wytłumaczyć swoim dzieciom, co dzieje się z ich uczuciami.

                                                                                                       

    12.12.2021 17:41 | więcej »
  • Ogólnopolski Wielki Maraton Czytelniczy


    Ruszyła kolejna edycja Ogólnopolskiego Wielkiego Maratonu Czytelniczego.

    W naszej szkole, w krainę niesamowitych przygód z bohaterami książek, wystartowało siedemnaścioro uczniów z klasy II c i III c. Pierwsza lektura już przeczytana. Pierwszy test napisany. Uczniowie sprawdzili swoją wiedzę z treści książki Tiny Oziewicz „ Co robią uczucia?”.

    Książka niezwykła w swej prostocie. Minimalna ilość tekstu, krótkie zdania, ale jakże wymowne, pobudzające wyobraźnię. Do tego nieskomplikowane, stonowane w kolorach, a jednocześnie głębokie i pełne emocji ilustracje. Lektura oswaja dzieci z różnorodnością ludzkich uczuć, które towarzyszą nam na co dzień. To z niej dowiadujemy się co robi ciekawość, nadzieja, przyjaźń, wdzięczność, smutek, złość, strach, które z uczuć piecze ciasto, a które wchodzi na szklaną górę. 

    01.11.2021 18:19 | więcej »

  • Drodzy Maratończycy!

    W związku z sytuacją epidemiologiczną oraz zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Edukacji Narodowej, organizator Wielkiego Maratonu Czytelniczego,  Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku, podjęła decyzję o zakończeniu tegorocznej edycji konkursu po szóstym etapie. Wyniki przesłałyśmy do Ogólnopolskiego Koordynatora.  W dn. 12 maja Komisja Konkursowa opublikuje ostateczne wyniki i umieści je na stronie organizatora. Dyplomy dla uczniów nagrodzonych ( czyli laureatów , finalistów i wyróżnionych) zostaną wysłane  drogą pocztową na adres szkoły, a dyplomy dla wszystkich uczestników- drogą mailową do koordynatorów szkolnych. My, pięknie Wam dziękujemy za udział i życzymy dużo zdrowia.  Zostań w domu- czytaj książki!

    Wyniki

    02.04.2020 09:39 | więcej »

  • „ O zajączku Filipie, który ze strachu dokonał wielkich czynów” to kolejna książka z listy maratończyków. To historia zajączka o imieniu Filip, który wśród swojego rodzeństwa urodził się najmniejszy, najsłabszy i nieporadny. Z tego też powodu przez nich nie był akceptowany, a nawet stał się obiektem kpin. Na szczęście miał kochających rodziców, którzy z miłością, cierpliwością i  mądrością wspierali go i motywowali do działania. „ Musisz w siebie uwierzyć. Żeby w siebie uwierzyć powinieneś zacząć ćwiczyć. (…) Sukcesy nie przychodzą w życiu same. Trzeba popracować, żeby osiągnąć sukces”. Bajka Elżbiety Zubrzyckiej to pouczająca opowieść o przezwyciężaniu strachu i własnych słabości, o odwadze, przyjaźni i bezinteresownej pomocy oraz o tym, jak ważne jest wsparcie najbliższych i ich wiara w nas. Historia o małym zwierzątku uczy, że wyznacznikiem sukcesu nie jest tylko talent i szczęście, ale przede wszystkim ciężka praca i wiara w to do czego dążymy. Książka E. Zubrzyckiej „ O zajączku Filipie, który ze strachu dokonał wielkich czynów” zwraca również uwagę swoją piękną szatą graficzną - twarda oprawa, miły w dotyku papier kredowy i piękne ilustracje połączone z prawdziwymi zdjęciami fotograficznymi. To ważna pozycja w literaturze dla dzieci, którą bardzo polecamy.

    02.04.2020 09:09 | więcej »
  • 17 lutego 2020r.uczniowie klas pierwszych byli uroczyście pasowani na czytelnika biblioteki szkolnej. Z tej okazji dzieci z klasy IIa przygotowały inscenizację pt. Zaczarowany bajek świat. Postacie z bajek zachęcały do czytania książek i czasopism, przekazały prośby i rady książek. W trakcie uroczystości pierwszoklasiści przyrzekali, że będą czytać oraz dbać o książki. Na zakończenie pożyczyli wybrane przez siebie lektury.

    Agata Wiśniewska

    27.02.2020 10:16 | więcej »

  • W dn. 11-13 lutego 2020 r. w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej – Filii w Pruszczu Gdańskim odbył się Konkurs Pięknego Czytania. Jest to pierwszy etat Powiatowego Konkursu Czytelniczego „ Z Książką na ty”. Jego celem jest doskonalenie umiejętności pięknego czytania, budzenie zainteresowania wartościową literaturą oraz popularyzowanie czytelnictwa wśród uczniów. Na konkursowe zmagania przyjechało aż 116 uczniów z 20 szkół powiatu gdańskiego. Jury oceniało poprawność czytania, jego płynność, interpunkcję, dykcję oraz tempo. Naszą szkołę godnie reprezentowały 2 uczennice :  Klara Wawryk z kl. II a i Malwina Szymańska    z kl. IV a. Drugi etap konkursu odbędzie się w Trąbkach Wielkich w  dn. 24-25.03.2020 r.

    U. Zwarra, H.Młyńska

    27.02.2020 10:14 | więcej »

  •  

    Pies na medal – to nowa seria Wydawnictwa Zielona Sowa skierowana do młodszych dzieci, opowiadająca o psach. Książki z tej serii nie tylko bawią, ale również uczą i doskonalą umiejętność samodzielnego czytania. Jedną z nich jest książka autorstwa Barbary Gawryluk „Czart- pies lawinowy”. Jest to piękna opowieść o mądrym czworonogu. Nasz bohater mieszka w polskich górach, jest owczarkiem niemieckim, ma pięć lat i jest psem lawinowym. Poznajemy go podczas akcji ratunkowej. Wykorzystując swój doskonały węch, niezwykłą inteligencję, siłę i odwagę pomaga odnaleźć porwanego przez lawinę nastolatka. Czart to jeden z najzdolniejszych ratowników górskich, a przy tym jest bardzo sympatyczny i przyjacielski. Tą niezwykłą opowieść uzupełniają w książce liczne przypisy , w których autorka wyjaśnia młodym czytelnikom trudne słowa np. lawinisko, tobogan, detektor lawinowy, tłumaczy również co to znaczy podciąć śnieg oraz podaje numer telefonu ratunkowego w górach. Zdaniem naszych maratończyków jest to książka, którą warto przeczytać.

    U. Zwarra, H. Młyńska

    13.02.2020 18:50 | więcej »
  • „Ciumkowe historie, w tym jedna smutna” to zbiór opowiadań, i nie tylko, przedstawiających codzienne życie pewnej rodziny ( mamy, taty, Grzesia i Kasi). Na stronach książki, którą napisał Paweł Beręsewicz, czytamy o przygodach tejże rodziny między innymi  na grzybobraniu, czy też na pieszej wycieczce w górach. Rodzina Ciumków mierzy się także z takimi problemami jak, pierwsza spowiedź Grzesia i występ Kasi w roli nietypowej baletnicy. Opowiadania są radosne i dowcipne. Ale wśród nich, jak wskazuje tytuł, jest jedna smutna. Historia pt.” Burek” może przytrafić się każdemu z nas. Do poznania tej książki zachęcają nie tylko nasi maratończycy, ale również ciekawe ilustracje i większa czcionka, która ułatwia czytanie.

    U.Zwarra, H. Młyńska

    02.02.2020 07:37 | więcej »
  • Czy wróżka zębuszka istnieje? autorstwa Marty H. Milewskiej– to trzecia lektura , z którą musieli się zmierzyć nasi dzielni maratończycy. Świetna książka z nowoczesnymi ilustracjami, zachęca do refleksji i własnych prób przeprowadzania wywiadów. Wszystko zaczęło się od wrodzonej ciekawości  Leona - ucznia drugiej klasy szkoły podstawowej. Nasz bohater postanowił dowiedzieć się prawdy o wróżce zębuszce. W tym celu przygotowuje trzy pytania i przeprowadza wywiad z kilkoma rodzicami swoich kolegów i koleżanek. Podsumowanie  badań przedstawił na końcu książki w formie ośmiu punktów. Czego dowiedział się o wróżce zębuszce i o jeszcze innych paru rzeczach, musicie przeczytać sami. Życzymy miłej lektury.
    U. Zwarra, H. Młyńska
    18.12.2019 19:39 | więcej »
  • Uczennice z klasy III c ( M. Bork, Ł. Chmielewska, A. Góra i M. Jakubowska) biorące udział w Wielkim Maratonie Czytelniczym, uczestniczyły w spotkaniu z p. Wiolettą Piasecką – autorką książki „ Faustynka”. Spotkanie odbyło się w filii Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. Pani Piasecka napisała ponad 40 baśni i bajek dla dzieci, biografię H. Ch. Andersena , Faustyny Morzyckiej oraz Jana Ignacego Paderewskiego. Tą właśnie książkę pisarka niezwykle barwnie, w interesujący dla dzieci sposób, zaprezentowała na spotkaniu. Opowiedziała historię niezwykłego chłopca ( Ignacego Jana Paderewskiego), który miał dwa marzenia: zostać wielkim człowiekiem i zrobić coś dobrego dla Polski.

    Mali czytelnicy nie tylko słuchali opowieści, ale również aktywnie uczestniczyli w spotkaniu:  między innymi losowali „ zaczarowane” wróżby przygotowane przez p. Wiolettę oraz wspólnie z pisarką bawili się w improwizacje teatralne. Był także czas na  pytania, na które sympatyczna pisarka odpowiadała niezwykle wyczerpująco. Na koniec spotkania uczniowie mogli zakupić książki oraz dostać dedykację i autograf pisarki. Specjalną dedykację otrzymali również czytelnicy naszej szkolnej biblioteki.

    U. Zwarra, H. Młyńska

    25.11.2019 10:17 | więcej »
  • „ Ta historia zdarzyła się ponad sto lat temu. Polski od dawna nie było na mapie świata, ale w sercach wielu Polaków wciąż żyła nadzieja na odzyskanie niepodległości. A na dalekiej Syberii pewna mała dziewczynka czekała na czarodzieja”. Tak rozpoczyna się druga obowiązkowa lektura dla Maratończyków. Książka Wioletty Piaseckiej, z cyklu Opowieści patriotyczne „Faustynka” przybliża młodym czytelnikom postać Faustyny Morzyckiej – polskiej patriotki, która całe swoje życie poświęciła dzieciom ucząc je pisać i czytać po polsku, kiedy było to surowo zabronione.

    Książka poza faktami i wiedzą historyczną ukazaną w przystępnej dla dzieci formie, opowiada po prostu historię dziewczynki, która walczy z przeciwnościami losu, aby spełniać swoje marzenia. To opowieść nie tylko o wielkiej pasji, sile, odwadze i nadziei, ale również o trudnych relacjach rodzinnych.
    H. Mlyńska, U. Zwarra

    21.11.2019 20:27 | więcej »

  • Jesień na dobre zagościła już w naszym kalendarzu. Przypominają o tym żółto - brązowe liście drzew i czerwieniejące się korale jarzębiny. Dzieci z przedszkola w Kolbudach szukały jesieni w książkach w zbiorach naszej biblioteki. Znalazły ją w wierszach Ewy Szelburg- Zarembiny, Danuty Gellnerowej, Wandy Chotomskiej , w zagadkach, atlasach grzybów oraz w Leśnej Górce, gdzie toczy się akcja książki „ Jesień w klinice małych zwierząt w Leśnej Górce” autorstwa Tomasza Szweda. Przedszkolaki wysłuchały ciepłych historii o małych zwierzątkach, dowiedziały się jak wyglądają ich przygotowania do zimy, ale również oswoiły się z tematem lekarzy, szpitala i zabiegami medycznymi. Książkę czytała dzieciom p. Basia.

    29.10.2019 21:10 | więcej »
  •                            
    22.10.2019 21:04 | więcej »
  • Po raz drugi nasi chętni uczniowie z kl. II a, II b, III b, III c przystąpili do Wielkiego Maratonu Czytelniczego. W tym roku konkurs pod Honorowym Patronatem Pomorskiego Kuratora Oświaty i Prezydenta Miasta Gdańska otrzymał rangę międzynarodową ( udział zgłosiła szkoła z Wielkiej Brytanii). Przypominamy, że zgodnie z regulaminem , co miesiąc każdy uczestnik musi przeczytać jedną książkę i napisać test sprawdzający wiedzę z przeczytanej lektury. W bibliotece odbył już się pierwszy z siedmiu testów, a dotyczył książki Justyny Bednarek „ Nowe przygody skarpetek( jeszcze bardziej niesamowite)”. Jest to trzynaście opowieści mądrych i zabawnych o przygodach skarpetek, które opuszczają dom małej Basi i wyruszają w różnych kierunkach i w różnym celu. Każda z nich : malinowa, niebieska, bordowa , czy jeszcze jakaś inna, dzięki odwadze i ciekawości świata realizuje swoje plany i pasje. To książka o odkrywaniu talentów i spełnianiu marzeń. Udało się skarpetkom to i uda się dzieciom. „ Skarpetkowe przygody” spodobają się z pewnością naszym małym czytelnikom. Polecamy!
    U. Zwarra, H. Młyńska

    29.10.2019 21:11 | więcej »
  •  
    Chcesz poznać bohaterów i ich ciekawe przygody? Zapraszamy do udziału w XI edycji Wielkiego Maratonu Czytelniczego- konkursu o zasięgu ogólnopolskim. Twoim zadaniem jest przeczytanie, co miesiąc, wyznaczonej lektury. Na początku następnego miesiąca odbędzie się test z przeczytanej książki.
    Zapisy przyjmujemy do 13 września w bibliotece.

    Regulamin

    Zgoda
    16.09.2019 07:19 | więcej »
  • było sobie królestwo, które słynęło z tego, że właściwie nic się w nim nie działo. Wszystko było uporządkowane i zaplanowane ...”

    Tak rozpoczyna się książka Doroty Suwalskiej „ Iwo z Nudolandii”. Autorka już na samym początku  wprowadza nas w baśniowy klimat. Jest księżniczka Mirabella, choć nietypowa bo „ bije się z chłopakami i lubi oglądać filmy o superbohaterach”, jest smok – skrzydlata bestia i jest niepozorny, nieśmiały i zakochany po uszy w księżniczce tytułowy bohater.

    Na tym kończy się tradycyjna baśń, a akcja wkracza w XXI wiek. Bohaterowie korzystają z telefonów komórkowych, Internetu, telewizji satelitarnej, przesyłają do siebie esemesy.  To wszystko sprawia, że książkę czyta się z ogromnym zainteresowaniem i uśmiechem na twarzy. Jest to zatem współczesna baśń o odwadze i miłości. Pokazuje młodemu czytelnikowi to co ma prawdziwe znaczenie w życiu, a nie to co modne. Potwierdza, że strach ma jedynie wielkie oczy, nie jest niczym złym . Jest wręcz potrzebny. To uczucie naturalne i nie czyni z nas tchórzów, nie jest  również powodem do wstydu. Historię o ogrodniku i księżniczce znają już maratończycy, a pozostałych uczniów zachęcamy do lektury.

    29.10.2019 21:11 | więcej »

  • Seria książek dla tych którzy rozpoczynają naukę i tych którzy już chodzą do szkoły. W niej ukazała się kolejna książka do przeczytania w Maratonie Czytelniczym „Dziura w gazecie” autorstwa Anity Głowińskiej to prawdziwa perełka wśród współczesnych książek dla dzieci. Idealnie oddaje rzeczywistość szkolną, dynamiczną, pełną śmiechu, kłótni i zawirowań.          Główny bohater – czwartoklasista, chłopiec z głową nie od parady, ale ze słomianym zapałem, co gwarantuje, że może wpaść w niezłe tarapaty. Jego kumple- urwisy, których pomysły przyprawiają o zawrót głowy. Dużo psot, figli i zwariowanych przygód , ale znajdziemy tu także ważne tematy : wątek tolerancji religijnej ( jedna z dziewczynka nie chodzi na lekcje religii); budowanie relacji z rówieśnikami ( kłótnia z kolegą) ; przeżywanie pierwszej miłości ; potrzeba wsparcia dorosłych i zaimponowanie kolegom. Wszystko to osadzone jest w polskich realiach , jasne żarty językowe, duże, kolorowe z poczuciem humoru ilustracje. Książka jest dla młodego czytelnika drogowskazem do zrozumienia siebie i świata. 

    Zachęcamy również do przeczytania innych książek z tej serii:

    „ Szkoła dla początkujących” - E. Pałasz, „ Zając zostaje!” - M. Kapelusz, „ Zawiła historia niesfornego Kacperka” - K. Michalec oraz „ Do czego służy kotlet” A. Głowińska.

    U. Zwarra, H. Młyńska

    03.03.2019 12:37 | więcej »

  • W dniach 5 i 6 lutego 2019 r. w bibliotece szkolnej odbyło się „Pasowanie na czytelnika biblioteki”. Jest to oficjalne przyjęcie uczniów klas pierwszych do grona czytelników. Chcemy w ten sposób zachęcić dzieci do korzystania z biblioteki, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.

    Przedstawienie wprowadzające w świat książek przygotowała kl. III a i kl. II a pod opieką pań:  I. Ksantopulos,  I. Sobolewska i  A. Chmielewskiej. Podczas wspólnej zabawy pierwszaki rozpoznawały tytuły i bohaterów książek, rozwiązywały zagadki i odpowiadały na zadawane im pytania. Składając uroczyste przyrzeczenie zobowiązały się sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Następnie każdy uczeń mógł samodzielnie wybrać i wypożyczyć swoją pierwszą książkę ze zbiorów biblioteki. Jako pamiątkę nasi nowi czytelnicy otrzymali kolorowe zakładki.

                ŻYCZYMY CIEKAWEJ LEKTURY.

    08.02.2019 08:42 | więcej »
  • Test z lektury nr 5 odbędzie sie we czwartek, 7 lutego na 3 lekcji. Zapraszamy.
    31.01.2019 20:18 | więcej »
  •            
    31.01.2019 20:04 | więcej »
  • Tak mogą powiedzieć uczestnicy Maratonu Czytelniczego po przeczytaniu książki nieżyjącej już norweskiej pisarki Anne- Cath Vertly „ 8 + 2 i pierwsze święta”.

    Jest to kolejna część przygód wesołej, sympatycznej rodzinki po przeprowadzce do domku w lesie. Książka pełna ciepła, uczy optymizmu i dziecięcej radości, poprawia nastrój, pokazuje niesamowitą moc rodzinnych więzi. Znajdziemy tu między innymi receptę na dobrą zabawę – mając tylko pod opieką zwykłe ziemniaki, na to jak skutecznie wyleczyć się z lęku przed ciemnością, jak walczyć o swoje potrzeby i marzenia. Cudowna jest tu natura i rytm życia z nią związany. Ale też są tajemnicze zniknięcia ( najmłodszego dziecka i babcinych kur).

    Zachęcany również do czytania innych części tej serii. W zbiorach naszej biblioteki mamy:

    „ 8 + 2 i ciężarówka”, „ 8 + 2 i Anton z Ameryki”, „ 8 + 2 i domek w lesie”, „ Sekret taty i ciężarówka”.

    U. Zwarra, H. Młyńska

    15.01.2019 16:47 | więcej »
  • Test z lektury nr 4 odbędzie sie we czwartek, 10 stycznia, na 3 lekcji. Zapraszamy.
    07.01.2019 15:37 | więcej »
  • Maraton Czytelniczy wciąż trwa

    W poniedziałek  15 maratończyków spotkało się w bibliotece, aby napisać test ze znajomości opowiadań zawartych w książce Tomasza Małkowskiego „ O Kamilu, który patrzy rękami”. Jest to jedna z najwartościowszych książek dla dzieci. Jej lektura pomaga młodemu czytelnikowi oswoić się z niepełnosprawnością. Pięknie uczy tolerancji, akceptacji i współczucia , które nie powinno objawiać się w ciągłym wyręczaniu, a tylko w dyskretnym pomaganiu w codziennym życiu.  Napisana prostym językiem, jest wstępem do poważnych rozmów z dzieckiem.
    Wyniki 3 etapu

    U.Zwarra. H. Młyńska

    13.12.2018 07:22 | więcej »
  •                        
    13.12.2018 07:00 | więcej »
  • Misie, misie, misie... wszędzie pluszowe misie

    Moda na misie wciąż nie przemija. Z okazji Międzynarodowego Dnia Pluszowego Misia, naszą bibliotekę odwiedziły dzieci z oddziałów przedszkolnych ( O a i O b) ora grupa z kolbudzkiego przedszkola. Specjalnie do nich biblioteka zamieniła się w Misiolandię. Wśród pluszaków  na bajkowym dywanie dzieci poznały przygody misia o imieniu Loczek.  Pani A. Lasota, p. M. Cyran i p. I. Kustosz przeczytały głośno książeczkę D. Skwark “ Dobre słówka. Dzień dobry !”.  Opowiadanie   przypomniało dzieciom o zasadach dobrego wychowania w różnych sytuacjach. Nasi goście mogli również obejrzeć dwie wystawy książek z księgozbioru biblioteki. Pierwsza poświęcona była misiom w dziecięcej literaturze, druga pt. : “Stary niedźwiedź mocno śpi czyli o zwyczajach niedźwiedzi”, która dostarczyła sporo informacji o życiu tych dużych ssaków. Na koniec wizyty przyszedł czas na wspólne pamiątkowe zdjęcie z największym misiem z naszej kolekcji.                        zdjęcia

    U. Zwarra, H. Młyńska

    29.11.2018 19:28 | więcej »
  • Piszemy już drugi test Maratonu

    Tym razem nasi dzielni uczniowie zmagali się z testem do książki A. Cerasoli „ Wielkie odkrycie Bubal”. To pięknie wydana książka , o tematyce matematycznej , o dużych walorach edukacyjnych. Od dziecka wymaga uważnego czytania ze zrozumieniem i poprawnego kojarzenia zdarzeń i faktów. Choć bibliotece posiadamy tylko 4 egzemplarze tej lektury, to nasi uczniowie doskonale sobie poradzili, o czym świadczy duża ilości uzyskanych przez nich punktów.

                                                                                                   Gratulujemy!

    Maratończycy czytają kolejną lekturę.

    14.11.2018 21:13 | więcej »
  • W związku z 100 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęliśmy w bibliotece cykl spotkań czytelniczych” Czytanie na białym i czerwonym dywanie”. Jest to kontynuacja promocji czytelnictwa i głośnego czytania naszym uczniom. Do biblioteki zaproszono uczniów kl. II c . Wspólnie głośno czytaliśmy „ Legendę o lwach z gdańskiego Ratusza” F. Fenikowskiego . To niezwykła przygoda z historią i kulturą naszego regionu. Natomiast z grupą z przedszkola, których gościliśmy w bibliotece, przenieśliśmy się na Wawel i kibicowaliśmy dzielnemu Skubie, który postanowił pokonać smoka. Legendę „ O smoku wawelskim” czytała dzieciom p. I. Kustosz. Potem były rozmowy o odwadze, dzielności, pomysłowości, o dobrych i złych postaciach. Lektura legend to doskonała edukacja patriotyczna . Warto czytać te wspaniałe opowieści , bo to również dzięki nim uczniowie poznają nasze polskie dzieje. Na zakończenie spotkania dzieci obejrzały dwie wystawy książkowe. Pierwszą pt.” Książki- skarbnicą polskości” prezentującą najpiękniejsze wydania naszej literatury. W drugiej pt. „Piękna nasza Polska cała” dzieci wraz z autorami albumów wędrowały szlakiem zamków, zabytkowych kościołów i przepięknych polskich miast.
     
    08.11.2018 12:02 | więcej »
  • Test z lektury nr 2 odbędzie sie we czwartek, 8 listopada, na 3 lekcji. Zapraszamy.

    06.11.2018 11:21 | więcej »
  •                                                  

    Lektura: Tomasz Małkowski  O Kamilu, który patrzy rękami
    04.11.2018 15:13 | więcej »
  • Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai – to seria kryminałów dla dzieci autorstwa szwedzkiego pisarza Martina Widmarka. Akcja książek rozgrywa się w małym miasteczku Valleby i jego okolicach. Główni bohaterowie Lasse i Maja to najlepsi przyjaciele, chodzą do tej samej klasy i wspólnie prowadzą małe biuro detektywistyczne. Mieści się ono w piwnicy domu Mai i wyposażone jest w takie sprzęty jak: lornetka, aparat fotograficzny, latarki, szkło powiększające, sztuczne nosy. No i komputer oczywiście! Bez Googli teraz ani rusz. Każdy tom serii to odrębna całość i w zasadzie można je czytać w dowolnej kolejności, ale dobrze jest zacząć od „ Tajemnicy diamentów”,  bo została napisana jako pierwsza i jest w niej wyjaśnione jak powstało biuro. W kolejnych tomach dzieci  zajmują się nie mniej fascynującymi zagadkami:                                                     

    • W Tajemnicy biblioteki -  z biblioteki giną cenne książki, pomimo, że miały zabezpieczenia przeciw kradzieży.
    • W Tajemnicy kawiarni -  ktoś okrada kawiarnię zawsze wtedy, kiedy kasa jest akurat pełna.
    • W Tajemnicy kina - znikają psy mieszkańców Valleby i ktoś żąda za nie  dużych okupów.
    • W Tajemnicy galopu - podczas konnych wyścigów nagle faworyci zaczynają tracić  siły i przegrywać. To nie może być przypadek…
    • W Tajemnicy wyścigu –  podczas trwającego wyścigu rowerowego nie wszyscy stosują uczciwe metody.
    • W Tajemnicy zwierząt  -w sklepie zoologicznym zwierzęta zaczynają źle się czuć i przesypiać całe dnie.
    • W Tajemnicy kempingu – Lasse i Maja odpoczywają na polu kempingowym. Dziwne zachowanie wczasowiczów i seria drobnych kradzieży sprawiają, że bohaterowie muszą zrezygnować z wakacji.
    19.10.2018 05:52 | więcej »
  • Wyniki I etapu
    Pierwszy test już napisany. 15 uczniów sprawdziło swoją wiedzę z przeczytanej książki Marcina Pałasza „ Sposób na Elfa”.  Gratulujemy wszystkim uczestnikom wysokich wyników i życzymy wytrwałości w czytaniu dalszych lektur.
    Wyniki
    14.10.2018 19:56 | więcej »

  • Lektura na wrzesień 2018- zobacz

     
    Test z lektury- 9.10. 2 lekcja                     
    07.10.2018 11:28 | więcej »
  • Chcesz poznać bohaterów i ich ciekawe przygody? Zapraszamy do udziału w X edycji Wielkiego Maratonu Czytelniczego- konkursu o zasięgu ogólnopolskim. Twoim zadaniem jest przeczytanie, co miesiąc, wyznaczonej lektury. Na początku następnego miesiąca odbędzie się test z przeczytanej książki.
    Zapisy przyjmujemy do 14 września w bibliotece.

    Regulamin

    Lista lektur
    14.09.2018 08:25 | więcej »
  • .
    13.09.2018 07:23 | więcej »

  • Na żadną z pór roku nie czekamy z takim utęsknieniem jak na wiosnę. W ramach naszej akcji promującej czytelnictwo właśnie  przyszła pora na „ Czytanie na wiosennym dywanie”. W trakcie zajęć prowadzonych przez p. P. Wrycza i p. A. Wiśniewską z dziećmi z oddziału przedszkolnego, wspólnie „szukaliśmy” wiosny w tekstach literackich. Maluchy zapoznały się z twórczością M. Konopnickiej, D. Gellner, U. Kozłowskiej, B. Lewandowskiej. To właśnie za sprawą ich wierszy spotkały bociana, jaskółki, żaby, zające, poznały uroki i piękno wiosennej przyrody. Wysłuchały także  opowiadania  „Chomik szuka wiosny” zamieszczonego w książce „Antologia literatury dla najmłodszych” autorstwa A. Ożyńskiej- Zborowskiej. Opowiadanie  pomaga dziecku zrozumieć upływ czasu i wprowadza w rytm tego co dzieje się w przyrodzie. Słowami malowane są zielone pola, łąki i trawniki, kwitną pierwsze kwiaty, a zwierzęta wychodzą ze swoich kryjówek, by wygrzewać się w słońcu.   Poprzez nasze czytanie chcemy zachęcić do sięgania po inne książki i pokazać dzieciom, że czytanie dla przyjemności daje wiele radości.

    Urszula Zwarra, Hanna Młyńska

    05.05.2018 07:21 | więcej »
  • Za oknem piękna zima. W naszej bibliotece nie mogło więc zabraknąć bajek na zimowy czas. Do głośnego „ Czytania na zimowym dywanie” wybrałyśmy mroźną opowieść z czasopisma Świerszczyk pod tytułem : „ Zimny gość” Wojciecha Widłaka.    Opowiadanie, dzieciom z oddziałów przedszkolnych,  czytała p. Patrycja Wrycza. Dzięki niej mali czytelnicy wyruszyli w niezwykłą podróż, w świat śnieżnej zadymki na spotkanie z tajemniczą, dużą, brodatą, biało- błękitną, a na dodatek szczypiącą w uszy i nos postacią. Takie czytelnicze spotkania w bibliotece są nie tylko zabawą edukacyjną, ale pokazują również dzieciom, że czytanie może być przyjemne i radosne.

    Urszula Zwarra, Hanna Młyńska

    05.05.2018 07:22 | więcej »
  •    

        Miłość do książek i czytania  trzeba rozbudzać od najmłodszych lat.  W naszej bibliotece głośne czytanie jest nieodłącznym elementem każdego spotkania z dziećmi z oddziału przedszkolnego. Kontynuujemy  zatem „ Czytanie na dywanie”, tym razem w wersji jesiennej. W dniu 27 października dzieci wysłuchały wierszy i krótkich opowiadań czytanych przez panie- Patrycję Wrycza, Agatę Wiśniewską i Monikę Gryniewicz. Z książki Marii Kownackiej  „Razem ze słonkiem -złota jesień”, dowiedziały się o zmianach zachodzących w przyrodzie, dlaczego liście żółkną, jakie zapasy gromadzą zwierzęta na zimę i o koralach na drzewie. Poznały pełne opisu kolorowej jesieni wiersze Natalii Usenko, Marii Konopnickiej, Małgorzaty Strzałkowskiej. Oglądały ilustracje dołączone do tekstów. Rozwiązywały zagadki z książki Anny Mikity „ Zagadki dla  maluchów”. Próbowały również swoich sił w twórczości - wymyślając zagadki, których tematem była jesień i jej dary. Choć za oknem padał deszcz, to w bibliotece było miło i kolorowo.

    U.Zwarra, H. Młyńska

    foto: A. Wiśniewska, U. Zwarra

    30.10.2017 09:28 | więcej »
  • W ramach promocji czytelnictwa i biblioteki w dn. 15- 19.05.17 odbyło się wielkie szkolne czytanie. Dyrekcja i nauczyciele przez 10 min. codziennie czytali głośno naszym uczniom, fragmenty wybranych książek z księgozbioru biblioteki. 
             W klasach I- III czytano książki M. Widmarka z serii „ Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai”. Książki o małych detektywach niezwykle rozbudzających dziecięcą wyobraźnię i wciągających w intrygę.
    Natomiast książki z serii” Zaopiekuj się mną” H. Webb wzbudziły w dzieciach empatię do zwierząt i zwróciły uwagę na więź, jaka może zrodzić się pomiędzy dzieckiem , a ukochanym pieskiem czy kotkiem.
             W klasach IV- VI czytano fragmenty książek R. Dahla ( „Matylda”,  „James i ogromna brzoskwinia”, „ Charcie i fabryka czekolady”, „ BFG” , Danny mistrz świata”), książki A. Maleszki z serii „ Magiczne drzewo”, serię Baśniobór” oraz nowość w zbiorach biblioteki serię fantasy  Spirit Animals.
             W klasach gimnazjalnych nauczyciele czytali literaturę współczesną dla młodzieży ( książki E. Nowak – „ Drzazga”, „Yellow bahama w prążki „ , „Niewzruszenie”, Krzywe 10”, „ Dane wrażliwe” oraz serię R. Kosika Felix, Net i Nika”.
             W bibliotece natomiast obyło się kolejne spotkanie w ramach „ Czytanie na bajkowym dywanie”. Tym razem dzieciom z oddziału przedszkolnego czytała p. dyr. B. Szmyt i p. dyr. R. Aszyk. Dzieci poznały przygody małego żółwika Franklina. Z książeczki „ Franklin, mały chwalipięta” przekonały się, że nie warto przechwalać się i zmyślać niestworzone rzeczy zwłaszcza wśród przyjaciół. Z kolei z książeczki „ Franklin sadzi drzewko” dowiedziały się jak dbać  o posadzone małe drzewko i szanować przyrodę  wokół nas.
             Mamy nadzieję, że nasze działanie przyczyni się do rozbudzenia i poszerzenia zainteresowań czytelniczych uczniów.  
    05.05.2018 07:22 | więcej »
  • Nowości na półkach czekają na Was :
     
    - dla miłośników psów i kotów
    • Webb H. -  „ Dom dla urwisa”
    • Webb H. - „ Figa tęskni za domem”
    • Webb H. – „ Gwiazdko, gdzie jesteś?”
    • Webb H. – „ Kora jest samotna”
    • Webb H. – „ Ktoś ukradł Prążka”
    • Webb H. -  „ Mały Rubi w tarapatach”
    • Webb H. – „ Mgiełka, porzucona kotka”
    • Webb H. – „ Smyk, uprowadzony szczeniak”
     
    - dla miłośników koni
    • Widzowska - Pasiak A.- „ Koń na receptę”
    • Widzowska - Pasiak A.- „ Grzywą malowane”
    • Widzowska – Pasiak A. – „Galopem do gwiazd”
    • Tyszka A. – „ August”
    • Rudolfsson M. L. – „ Białek i Błysk”
     
    - dla fanów literatury fantasy
    • książki z serii Sprit Animals
    • Wicher M. – „ Dziewczynka z Szóstego Księżyca”
    • Mull B. – „ Baśniobór”
    • Maleszka A. – „ Magiczne drzewo”
     
     
    - dla tych, którzy lubią rozwiązywać różne zagadki
    • Widmark M. - „ Pamiętnik detektywa”
    • Widmark M. – „ Tajemnica cyrku”
    • Widmark M. – „ Tajemnica diamentów”
    • Widmark M. – „ Tajemnica meczu”
    • Widmark M. – „ Tajemnica miłości”
    • Widmark M. – „ Tajemnica pociągu”
    • Widmark M. – „ Tajemnica pożarów”
    • Widmark M. – „ Tajemnica urodzin”
     
     
    Biblioteka zachęca do czytania.
     
    10.05.2017 13:22 | więcej »
  • 28 lutego 2017 r. dzieci  uczestniczyły w niecodziennym wydarzeniu. Uczniowie klas pierwszych w tym dniu zostali pasowani na czytelnika biblioteki szkolnej. Wszystko to za sprawą uczniów klasy IIId, którzy przygotowali z tej okazji  przedstawienie w formie Teleekspesu. Przedstawili kilka scenek i najważniejszą pt.: Sąd nad książką". Korytarz zmienił się w salę rozpraw, a dzieci zasiadły na widowni, aby obserwować przebieg procesu. Jego celem było wskazanie korzyści, jakie niesie za sobą czytanie, a przede wszystkim zachęcenie do częstego odwiedzania szkolnej biblioteki. Zacięta walka pomiędzy Prokuratorem a Obrońcą zakończyła się następującym wyrokiem:

    Książka jest bardzo ważnym elementem życia!

    Z czytania nie wolno rezygnować!

    Młodzi aktorzy świetnie się spisali, bo po przedstawieniu w bibliotece zaroiło się od czytelników.

    Agata Wiśniewska

    28.02.2017 21:42 | więcej »


  •                                                                       


    "Czytanie na bajkowym dywanie" - to regularne spotkania oddziałów przedszkolnych naszej szkoły w bibliotece. Podczas zajęć wychowawczynie  Patrycja Wrycza,  Renata Lewandowska i  Iwona Kustosz czytając na głos, wprowadzają sześciolatki w magiczny świat książek. Nasi najmłodsi uczniowie wraz z Małą Reporterką Nelą zwiedzili i poznali piękne miejsca w Afryce, Azji i Ameryce Południowej. Zobaczyli tam fascynujące zwierzęta i rośliny. Poznali i zaprzyjaźnili się również z dziewczynką o imieniu Basia. Jej książkowe przygody pomagają dzieciom zrozumieć otaczający świat, poszerzają wiedzę oraz podpowiadają jak poradzić sobie w trudnych sytuacjach. Natomiast samochodzik Henio i jego przyjaciele uczą jak pomagać innym i czerpać z tego radość. Pomysłów na super zabawę i ciekawą organizację czasu wolnego dostarczają sympatyczne stworki z książki Rafała Klimczaka z serii Nudzimisie. Mamy nadzieję, że chwile z książką w bibliotece są dla naszych uczniów przygodą, zabawą i przyjemnością.

    P. Wrycza
     

    28.02.2017 18:50 | więcej »
  • Zbiory
    Nasz księgozbiór liczy 10669 woluminów. Dostosowany jest do potrzeb uczniów. Największą część księgozbioru stanowią lektury obowiązkowe i uzupełniające. Ponadto oferujemy duży wybór bajek, baśni. legend, opowiadań i wierszy dla dzieci. Dla starszych czytelników polecamy książki przygodowe, podróżnicze, literaturę fantastyczną, a dla wszystkich bogaty księgozbiór podręczny ( encyklopedie, albumy, słowniki).
    W roku szkolnym 2016/17 prenumerujemy następujące czasopisma:
    dla młodszych - Świerszczyk, Kumpel
    dla starszych- Junior, Victor Gimnazjalista
    Zapraszamy!

    Galeria- zobacz


     
    19.02.2017 18:06 | więcej »

  •   
    Nasza biblioteka oferuje swoim czytelnikom:

    - lektury obowiązkowe i uzupełniające
    - literaturę dziecięcą i młodzieżową
    - literaturę piękną
    - literaturę popularnonaukową
    - bogaty zbiór slowników przedmiotowy czasopisma
    - płyty CD
    - audiobooki
     

    Tu znajdziesz:

    - ciekawe książki
    - różnorodne źródła wiedzy
    - pomoc w poszukiwaniu literatury potrzebnej do lekcji, konkursów itp.-
    - porady w rozwijaniu zainteresowań czytelniczych

    Tu możesz:
    - wypożyczyć książki do domu
    - przeczytać ciekawą książkę lub czasopismo
    - uczyć się
    - miło i kulturalnie spędzić czas
    - przygotować się do lekcji lub je odrobić
    - skorzystać z komputera (w celach edukacyjnych)
    19.02.2017 17:26 | więcej »

Biblioteka

O nas

Biblioteka czynna:

pon.-pt. 7.30-15.oo

O nas

Zbiory

Maraton Czytelniczy

Regulamin konkursu

Wyniki 

Aktualna lektura

 

Nowości

lista artykułów

Wiadomości

Kontakt

  • Zespół Kształcenia i Wychowania w Kolbudach
    ul. Wybickiego 33;
    83-050 Kolbudy
  • 58-326-41-10
    58 682 72 78
    58-326-41-20 świetlica
    58-326-41-32 świetlica kl.0-III
    58-326-41-22 lub 24 Pedagog
    58-326-41-23 Psycholog
    58-326-41-27 Pielęgniarka
    58-326-41-21 Biblioteka
    58-326-41-16 Stomatolog

Galeria zdjęć