• Dnia 12.05.2018 odbyła się ostatnia już organizowana w ramach projektu 4x K wycieczka. Najpierw udaliśmy się do Zamku w Malborku, wzniesionego na prawym brzegu Nogatu, w kilku etapach od 1280 do pol. XV w. Zwiedzanie zamku rozpoczęliśmy od spotkania z przewodnikiem, przebranym w strój historyczny. Nas, uczniów "zamienił" w drużynę rycerską, która podążając Szlakiem Zamkowych Tajemnic miała zadanie odnaleźć ukryte hasło. Litery poszukiwanych słów zdobywaliśmy na zamkowej trasie rozwiązując szereg zagadek i wypełniając zadania stawiane przez Mistrza drogi. Kolejnym miejscem, do którego się udaliśmy był Dino Park, w którym to na swojej drodze spotkaliśmy około 40 ruchomych i wydających różne dźwięki dinozaurów, które w otoczeniu pięknej zieleni lasu przeprowadzały nas przez poszczególne okresy w dziejach Ziemi. Po wyczerpującym dniu pełnym wrażeń przyszedł czas na wyśmienity obiad w restauracji "Jadłostacja Tczew" w  Tczewie.

  Małgorzata Wiewiórska
  20.05.2018 20:15 | więcej »
 •             17 kwietnia 2018 r. odbył się w naszej szkole Konkurs na Najlepszego Matematyka Gminy Kolbudy. Jego uczestnikami byli uczniowie klas IV - VII szkół podstawowych i 2 - 3 gimnazjum ze wszystkich szkół naszej gminy.

              Tytuł Najlepszego Matematyka uzyskali:

  Filipek Tomasz - Kolbudy - klasa IV SP

  Pangełow Goran - Kolbudy - klasa V SP

  Kaszkiel Julia - Kolbudy - klasa VI SP

  Woźniak Jakub - Kolbudy - klasa 2 gimnazjum

  Błaszkowski Dawid - Kolbudy - klasa 3 gimnazjum.

  Ponadto tytuł uzyskali uczniowie klas czwartych z Bielkówka i Pręgowa, a najlepszym matematykiem w kategorii klas VII SP okazał się uczeń z Kowal.

  Wszystkim laureatom gratulujemy a uczestnikom dziękujemy za udział i życzymy powodzenia za rok.

  05.05.2018 07:06 | więcej »
 • 21.04.2018 grupa gimnazjalistów udała się na wyjazd edukacyjny w ramach projektu "Cztery razy K" do Helu. Przy słonecznej pogodzie odwiedziliśmy Stację Morską Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Głównym naszym celem było Fokarium, gdzie mogliśmy obserwować karmienie fok, ich treningi oraz zabiegi pielęgnacyjne. Następnie udaliśmy się na spacer promenadą, do kamienia informującego o "początku Polski". Dalej poszliśmy wzdłuż wybrzeża i przez chwilę korzystaliśmy z uroków plażowania. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się na obiad w Gdyni. Zadowoleni i pełni wrażeń wróciliśmy w godzinach popołudniowych do Kolbud.

  Marzenna Seroczyńska

  22.04.2018 18:38 | więcej »
 • W wojewódzkich kuratoryjnych konkursach przedmiotowych dla uczniów gimnazjum w roku szkolnym 2017/2018 w gronie najlepszych znaleźli się trzej uczniowie naszej szkoły:

  1. KONRAD JAKUSZ KL.3F - TYTUŁ FINALISTY Z CHEMII
  2. MICHAŁ SUJKA KL.3A - TYTUŁ FINALISTY Z GEOGRAFII
  3. MARCIN WARYŚ KL.3E - TYTUŁ FINALISTY Z GEOGRAFII
  03.04.2018 08:12 | więcej »
 • 13 marca 2018 roku 40 uczniów naszej szkoły wraz z opiekunami, wczesnym rankiem udało się na dwudniową wycieczkę do Warszawy.

  Zwiedzanie Warszawy rozpoczęliśmy od pysznego dwudaniowego obiadu, po którym udaliśmy się nad Wisłę, pod pomnik Warszawskiej Syrenki. Kolejnym, niewątpliwie najważniejszym punktem dnia była wizyta w Centrum Nauki Kopernik, w którym to uczniowie mieli okazję obserwować i samodzielnie wykonywać doświadczenia na interaktywnych wystawach. Po pełnym wrażeń dniu udaliśmy się na pyszną kolację i zasłużony wypoczynek.

  Drugi dzień pobytu w stolicy rozpoczęliśmy od spaceru po Starym Mieście i jego okolicy, gdzie znajdują się między innymi Kolumna Zygmunta III Wazy, Pałac Prezydencki czy Uniwersytet Warszawski. Następnie udaliśmy się do Zamku Królewskiego i wraz z przewodnikiem zwiedzaliśmy część muzealna. Potem powędrowaliśmy do Pałacu Kultury i Nauki. Po drodze mieliśmy okazję obserwować zmianę wart na Placu Piłsudskiego przy Grobie Nieznanego Żołnierza. W Pałacu Kultury i Nauki odbyliśmy lekcje muzealna w Muzeum Ewolucji.

  Wizytę w Warszawie zakończyliśmy pysznym obiadem, po którym zmęczeni, oszołomieni natłokiem wrażeń, ale bardzo zadowoleni udaliśmy się w drogę powrotną. 

  Wszystkim bardzo dziękujemy za udany wyjazd. :)

  Małgorzata Wiewiórska

  18.03.2018 11:37 | więcej »
 • We wtorek 6 marca br. odbyła się kolejna 41 edycja Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej  „Młodzież zapobiega pożarom”. Celem turnieju jest propagowanie wśród dzieci i młodzieży przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania w sytuacjach kryzysowych, praktycznych umiejętności posługiwania się sprzętem gaśniczym oraz znajomości tradycji ruchu strażackiego. Uczestnicy turnieju rywalizowali w trzech kategoriach wiekowych: SP, gimnazja i ponadgimnazjalne. Naszą szkołę reprezentowali:

  • SP - Amelia Kruszkowska IVB, Kinga Lizakowska VB i Kacper Gwiazda VD.

  • Gimnazjum - Diana Lejkowska 3B, Oliwia Lejkowska, Zofia Woźniak 3D, Konrad Piżewski 3C.

  Zdaniem uczniów tegoroczne testy były bardzo wymagające i zawierały bardzo szczegółowe pytania. Wśród uczniów SP najlepiej uplasowali się przedstawiciele szkoły z Pręgowa, nasi reprezentanci zajęli dalsze miejsca. Natomiast nasze gimnazjalistki - Diana Lejkowska, zajęła I m-ce zaś Oliwia Lejkowska II m-ce.

  Nagrody i upominki ufundowane przez Zarząd Oddziału Gminnego ZOSP RP w Kolbudach oraz Urząd Gminy Kolbudy wręczyli wójt gm. Kolbudy p. dr Leszek Grombala, Komendant Gminny OSP  w Kolbudach p. Daniel Rabiega, Prezes OSP  w Kolbudach p. Marek Rosa.

   Mirosława Szenkin-Chmielewska

  fot. Roman Nowak

  14.03.2018 07:33 | więcej »
 • Kolejny raz uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w  konkursie ekologiczno -żywieniowym ”Wiem, co jem”. Łącznie udział wzięło 8 drużyn ze szkół Gdańska i okolic. Konkurs składał się z 3 etapów i miał charakter rywalizacji zespołowej. Najpierw należało odpowiedzieć na pytania teoretyczne, później rozwiązać przy pomocy telefonów komórkowych quiz, a na końcu wykonać zadania praktyczne. Wszystkie pytania dotyczyły zasad zdrowego żywienia, kupowanych produktów, wartości odżywczej pokarmów czy zjawisk fizycznych i chemicznych zachodzących w kuchni. Najprostszym zadaniem dla naszych uczniów okazało się określenie roli wybranych soli mineralnych w organizmie człowieka, zaś najtrudniejszym rozpoznanie żywych okazów kilku ziół. Z wszystkimi zadaniami drużyna w składzie: Zofia Rutkowska z kl.3A, Konrad Jakusz z kl.3F i Michał Ostaszewski z kl. 2E poradzili sobie bardzo dobrze zajmując I miejsce. Konkurs zakończył się uroczystym wręczeniem nagród i dyplomów dla uczniów oraz  podziękowań dla opiekunów. Uczniowie mogli też zapoznać się z  ofertą rekrutacyjną i wyposażeniem pracowni szkoły, która była organizatorem czyli Centrum Kształcenia  Zawodowego i Ustawicznego w Gdańsku Oruni. Miła atmosfera, ciekawe zadania konkursowe są zachętą do wzięcia udziału w następnej edycji konkursu za rok.

  Dorota Zielińska

  14.03.2018 07:29 | więcej »
 • Rok szkolny 2017/2018, to ostatni, w którym uczniowie klas drugich gimnazjum realizowali projekty edukacyjne.

  W październiku 2017 roku uczniowie dobierali się w grupy projektowe, wybierali temat i opiekuna. W następnych miesiącach przygotowywali swoje projekty.

  26.01.2018 podczas Dnia Patrona klasy 7, 3 gimnazjum i nauczyciele mieli możliwość obejrzenia prezentacji. Mogliśmy między innymi być świadkami wspaniałych doświadczeń chemicznych, dowiedzieć się ciekawych rzeczy o Wielkiej Brytanii, poznać smaki świata czy łyknąć trochę muzyki lub mody, poznać historię wielu drużyn piłkarskich.

  Wszystkie prezentacje były bardzo ciekawe a uczniowie stanęli na wysokości zadania.

  Urszula Klimek i Marzenna Seroczyńska

  foto: Żaneta Wisowata

  14.03.2018 07:24 | więcej »
 • 19.01.2018 w naszej szkole odbył się, ostatni z rundy eliminacyjnej, mecz matematyczny. Naszymi rywalami byli gimnazjaliści z gimnazjum w Żukowie. Wcześniej zmierzyliśmy się z drużynami z Kowal 29.11.17  na wyjeździe i Trąbek Wielkich 14.12.17 w naszej szkole. Niestety dwa poprzednie mecze nasza drużyna przegrała. Podczas ostatniego dopisało nam szczęście i wygraliśmy 36:33. Ta edycja była ostatnią dla gimnazjalistów i niestety w przyszłym roku nie  będziemy mogli zmierzyć się podczas kolejnych zmagań.

  W trakcie meczów naszą szkołę reprezentowały następujące osoby:

  1. Jakub Woźniak kl. 2d - kapitan drużyny

  2. Anna Przytarska kl. 3f

  3. Weronika Szwichtenberg kl. 2e

  4. Dawid Błaszkowski kl. 3c

  5. Szczepan Buśko kl. 3e

  6. Natalia Klesińska kl. 2c

  7. Andrzej Kobierzyński kl. 3e

  8. Jeremi Lewandowski kl. 3c

  9. Jakub Michalski kl. 3c

  10. Michał Ostaszewski kl. 2e

  11. Miłosz Smolarczyk kl. 3e

  12. Michał Sujka kl. 3a

  13. Mikołaj Wróblewski kl. 3e

  Niestety nie udało nam się awansować do ćwierćfinałów, ale spotkania i same mecze były dla nas fajną zabawą z matematyką. Będziemy jeszcze uczestniczyć w rundzie finałowej, w gmachu Uniwersytetu Gdańskiego, jako kibice.
  Marzenna Seroczyńska

  14.03.2018 07:22 | więcej »
 • W Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku odbyła się uroczystość wręczenia Stypendiów Marszałka Województwa Pomorskiego na rok 2017/18 w ramach Pomorskiego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.
  Jest nam niezmiernie miło, że Komisja Stypendialna Marszałka Województwa Pomorskiego po raz kolejny przyznała stypendia uczniom ZKPiG w Kolbudach.  Oto nasi stypendyści:

  1. WOŹNIAK JAKUB
  2. SUJKA MICHAŁ
  3. SMOLARCZYK MIŁOSZ
  4. SZWICHTENBERG WERONIKA
  5. ORDOWSKA SARA
  6. PRZYTARSKA  ANNA
  7. PŁOTKA AGATA
  8. BYCZKOWSKA JULIA
  9. GULGOWSKA DARIA
  10. ŻWIRBLIŃSKA ZOFIA
  11. WDOWICZ JAKUB
  12. SŁOWIK ALEKSANDRA
  13. ŚREDZIŃSKA JULIA
  14. OSTASZEWSKI MICHAŁ
  15. TRALEWSKI CEZARY
  16. GROT MIRIAM
  17. OBRYCKI CYPRIAN
  18. RUTKOWSKA ZOFIA
  Gratulujemy stypendystom, rodzicom i nauczycielom

  12.03.2018 19:19 | więcej »
 •     Od 8 do 10 grudnia 2017 r. po raz kolejny uczestniczyliśmy w weekendzie z nauką we Władysławowie. Tym razem były to "Lekcje myślenia". Uczestnikami wyjazdu byli Jakub Woźniak z kl. 2d i Miłosz Smolarczyk z kl. 3e, których opiekunem była p. Marzenna Seroczyńska. Tak jak miesiąc temu i ten wyjazd został zorganizowany w ramach programu Zdolni z Pomorza, realizowanego przez Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku. Sponsorem wyjazdu był Grupa LOTOS S.A., partner programu od kilku lat. Ogółem w weekendzie wzięło udział 50 uczestników - uczniów i ich nauczycieli. W losowo dobranych,  trzyosobowych grupach rywalizowali w trzech dziedzinach: łamigłówki matematyczne, szachy i szyfry.  Wszyscy świetnie się bawiliśmy.

                  Nasi uczniowie znaleźli się wśród sześciu wyróżnionych drużyn. Jakub wraz z drużyną zajął I miejsce, natomiast Miłosz - V. Serdeczne gratulacje dla chłopców. W trakcie wyjazdu mieliśmy również okazję do nawiązania nowych znajomości z uczniami innych szkół naszego województwa. Wyjazd sprawił nam ogromną radość i pozwolił poszerzyć zdobyte wiadomości i umiejętności. Mamy nadzieję, że dzięki sponsorom uda nam się jeszcze skorzystać z tej formy zdobywania wiedzy.

  Marzenna Seroczyńska

  12.03.2018 17:14 | więcej »
 •  

     W dniach 3-4-5 listopada 2017 r. nasi uczniowie Jakub Woźniak z kl. 2d, Szczepan Buśko i Szymon Jegorenko kl. 3e pod opieką p. Marzenny Seroczyńskiej uczestniczyli w pierwszym weekendzie z nauką we Władysławowie. Wyjazd został zorganizowany w ramach programu Zdolni z Pomorza, realizowanego przez Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku. Sponsorem wyjazdu był Grupa LOTOS S.A., partner programu od kilku lat.

              W ramach weekendu 47 uczniów uczestniczyło w zajęciach z fizyki, informatyki i robotyki. W tym czasie 13 nauczycieli szkoliło się w pracy z uczniem zdolnym. Podczas tych trzech dni uczestnicy mieli możliwość poszerzyć swoją wiedzę szkolną oraz nawiązać kontakty z uczniami innych szkół Pomorza. Mogliśmy obejrzeć wiele doświadczeń z fizyki a niektóre nawet sami wykonać. Pełni nowych wrażeń wróciliśmy do domów w niedzielne popołudnie.

  Marzenna Seroczyńska

  12.03.2018 17:11 | więcej »
 •              

  W dniach 23.09.2017 – 01.10.2017 r. miała miejsce realizacja drugiej części projektu wymiany młodzieży między Polską i Rosją . Grupa 15 uczniów ZKPiG w Kolbudach wraz      z opiekunami gościła  w Średniej Szkole Ogólnokształcącej nr 216  z Pogłębioną Nauką Języka Polskiego im. Adama Mickiewicza w Petersburgu.

  Tematem naszego projektu był taniec : „ Taniec – międzynarodowy język przyjaźni wystukiwany nogami”. Nasi uczniowie wraz z 15 kolegami i koleżankami z Rosji uczyli się  tańców rosyjskich o nazwach : letkajenkka oraz pokłon .Przypomnieli sobie wspólnie  układ poloneza  wyćwiczony w Polsce . Najbardziej wzruszającym i widowiskowym występem było uczestnictwo całej grupy w „ Jesiennym balu szkolnym” zorganizowanym w Domu Przyjaźni.

  Dziewczęta w przepięknych białych sukniach balowych i chłopcy w garniturach tworzyli taneczne pary,które przeniosły nas do epoki balów rycerskich.

  Drugim aspektem  wizyty było bliższe  poznanie naszych znajomych z Federacji Rosyjskiej. Pokazali nam swoje miasto – drugie co do wielkości miasto Rosji( 5 mln mieszkańców) leżące w delcie rzeki Newy nad Zatoką Fińską. Sankt – Petersburg położony na 44 wyspach połączonych mostami , zwany Wenecją Północy, zrobił na nas wrażenie.  Historia i ogrom budowli zwieńczonych złotymi kopułami, działalność carów rosyjskich: Twierdza Piotropawłowska, Sobór Izaakiewski, Państwowy Ermitaż, Plac Pałacowy, Sobór Kazański, Świątynia Zbawiciela na Krwi, Ogród Letni  no i  ... Peterhof. Zapewniano nas, że zobaczyliśmy zaledwie jedną trzecią ważnych miejsc niezwykłego miasta i koniecznie musimy tu wrócić. :-)

          Wróciliśmy pełni wrażeń, otwarci na świat i ludzi, gotowi do nowych wyzwań. Dzięki Centrum Polsko – Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia oraz Gminie Kolbudy poznaliśmy odległy zakątek świat i inną kulturę.

  Beata Woźniak,Marzanna Grota, Aleksandra Naderza

  12.03.2018 17:10 | więcej »

 •  

  20.09.2017 40 uczniów klas VII i 2 gimnazjum, uczestniczących w projekcie "Cztery razy K", udało sie na wycieczkę do Warszawy. Podczas wyjazdu mogliśmy zwiedzić Starówkę wraz z Krakowskim Przedmieściem i Grób Nieznanego Żołnierza. Z przewodnikiem obejrzeliśmy Zamek Królewski i poznaliśmy jego historię. Następnie zjechaliśmy schodami ruchomymi (pierwszymi w Warszawie), aby udać się autokarem do Schroniska "Syrenka".

              Sobota powitała nas deszczem, dlatego nie mogliśmy w pełni podziwiać uroków Łazienek Królewskich. Kolejnym punktem programu naszej wycieczki było Muzeum Narodowe gdzie, w dwóch grupach uczestniczyliśmy w lekcji  muzealnej "Muzealne przeboje". Jednym z oglądanych przez nas obrazów była "Bitwa pod Grunwaldem" Jana Matejki. Na zakończenie wjechaliśmy windą na trzydzieste piętro Pałacu Kultury i Nauki, skąd mogliśmy obejrzeć panoramę Warszawy z wysokości 114 metrów. W dobrych humorach i pełni wrażeń udaliśmy się w drogę powrotną do Kolbud.

  Marzenna Seroczyńska

  12.03.2018 17:06 | więcej »
 • W wyniku wybrów wyłoniona została Rada Samorządu Uczniowskiego Gimnazjum w składzie:

  1. Konstancja Aszyk, 94 głosy
  2. Michał Tempski, 90 głosów
  3. Zuzanna Bielewicz, 79 głosów
  4. Michał Sujka, 78 głosów
  5. Nikodem Zieziula, 73 głosy
  6. Klaudia Drelich, 73 głosy
  7. Szczepan Buśko, 67 głosów
  8. Kamil Spat, 66 głosów
  9. Martyna Janca, 62 głosy
  10. Diana Lejkowska, 57 głosów

  Rada Samorządu Uczniowskiego SP

  1. Kałużny Kacper kl. VII E , 147 głosów
  2. Szlufik Zofia kl.VII A, 111 głosów
  3. Gazda Igor kl.VII , 97 głosów
  4. Holzer Dominik kl.VII E , 86 głosów
  5. Szreder Kinga kl.IV B, 85 głosów
  6. Sajdutko Filip kl. VII B, 76 głosów
  7. Olszewski Maciej kl.VII E, 70 głosów
  8. Sadowska Julia kl. VII A, 65 głosów
  9. Obrycki Cyprian kl.VII D, 65 głosów
  10. Tralewski Cezary kl.VII C , 62 głosów

  foto. M. Seelau

  12.03.2018 17:04 | więcej »
 • Porozumienie o współpracy Gminy Kolbudy i Jaworowa na Ukrainie, podpisane  kilka lat temu, zaowocowało na początku października  wyjazdem naszej młodzieży do zaprzyjaźnionej ukraińskiej miejscowości i  dało szansę poznania bliżej kraju sąsiadującego z Polską.

   Czterdziestu trzecioklasistów kolbudzkiego gimnazjum, wyróżniających  się aktywną pracą na rzecz środowiska lokalnego, wraz z opiekunami po raz pierwszy skorzystało z zaproszenia mera Jaworowa pana Pawła Bakuńca.Grupie towarzyszył dyrektor szkoły i władze gminy. Nasza delegacja spotkała  się z bardzo miłym przyjęciem ze strony mieszkańców miasteczka,  położonego niedaleko od polskiej granicy. 

     Uczniowie zostali przywitani przez rówieśników chlebem i solą, uczestniczyli w  spotkaniu z władzami miasta, podczas którego poznali zasady funkcjonowania samorządu lokalnego i  problemy,  z jakimi boryka się obecnie ten kraj, będący w stanie wojny z Rosją, brali udział w zajęciach w szkole, rywalizowali w grze terenowej o skarb Sobieskiego, wysłuchali specjalnie na tę okazję przygotowanego koncertu, zwiedzili muzeum w rezerwacie na Roztoczu, zapoznali się z pracami dyplomowymi uczniów szkoły rękodzieła artystycznego, które między innymi zdobią pobliską świątynię  grekokatolicką, odwiedzili kościół św.  Piotra i Pawła, którego proboszczem jest dobrze znany ks. Marek Niedźwiecki oraz kibicowali lokalnej drużynie juniorów – Galicyjskim Lwom na meczu hokejowym.  Wieczorem na  mniej oficjalnych spotkaniach z młodzieżą ukraińską przy muzyce, podczas wspólnej nauki tańca nowoczesnego i  śpiewu szant nawiązano nowe przyjaźnie.

  (Informacja na podst. tekstu I. Frączek, H. Nagórskiej i I. Rułkowskiej).

  12.03.2018 17:18 | więcej »
 • Od wtorku 26.09 do poniedziałku 02.10.2017 odbędzie się KAMPANIA WYBORCZA do Rady Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej i Gimnazjum. Wszystkich uczniów będących w składzie Trójek Klasowych zapraszamy do udziału w kampanii wyborczej. Kandydaci są proszeni o przygotowanie prezentacji swojej osoby oraz propozycji działań na rzecz szkoły ( w formie papierowej lub elektronicznej)
  Propozycje prosimy składać do opiekunów SU ( p. Magdalena Hajduk - gimnazjum, p.Małgorzata Seelau - szkoła podstawowa IV-VII )

  MASZ CIEKAWE POMYSŁY ?

  LUBISZ POMAGAĆ INNYM ?

  POTRAFISZ WSPÓŁDZIAŁAĆ ?

  WYSTARTUJ W WYBORACH !!!

  26.09.2017 08:24 | więcej »
 • Polsko – Rosyjska Wymiana Młodzieży 2017

   

            5 czerwca 2017 roku w ZKPiG w Kolbudach nastąpiło uroczyste rozpoczęcie projektu w ramach Polsko- Rosyjskiej Wymiany Młodzieży 2017;  tematem  projektu jest taniec, a dokładnie :  „ Taniec – międzynarodowy język przyjaźni wystukiwany stopami” .   Realizacja projektu stała się możliwa  dzięki dotacji udzielonej przez  Centrum Polsko- Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia oraz dofinansowaniu przez Gminę Kolbudy.

   Projekt odbywa się dzięki  zaangażowaniu i pracy nauczycieli z ZKPiG w Kolbudach oraz pracowników Urzędu Gminy Kolbudy.

               Bierze w nim udział 15 uczniów naszej szkoły w Kolbudach i  15 uczniów ze Szkoły nr 216 im. Adama Mickiewicza w Sankt Petersburgu.

   Realizacja projektu na terenie Polski odbywała się w dniach 05 -11.06.2017. Goście z Rosji wzięli udział w warsztatach tanecznych na terenie szkoły w Kolbudach oraz uczestniczyli w bogatym programie wymiany.  Wraz z rówieśnikami z Polski uczyli się tańca kaszubskiego „Okrąc są wkół” i poloneza. W ramach wycieczki po regionie poznawali piękno Kaszub. Odwiedzili Gdańsk i Gdynię oraz Teatr Szekspirowski i Teatr Muzyczny. Uczyli się współpracy i poszanowania odmienności kultur,  przełamywali stereotypy.

  Projektowi przyświeca kilka haseł związanych z tańcem, najważniejsze z nich to:

  Taniec jest sztuką piękną. Potrafi połączyć dwoje ludzi , z dwóch różnych światów”.  

              23 września polska młodzież wyjeżdża na tydzień do Sankt – Petersburga. Będziemy tan realizować drugą część projektu, który przygotowała strona rosyjska.

  Polsko – Rosyjska Wymiana Młodzieży 2017

   

            5 czerwca 2017 roku w ZKPiG w Kolbudach nastąpiło uroczyste rozpoczęcie projektu w ramach Polsko- Rosyjskiej Wymiany Młodzieży 2017;  tematem  projektu jest taniec, a dokładnie :  „ Taniec – międzynarodowy język przyjaźni wystukiwany stopami” .   Realizacja projektu stała się możliwa  dzięki dotacji udzielonej przez  Centrum Polsko- Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia oraz dofinansowaniu przez Gminę Kolbudy.

   Projekt odbywa się dzięki  zaangażowaniu i pracy nauczycieli z ZKPiG w Kolbudach oraz pracowników Urzędu Gminy Kolbudy.

               Bierze w nim udział 15 uczniów naszej szkoły w Kolbudach i  15 uczniów ze Szkoły nr 216 im. Adama Mickiewicza w Sankt Petersburgu.

   Realizacja projektu na terenie Polski odbywała się w dniach 05 -11.06.2017. Goście z Rosji wzięli udział w warsztatach tanecznych na terenie szkoły w Kolbudach oraz uczestniczyli w bogatym programie wymiany.  Wraz z rówieśnikami z Polski uczyli się tańca kaszubskiego „Okrąc są wkół” i poloneza. W ramach wycieczki po regionie poznawali piękno Kaszub. Odwiedzili Gdańsk i Gdynię oraz Teatr Szekspirowski i Teatr Muzyczny. Uczyli się współpracy i poszanowania odmienności kultur,  przełamywali stereotypy.

  Projektowi przyświeca kilka haseł związanych z tańcem, najważniejsze z nich to:

  Taniec jest sztuką piękną. Potrafi połączyć dwoje ludzi , z dwóch różnych światów”.  

              23 września polska młodzież wyjeżdża na tydzień do Sankt – Petersburga. Będziemy tan realizować drugą część projektu, który przygotowała strona rosyjska.

  Trzymajcie za nas kciuki!!!

   

   

  Nauka polskiego tańca narodowego – poloneza

  12.03.2018 17:19 | więcej » • Naszą szkołę odwiedzili dzisiaj Goście z Niemenczyna, przebywający w Kolbudach z okazji organizowanego, po raz drugi, Kaziuczka Niemenczyńskiego. Zaprezentowali uczniom pokaz wicia palm oraz występ zespołu Perła.

  Wicie palm wielkanocnych

  Dzieci kl. III SP uczestniczyły w pokazie wicia tradycyjnych wileńskich palm wielkanocnych. Panie, które wykonywały przy uczestnikach pokazu swoje piękne dzieła, wspólnie śpiewały przy tych czynnościach  ludowe piosenki. Palmy wytwarzane są,  ze zbieranych przez nie własnoręcznie zbóż, traw, ziół i kwiatów. Łącznie artystki wykorzystują aż 160 różnego rodzaju roślin. Uczniowie mogli obejrzeć przygotowane do robienia palm, suszone i farbowane rośliny. Niektórzy próbowali samodzielnie wykonać mała palemkę.


  Występ Zespołu Tańca Ludowego Perła

  Uczniowie Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum obejrzeli występ utytułowanego zespołu Perła z Niemenczyna pod kierownictwem p. Germana Komarowskiego. Młodzi tancerze wykonali brawurowo i dynamicznie tańce ludowe z różnych krajów.

  Zespół Tańca Ludowego  Perła , to młody, świetny technicznie zespół, posiadający w swym repertuarze  ludowe tańce polskie, wileńskie, litewskie, jak również tańce ukraińskie, rosyjskie, włoskie, łotewskie, słowackie. Nagrodzony został wieloma wyróżnieniami na festiwalach w Polsce, Białorusi, Bułgarii czy Chorwacji.

  Ich występ w naszej szkole bardzo się podobał a taniec na zakończenie spotkania wywołał głośny entuzjazm zgromadzonej publiczności.

  27.03.2017 21:06 | więcej »
 • We wtorek 14 marca br. odbyła się kolejna XL edycja Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej - „Młodzież zapobiega pożarom”. Celem turnieju jest propagowanie wśród dzieci i młodzieży przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania w sytuacjach kryzysowych, praktycznych umiejętności posługiwania się sprzętem gaśniczym oraz znajomości tradycji ruchu strażackiego. W turnieju uczestniczyło 19 uczniów w trzech kategoriach wiekowych - sp, gimnazja i ponadgimnazjalne.

  Naszą szkołę reprezentowali:

  • SP - Adam Gromowski IVC, Kinga Lizakowska IVA, Marcelina Krzymowska IVA, Goran Pangełow
  • Gimnazjum - Diana Lejkowska 2B, Oliwia Lejkowska 2D, Zofia Nowak 2D, Radosław Baca 3A, Jakub Moskwa 3A.

  Tegoroczne pytania testowe nie należały do łatwych - zawierały wiele nowych, skomplikowanych pojęć.

  Wśród uczniów sp najlepiej uplasowali się przedstawiciele z Pręgowa, nasi reprezentanci zajęli dalsze miejsca, natomiast gimnazjaliści zajęli kolejno:

  I m-ce Diana Lejkowska 1B

  II m-ce Oliwia Lejkowska 2D

  III m-ce Zofia Nowak 2D.

  Nagrody i upominki ufundowane przez Zarząd Oddziału Gminnego ZOSP RP w Kolbudach oraz Urząd Gminy Kolbudy wręczyli wicewójt gm. Kolbudy p. Marek Goliński, Komendant Gminny OSP  w Kolbudach p. Daniel Rabiega, Prezes OSP  w Kolbudach p. Marek Rosa.

  30 marca 2017r. w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pruszczu Gdańskim odbędą się powiatowe eliminacje, w których naszą szkołę będzie reprezentować Diana Lejkowska.

  Mirosława Szenkin-Chmielewska

  19.03.2017 06:59 | więcej »

Wiadomości

Kontakt

 • Zespół Kształcenia i Wychowania w Kolbudach
  ul. Wybickiego 33;
  83-050 Kolbudy
 • 58-682-72-24
  58-326-41-10
  58 682 72 78
  58-326-41-20 świetlica
  58-326-41-32 świetlica kl.0-III
  58-326-41-22 lub 24 Pedagog
  58-326-41-23 Psycholog
  58-326-41-27 Pielęgniarka
  58-326-41-21 Biblioteka
  58-326-41-16 Stomatolog

Galeria zdjęć