28 kwietnia 2018r. odbyła się kolejna wycieczka w ramach projektu "4xK". Tym razem uczniowie kl. I-III, kl. II i III filii w Buszkowach oraz kl. IV-VII odwiedzili park dinozaurów "Łeba Park". Pogoda dopisała, a pełna atrakcji i niezapomnianych widoków trasa, była niezwykłą i fantastyczną przygodą w przeszłość.
Katarzyna Stasiak
foto: K. Stasiak, A. Kwidzińska
Na przełomie lutego i marca tego roku odbył się w naszej szkole Międzynarodowy Konkurs Matematyczny PANGEA. Wzięło w nim udział 22 uczniów klas IV - VII naszej szkoły. Do finału, który odbywał się 06.04.2018 r. w Warszawie zakwalifikował się uczeń klasy V b Goran Pangełow. W finale brali udział najlepsi uczniowie z całej Polski. Goran zdobył brązowy medal i dyplom. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w następnych konkursach.
Marzenna Seroczyńska
W dn. 8 - 9 marca odbył się pierwszy, po przerwie zimowej, wyjazd edukacyjny w ramach projektu "4xK". Uczestnikami wycieczki do Warszawy byli uczniowie klas IV i V, którzy systematycznie uczestniczą w zajęciach rozwijających kompetencje matematyczne, przyrodnicze i lingwistyczne. Warszawa przywitała nas wiosenną pogodą, dzięki której chętnie wędrowaliśmy po mieście odwiedzając jego atrakcyjne miejsca: Centrum Nauki Kopernik, pomnik Syrenki nad Wisłą, Zamek Królewski, Stare Miasto, Pałac Kultury i Nauki, Muzeum Ewolucji, Pałac Prezydencki, kolumna Zygmunta. Wędrówkę po Warszawie zakończyliśmy spacerem po Trakcie Królewskim. Dzieci, zmęczone ale pełne wrażeń, wracały do domu wymieniając się w drodze powrotnej wrażeniami z udanego pobytu w stolicy.
Beata Bretes
Foto: M. Wiewiórska, B. Bretes
We wtorek 6 marca br. odbyła się kolejna 41 edycja Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”. Celem turnieju jest propagowanie wśród dzieci i młodzieży przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania w sytuacjach kryzysowych, praktycznych umiejętności posługiwania się sprzętem gaśniczym oraz znajomości tradycji ruchu strażackiego. Uczestnicy turnieju rywalizowali w trzech kategoriach wiekowych: SP, gimnazja i ponadgimnazjalne. Naszą szkołę reprezentowali:
• SP - Amelia Kruszkowska IVB, Kinga Lizakowska VB i Kacper Gwiazda VD.
• Gimnazjum - Diana Lejkowska 3B, Oliwia Lejkowska, Zofia Woźniak 3D, Konrad Piżewski 3C.
Zdaniem uczniów tegoroczne testy były bardzo wymagające i zawierały bardzo szczegółowe pytania. Wśród uczniów SP najlepiej uplasowali się przedstawiciele szkoły z Pręgowa, nasi reprezentanci zajęli dalsze miejsca. Natomiast nasze gimnazjalistki - Diana Lejkowska, zajęła I m-ce zaś Oliwia Lejkowska II m-ce.
Nagrody i upominki ufundowane przez Zarząd Oddziału Gminnego ZOSP RP w Kolbudach oraz Urząd Gminy Kolbudy wręczyli wójt gm. Kolbudy p. dr Leszek Grombala, Komendant Gminny OSP w Kolbudach p. Daniel Rabiega, Prezes OSP w Kolbudach p. Marek Rosa.
Mirosława Szenkin-Chmielewska
fot. Roman Nowak
7 marca 2018 r. uczniowie uczestniczyli w kolejnym koncercie muzycznym pt. „Kiedy morze jest w humorze ”. Artyści zaprezentowali i zaśpiewali piękne szanty, czyli marynarskie pieśni. Jak zwykle oprócz pięknych piosenek, uczniowie zapoznali się z kolejnymi instrumentami muzycznymi takimi jak: ukulele, drumle i cymbały górskie.
Agata Wiśniewska
Trzecia edycja Turnieju odbyła się 26 stycznia 2018 roku, a wiedzę o Patronie prezentowali uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej.
W części pisemnej uczniowie wypełniali testy dotyczące życiorysu. W części ustnej reprezentanci klas losowali pytania z historią jachtów Zawisza Czarny i Generał Zaruski oraz pojęciami żeglarskimi. Było również wiązanie węzłów na czas, a także recytacja sonetów górskich i morskich Mariusza Zaruskiego.
Uczniowie klas trzecich dopingowali reprezentantów.
W skład jury wchodzili: oficer programowy jachtu Generał Zaruski Piotr Królak, Weronika Nadzikiewicz reprezentująca CWM ZHP w Gdyni – armatora jachtu Zawisza Czarny, Wójt Gminy Kolbudy Leszek Grombala i Wicewójt Gminy Kolbudy Marek Goliński.
W przerwie obejrzeliśmy film nagrany przez uczniów naszej szkoły o Mariuszu Zaruskim oraz występy szkolnego zespołu szantowego i tanecznego w piosence „Życzenia powrotu”.
Na końcu wszyscy zaśpiewali pieśń „Jacht Generał Zaruski”, która stała się nowym hymnem szkoły w Kolbudach.
Dziękujemy sponsorom nagród:
- Energa – sponsor CWM ZHP w Gdyni,
- GOS w Gdańsku
Kolejność miejsc:
I ex aequo VIB Julia Kaszkiel, Aleksandra Wąsowicz
36 p VIE Zuzanna Ohler, Maciej Cesarz
II ex aequo IVB Tomasz Filipek,
35 p IVC Oliwia Nowakowska, Weronika Kloka
III 34 p VB Zofia Markowska, Kinga Krajewska
Gratulacje dla wszystkich uczestników zmagań turniejowych!
Anna Zięba
W piątek 19 stycznia odbył się szkolny konkurs mitologiczny dla klas piątych. Była to już kolejna edycja, w której uczestnicy rozwiązywali test wyboru, rysowali drzewo genealogiczne antycznych bogów, przyporządkowywali atrybuty i kompetencje poszczególnym mieszkańcom Olimpu. Najwięcej emocji, jak zawsze, budziły wcześniej wybrane drogą losową i przygotowane przez uczniów scenki o starożytnych bohaterach – w formie dramy o Prometeuszu i Syzyfie i pantomima o Heraklesie. Pomysłowość w doborze rekwizytów i bogata scenografia spodobały się jury, które po zsumowaniu punktów, przyznało I miejsce klasie VB. Wszyscy uczestnicy mitologicznych potyczek otrzymali dyplomy i słodkie upominki ufundowane przez Radę Rodziców.
Anna Brych i Izabela Frączek
8 stycznia po raz drugi odbyły się w naszej szkole Zielone lekcje, czyli pasjonujące spotkania z ptakami: sową płomykówką, jastrzębiem i sokołem. Tym razem inna grupa uczniów mogła dowiedzieć się jaką rolę te ptaki spełniają w przyrodzie a nawet dotknąć ich. Wszyscy byli zachwyceni nie tylko bezpośrednim kontaktem ale również faktem jak wiele potrafią te ptaki.
Beata Bretes
Foto: Bożena Szmyt
18 grudnia 2017r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w niecodziennym wydarzeniu - ZIELONEJ LEKCJI - edukacji przyrodniczej na żywo. Zobaczyli ptaki drapieżne - sokoła, puchacza, jastrzębia i sowy. Poznali zwyczaje tych ptaków, ich budowę, cechy wyglądu i czym się odżywiają oraz gdzie zamieszkują. Każdy mógł się im przyjrzeć z bliska, dowiedzieć się jaką rolę spełniają w przyrodzie.
Agata Wiśniewska
22 grudnia 2017r. uczniowie klasy 6e przedstawili jasełka pt. "Wigilia Bożego Narodzenia" . Głównym przesłaniem jasełek było pytanie :Czy jestem gotowy zapomnieć o choince i znajdujących się pod nią prezentach, a dostrzec osoby samotne, chore i potrzebujące pomocy?. Czy wyszedłbym z komfortowej sytuacji i zaprosziłbym ich do swojego domu na wieczerze wigilijną? Uczniowie przebrani za kolędników przedstawili również często niedocenianą formę rodosnego, wesołego i wspólnego przeżywania świąt Bożego Narodzenia czyli kolędowanie. Przebrani za diabły, anioły, Józefa, Maryję itd w humorystyczny sposób ukazali swoje zalety i wady. Jasełka zainteresowały odbiorców tych młodszych i trochę starszych.
Żaneta Wisowata
W wyniku wybrów wyłoniona została Rada Samorządu Uczniowskiego Gimnazjum w składzie:
1. Konstancja Aszyk, 94 głosy
2. Michał Tempski, 90 głosów
3. Zuzanna Bielewicz, 79 głosów
4. Michał Sujka, 78 głosów
5. Nikodem Zieziula, 73 głosy
6. Klaudia Drelich, 73 głosy
7. Szczepan Buśko, 67 głosów
8. Kamil Spat, 66 głosów
9. Martyna Janca, 62 głosy
10. Diana Lejkowska, 57 głosów
Rada Samorządu Uczniowskiego SP
1. Kałużny Kacper kl. VII E , 147 głosów
2. Szlufik Zofia kl.VII A, 111 głosów
3. Gazda Igor kl.VII , 97 głosów
4. Holzer Dominik kl.VII E , 86 głosów
5. Szreder Kinga kl.IV B, 85 głosów
6. Sajdutko Filip kl. VII B, 76 głosów
7. Olszewski Maciej kl.VII E, 70 głosów
8. Sadowska Julia kl. VII A, 65 głosów
9. Obrycki Cyprian kl.VII D, 65 głosów
10. Tralewski Cezary kl.VII C , 62 głosów
foto. M. Seelau
MASZ CIEKAWE POMYSŁY ?
LUBISZ POMAGAĆ INNYM ?
POTRAFISZ WSPÓŁDZIAŁAĆ ?
WYSTARTUJ W WYBORACH !!!
40 uczniów ( LOP, 4xK) wraz z nauczycielami (p.Dorota, p.Beata i p.Małgosia) uczestniczyło już 5 rok w akcji Wielkiego Sprzątania Brzegów Jeziora Kolbudzkiego. Uzbieraliśmy kilkanaście worków śmieci. Zauważyliśmy ,że świadomość ekologiczna zwiększa się z roku na rok. Śmiecimy zdecydowanie mniej - wiemy do czego służą śmietniki. Piękna przyrodniczo trasa piesza wokół naszego jeziora jest gotowa do spacerów. Udało się!!!!! Pogoda dopisała. Organizatorzy akcji Pan Sołtys Andrzej Sosiński oraz Prezes Koła Wędkarskiego 58 przygotowali dla wszystkich uczestników grill oraz słodkości i ciekawe upominki. Do zobaczenia za rok.
M.Seelau
18 maja 2017r. w Bielkówku odbył się pierwszy Gminny Przegląd Eksperymentów Przyrodniczych. Przedstawiciele szkół z naszej gminy w trzyosobowych zespołach na swoich stanowiskach prezentowali przygotowane doświadczenia.
Widownię stanowili zaproszeni goście i uczniowie szkoły w Bielkówku. Naszą szkołę reprezentowało 15 uczniów w pięciu zespołach. Między innymi pokazali : skaczące rodzynki, posrebrzane jajko, jajko w butelce, antygrawitacyjną wodę, ciecz nienewtonowską, tęczę na talerzu, tęczę w szklance, lampę lawę, chemiczne jojo. Uczniowie z pozostałych szkół również przygotowali mnóstwo ciekawych pokazów np. prąd z ziemniaka. Było głośno, kolorowo, wesoło i naprawdę ciekawie. Uczestnicy przeglądu wzmocnili się po emocjach słodkim poczęstunkiem i każdy otrzymał książkę o…... eksperymentach przyrodniczych. Organizatorzy zaprosili wszystkich na kolejne spotkanie za rok.
Dorota Zielińska
Anna Winnicka
W dniach 24-26 maja oraz 29 i 31 maja br. odbędą się w naszej szkole warsztaty z wychowania komunikacyjnego.
Zajęcia poprowadzi podinspektor ds. edukacji i promocji p. Marta Filmanowicz z Metropolitalnego Związku Komunikacyjnego Zatoki Gdańskiej.
9.45 - 11.25 kl.IVD
W warsztatach biorą udział uczniowie klas IV i V.
Korzystając z komunikacji miejskiej, uczymy się funkcjonować w społeczeństwie.
Bądź na czasie, wybierz komunikację miejską.
Tematy spotkań:
Harmonogram warsztatów z wychowania komunikacyjnego:
24 maja s.125
8.00 - 9.35 kl.IVC
9.45 - 11.25 kl.IVB
25 maja s.125
8.00 - 8.45 kl.VC
8.50 - 9.35 kl.VD
9.45 - 10.30 kl.VE
26 maja s.125
8.00 - 8.45 kl.VD
8.50 - 9.35 kl.VE
9.45 - 10.30 kl.VC
29 maja s.125
9.45 - 11.25 kl.IVA
11.35 - 13.25 kl.VA
31 maja s.125
8.00 - 9.35 kl.VB
Chłopcy z SP w Kolbuach wygrywają półfinał wojewódzki w koszykówce.
Wielkie gratulacje za walke , za sportową postawę oraz za zaangażowanie do sięgnięcia po wygrana a tym samym awans do Finału wojewódzkiego ,który odbędzie się 9 maja 2017 w Sopocie. Powodzenia
24 kwietnia odbył się ostatni w tym roku szkolnym koncert szkolny, na którym prezentowały się obój i akordeon, a także głos.
Usłyszeliśmy śpiewne tony instrumentów o podwójnym stroiku: obój i rożek angielski – pani Agnieszka. Pan Jacek zawadiacko i śpiewał i tańczył tango. Pan Emil – mistrz akordeonu – wprowadził nas w świat harmonii dźwięków. Pani Aleksandra – jak zawsze – pięknie akompaniowała, a Pani Basia wprowadzała nas w świat historii instrumentów.
Następny koncert w nowym roku szkolnym. Do zobaczenia i usłyszenia!
Anna Zięba
Naszą szkołę odwiedzili dzisiaj Goście z Niemenczyna, przebywający w Kolbudach z okazji organizowanego, po raz drugi, Kaziuczka Niemenczyńskiego. Zaprezentowali uczniom pokaz wicia palm oraz występ zespołu Perła.
Dzieci kl. III SP uczestniczyły w pokazie wicia tradycyjnych wileńskich palm wielkanocnych. Panie, które wykonywały przy uczestnikach pokazu swoje piękne dzieła, wspólnie śpiewały przy tych czynnościach ludowe piosenki. Palmy wytwarzane są, ze zbieranych przez nie własnoręcznie zbóż, traw, ziół i kwiatów. Łącznie artystki wykorzystują aż 160 różnego rodzaju roślin. Uczniowie mogli obejrzeć przygotowane do robienia palm, suszone i farbowane rośliny. Niektórzy próbowali samodzielnie wykonać mała palemkę.
Uczniowie Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum obejrzeli występ utytułowanego zespołu Perła z Niemenczyna pod kierownictwem p. Germana Komarowskiego. Młodzi tancerze wykonali brawurowo i dynamicznie tańce ludowe z różnych krajów.
Zespół Tańca Ludowego Perła , to młody, świetny technicznie zespół, posiadający w swym repertuarze ludowe tańce polskie, wileńskie, litewskie, jak również tańce ukraińskie, rosyjskie, włoskie, łotewskie, słowackie. Nagrodzony został wieloma wyróżnieniami na festiwalach w Polsce, Białorusi, Bułgarii czy Chorwacji.
Ich występ w naszej szkole bardzo się podobał a taniec na zakończenie spotkania wywołał głośny entuzjazm zgromadzonej publiczności.
We wtorek 14 marca br. odbyła się kolejna XL edycja Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej - „Młodzież zapobiega pożarom”. Celem turnieju jest propagowanie wśród dzieci i młodzieży przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania w sytuacjach kryzysowych, praktycznych umiejętności posługiwania się sprzętem gaśniczym oraz znajomości tradycji ruchu strażackiego. W turnieju uczestniczyło 19 uczniów w trzech kategoriach wiekowych - sp, gimnazja i ponadgimnazjalne.
Naszą szkołę reprezentowali:
Tegoroczne pytania testowe nie należały do łatwych - zawierały wiele nowych, skomplikowanych pojęć.
Wśród uczniów sp najlepiej uplasowali się przedstawiciele z Pręgowa, nasi reprezentanci zajęli dalsze miejsca, natomiast gimnazjaliści zajęli kolejno:
I m-ce Diana Lejkowska 1B
II m-ce Oliwia Lejkowska 2D
III m-ce Zofia Nowak 2D.
Nagrody i upominki ufundowane przez Zarząd Oddziału Gminnego ZOSP RP w Kolbudach oraz Urząd Gminy Kolbudy wręczyli wicewójt gm. Kolbudy p. Marek Goliński, Komendant Gminny OSP w Kolbudach p. Daniel Rabiega, Prezes OSP w Kolbudach p. Marek Rosa.
30 marca 2017r. w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pruszczu Gdańskim odbędą się powiatowe eliminacje, w których naszą szkołę będzie reprezentować Diana Lejkowska.
Mirosława Szenkin-Chmielewska