Wyjazd na Ukrainę

Porozumienie o współpracy Gminy Kolbudy i Jaworowa na Ukrainie, podpisane  kilka lat temu, zaowocowało na początku października  wyjazdem naszej młodzieży do zaprzyjaźnionej ukraińskiej miejscowości i  dało szansę poznania bliżej kraju sąsiadującego z Polską.

Czterdziestu trzecioklasistów kolbudzkiego gimnazjum, wyróżniających  się aktywną pracą na rzecz środowiska lokalnego, wraz z opiekunami po raz pierwszy skorzystało z zaproszenia mera Jaworowa pana Pawła Bakuńca.Grupie towarzyszył dyrektor szkoły i władze gminy. Nasza delegacja spotkała  się z bardzo miłym przyjęciem ze strony mieszkańców miasteczka,  położonego niedaleko od polskiej granicy.

Uczniowie zostali przywitani przez rówieśników chlebem i solą, uczestniczyli w  spotkaniu z władzami miasta, podczas którego poznali zasady funkcjonowania samorządu lokalnego i  problemy,  z jakimi boryka się obecnie ten kraj, będący w stanie wojny z Rosją, brali udział w zajęciach w szkole, rywalizowali w grze terenowej o skarb Sobieskiego, wysłuchali specjalnie na tę okazję przygotowanego koncertu, zwiedzili muzeum w rezerwacie na Roztoczu, zapoznali się z pracami dyplomowymi uczniów szkoły rękodzieła artystycznego, które między innymi zdobią pobliską świątynię  grekokatolicką, odwiedzili kościół św.  Piotra i Pawła, którego proboszczem jest dobrze znany ks. Marek Niedźwiecki oraz kibicowali lokalnej drużynie juniorów – Galicyjskim Lwom na meczu hokejowym.  Wieczorem na  mniej oficjalnych spotkaniach z młodzieżą ukraińską przy muzyce, podczas wspólnej nauki tańca nowoczesnego i  śpiewu szant nawiązano nowe przyjaźnie.

(Informacja na podst. tekstu I. Frączek, H. Nagórskiej i I. Rułkowskiej).