Być kobietą...

W pierwszym tygodniu marca z okazji Dnia Kobiet w świetlicy dla klas IV-VII i klas gimnazjalnych poruszaliśmy kobiece tematy.

Piątoklasiści podczas pracy w grupach wykonali gazetkę ścienną pt. „Kobiety wybitne”, gdzie zaprezentowali sylwetki sześciu przedstawicielek płci pięknej ( królowej Jadwigi, Marii Skłodowskiej- Curie, Heleny Modrzejewskiej, Poli Raksy, Ireny Szewińskiej i Wisławy Szymborskiej),  które odegrały istotną rolę w różnych dziedzinach życia- w historii państwa polskiego,  nauce, teatrze, filmie, sporcie i literaturze.

Młodzież z klas siódmych oglądała reprodukcje rzeźb oraz obrazów  wybitnych twórców takich jak Jan Matejko, Leonardo da Vinci, Diego Velazquez, Jan Vermeer, Paul Cezanne, Stanisław Wyspiański czy Olga Boznańska. Dzięki nim mogła zaobserwować, jak przedstawiano panie w sztuce na przestrzeni wieków. Uczniowie na podstawie zgromadzonych obrazów wykonali  portrety kobiet z różnych epok. Chętne dziewczęta uzupełniały według wzoru malowanki przygotowane na podstawie obrazu Aleksandra Gierymskiego „Pomarańczarka” i Władysława Ślewińskiego „Dwie Bretonki z koszem”.

Młodzież z gimnazjum  rysowała portrety swoich koleżanek. To reprezentantki XXI wieku.

Największym zainteresowaniem wśród uczniów przebywających w świetlicy cieszyły się albumy i gazety z ilustracjami przedstawiającymi modę kobiecą. Wzorując się na nich, wychowankowie świetlicy wykonali swoje rysunki z trendami z różnych epok.

Dzieci pracowały także z „Księgą imion”, dzięki której mogły poznać pochodzenie i znaczenie imion żeńskich.

Podczas tygodniowej pracy zgromadziliśmy mnóstwo prac przedstawiających KOBIETY, PANIE, DZIEWCZĘTA, PANNY, DAMY, NIEWIASTY. Zapraszamy do obejrzenia dzieł zgromadzonych w naszej galerii.

Aleksandra Morawska

.